Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

30 czerwca 2021 r.
17:12

Na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w Lubelskiem. Teraz dostała Złoty Krzyż Zasługi

(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)

14 osób z województwa lubelskiego otrzymało Złote Krzyże Zasługi za walkę z epidemią. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe medykom ze szpitali w Puławach, Lublinie i Bełżycach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownicy puławskiego szpitala należą do największej grupy odznaczonych Złotymi Krzyżami Zasługi z województwa lubelskiego. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy te państwowe odznaczenia odebrało 10 osób, w tym szefowie poszczególnych oddziałów, lekarze, dyrektor oraz naczelna pielęgniarka.

– Czuję się bardzo wyróżniona i jest mi bardzo miło. To odznaczenie traktuję jako nagrodę dla całej grupy zawodowej pielęgniarek. Wszystkie znalazłyśmy się w nowej sytuacji. Trud był duży, musiałybyśmy wielokrotnie wykazywać się dyspozycyjnością, kreatywnością i oddaniem – mówi Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka puławskiego szpitala.

– To była wzruszająca uroczystość. Osoby, które odebrały odznaczenia, zrobiły to w imieniu całego zespołu naszego szpitala, który zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Cały zespół pracował dobrze i skutecznie. Wśród wyróżnionych nie ma przypadkowych osób. Wszyscy pracowali w sztabie kryzysowym i mieli swój wkład w walce o zdrowie pacjentów – podkreśla Piotr Rybak, dyrektor szpitala.

W podobnym tonie wypowiada się dr n. med. Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii. – To nagroda dla wszystkich pracowników, dla całego zespołu, który mimo stresu wynikającego z reorganizacji oraz strachu przed tym nowym zagrożeniem, wytrwał na posterunku. To miłe, że nasz nieduży w skali kraju szpital został zauważony. To także dowód na to, że dobrze wywiązaliśmy się z zadań, jakie przed nami postawiono – ocenia. – Nie możemy jednak spoczywać na laurach. Zagrożenie nadal istnieje i musimy być na nie gotowi – dodaje.

To właśnie do Puław trafiali pacjenci z potwierdzonym COVID-19 z całego województwa lubelskiego oraz części Mazowsza.

Na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w regionie

Wśród odznaczonych jest także lek. med. Edyta Rybak, lekarz anestezjolog ze szpitala w Bełżycach. To na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w województwie lubelskim.

– Pamiętam to doskonale, bo sytuacja była wyjątkowa. Liczyłam na spokojny dyżur, okazało się jednak, że pacjent, który do nas wtedy trafił, jest zakażony SARS-CoV-2. To było spore zaskoczenie – mówi lekarka i dodaje: – Co prawda wszyscy się spodziewali, że wirus w końcu zaatakuje również w naszym województwie, ale nie wiedzieliśmy, w którym momencie i że akurat w tym szpitalu.

Mężczyzna był pod opieką medyków z Bełżyc trzy dni. Kiedy jego stan się ustabilizował mógł, zostać przewieziony do kliniki przy Staszica w Lublinie. To właśnie w tej placówce pracuje kolejny odznaczony, prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze. To w jego klinice podano pierwszemu pacjentowi z COVID-19 osocze pobrane od ozdrowieńca. Lubelscy zakaźnicy zaczęli tę terapię jako pierwsi w Polsce. Klinika prof. Tomasiewicza jest także liderem badań klinicznych immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, która może stać się lekiem na COVID-19.

Edyta Rybak dziękuje też innym medykom: – Mogłam liczyć na pomoc i zaangażowanie pracowników całego szpitala i dyrektora. Dziękuję też za wsparcie w tym trudnym momencie, jakie okazali mi koledzy anestezjolodzy z wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – dodaje Edyta Rybak.

Odznaczona została także dr n. med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. Mówi nam, że pierwsza fala epidemii była bardzo trudna, bo trzeba było dostosować pracę oddziału do zupełnie nowej sytuacji.

– A także pokonać pewien opór czy obawę przed chorobą, której jeszcze nie znaliśmy. Na początku nie mieliśmy tak dużo ciężkich zakażeń, bo dzieci rzadziej wymagały hospitalizacji. Kolejne fale pokazały jednak, że dzieci chorują również ciężko jak dorośli i zdarzają się też zgony – wspomina i dodaje, że jej najmłodszy pacjent miał zaledwie 7 dni. – Mieliśmy też dużo przypadków ciężkich powikłań po przebytym COVID-19. Biorąc pod uwagę te doświadczenia, wszystkich zachęcam do szczepień, to jedyna forma walki z epidemią – podkreśla lekarka.

Wszyscy odznaczeni:

Szpital w Puławach: Artur Bodys, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Jarosław Furtak, kierownik oddziału chirurgii ogólnej, Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii, Leszek Jahołkowski, Szpitalny Oddział Ratunkowy, lekarz koordynujący, Andrzej Jonak, lekarz poradni endokrynologicznej, Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka, Tomasz Myszala, lekarz specjalista medycyny ratunkowej, Marek Paździor, kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, zastępca dyrektora, Tomasz Piekoś, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych, Piotr Rybak, dyrektor

Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie

Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1 w Lublinie

Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie

Edyta Rybak, lekarz anestezjolog, szpital w Bełżycach

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium