Około 500 punktów szczepień przeciwko Covid-19 będzie działać w województwie lubelskim - poinformował dzisiaj wojewoda lubelski. Na szczepienia będzie się można zapisywać od 15 stycznia.
Chodzi o tzw. szczepienia populacyjne w kolejnych etapach programu szczepień przeciwko Covid-19 (na razie trwa szczepienie w tzw. grupie zero, do której należą pracownicy ochrony zdrowia).
- W województwie lubelskim będzie około 500 punktów szczepień. Jest zapewnienie ze strony NFZ, który organizował nabór, że będzie dobra dostępność do szczepień dla mieszkańców wszystkich gmin - zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Szczegółowa lista punktów szczepień populacyjnych będzie podana najpóźniej w środę. Trwa jeszcze weryfikacja zgłoszeń - dodaje wojewoda i tłumaczy, że w przypadku kilku gmin, gdzie nie będzie takich punktów, mieszkańcy i tak będą mieli dostęp do szczepień.
- Chodzi o gminy, które otaczają gminę miejską. Nie ma tam gabinetów POZ, a mieszkańcy korzystają z gabinetów w centrum gminy. Tak będzie również w przypadku szczepień - wyjaśnia wojewoda.
Zobacz: Ruszyły szczepienia na Covid-19 w regionie
Tymczasem do akcji szczepień w tzw. grupie zero włączają się kolejne szpitale z województwa lubelskiego. Szczepionki mają jutro trafić do Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, a także szpitala wojskowego w Dęblinie.
- W środę szczepionki dotrą do szpitali w Hrubieszowie, Włodawie, Biłgoraju, Opolu Lubelskim, a także niepublicznego szpitala w Zamościu - zapowiada Sprawka. - W kolejnych dniach systematycznie będą dołączać pozostałe z 32 szpitali węzłowych działających w naszym województwie.
W niedzielę zaczęły się szczepienia w pierwszych sześciu szpitalach w Lubelskiem.
Do Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie dotarło wówczas 75 dawek szczepionki, podobnie jak do lecznic w Chełmie i Zamościu. Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie otrzymał 150 dawek, szpital w Puławach - 225, a szpital wojewódzki w Białej Podlaskiej - 300.
- Liczba dawek jest uzależniona od liczby punktów szczepień uruchomionych w konkretnym szpitalu. Przyjęto 75 dawek na jeden punkt. Intensywność szczepień zależy od tempa dostaw szczepionek - tłumaczy wojewoda i zapowiada, że od jutra do tych szpitali trafią kolejne dostawy szczepionki.
Wojewoda zapowiada, że zaszczepi się przeciwko Covid-19 i zachęca do tego innych, bo to „jedyna szansa, żeby wrócić do normalnego funkcjonowania”.
- Kwalifikuję się do szczepień w pierwszym lub drugim etapie. W pierwszym ze względu na to, że jestem już w grupie ryzyka, powyżej 65. roku życia. Z kolei drugi etap obejmuje urzędników bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią - zaznacza Lech Sprawka.