Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 stycznia 2015 r.
17:04
Edytuj ten wpis

70. rocznica wyzwolenia obozu KL Auschwitz bez Elie Wiesela?

27 stycznia obchodzona będzie 70. rocznica wyzwolenia obozu KL Auschwitz. Ten dzień jest równocześnie Międzynarodowym Dniem Pamięci Holocaustu, ustanowionym przez ONZ na wniosek noblisty Elie Wiesela, byłego więźnia tego obozu. Nie otrzymał on osobistego zaproszenia na nadchodzące uroczystości w Oświęcimiu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, twórca terminu Holocaust i najbardziej znany w świecie więzień Auschwitz, nie otrzymał ich także pięć lat temu na 65. Rocznicę, o czym obszernie pisaliśmy. Kuriozalność ówczesnych tłumaczeń w sprawie byłaby może i zabawna, gdyby nie dotyczyła sprawy naprawdę ważnej wizerunkowo dla Polski.

Ten nurt relacji Muzeum KL Auschwitz z Elie Wieselem jest podtrzymywany także obecnie.

Uzyskawszy informację od dziennikarza jednej z największych gazet nowojorskich o tym, że organizatorzy nie wysłali Elie Wieselowi zaproszenia, fakt ten potwierdziliśmy. Zapytaliśmy Muzeum, dlaczego noblista zaproszenia nie dostał. Odpowiedział nam Piotr Sawicki z Biura Prasowego. Cytujemy fragment wyjaśnienia:

"Na obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz zaproszeni są wszyscy byli więźniowie obozu. Oni bowiem są najważniejszymi honorowymi gośćmi. Ze swojej strony wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich tych, z którymi mamy kontakt”.

Wynika z tego, że Muzeum ze swoim najbardziej rozpoznawalnym w świecie więźniem kontaktu nie posiada. Czytamy też:

"Pragnę zauważyć, że we wszystkich informacjach o obchodach zawsze podkreślamy, iż każdy były więzień Auschwitz jest na nie zaproszony. Jest zresztą bardzo wiele przypadków, że zgłaszają się do nas byli więźniowie, z którymi wcześniej kontaktu nie mieliśmy. Dla wszystkich byłych więźniów Auschwitz, którzy wyrażają chęć uczestnictwa w rocznicy, będzie przygotowane miejsce w namiocie głównym obchodów”.
Czyli Elie Wiesel powinien czuć się zaproszony i zarezerwować miejsce w namiocie.

Pracownik Biura Prasowego dodaje też, że organizatorzy współpracują także z amerykańskimi środowiskami żydowskimi, które organizują przyjazd około 100-osobowej grupy i w niej też może przybyć Wiesel.

Przeczytawszy odpowiedź, stwierdziliśmy, że pan Sawicki nie dopowiada wprost na pytanie, czy organizatorzy imiennie zaprosili Noblistę. Dopytaliśmy. Uzyskaliśmy odpowiedź, że już ktoś po stronie amerykańskiej "zapraszał Elie Wiesela na ob-chody rocznicowe i ta rzecz była wspólnie uzgodniona”.

Ponieważ pracownik Muzeum wymienił bardzo znaną postać świata żydowskiego, jako tego, co miał rzekomo Noblistę zapraszać (wciąż nie wiadomo, dlaczego nie administracja tego miejsca pamięci), ponownie dopytaliśmy go.

Przede wszystkim o źródło informacji, że wymieniana osoba "zapraszała”. Podobnie jak też o uściślenie: 1. Dlaczego jedni więźniowie otrzymali zaproszenia imienne, a inni – nie.

2. Czy fakt, iż akurat jeden z Niech wprowadził do sytemu pojęciowego świata współczesnego pojęcie Holocaustu oraz uruchomił dyskurs etyczny na temat tej zbrodni, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, wyróżnia go spośród innych więźniów KL Auschwitz na tyle, by mógł otrzymać indywidualne zaproszenie?

3. Czy organizatorzy nie poczuwają dyskomfortu z powodu niewysłania mu imiennego zaproszenia? 4. Czy nie zamierzają, póki jest na to jeszcze czas, niezręczności naprawić?
I tu już kontakt Sawickim się urwał. Przestał reagować na maile.

Skierowaliśmy więc zapytanie do przewodniczącej Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP, prof. Barbary Engelking-Boni. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi mailowej, a sekretariat Muzeum odmówił podania do niej telefonu.

Zwróciliśmy się więc do ministra d/s dialogu międzynarodowego w kancelarii premiera Władysława Bartoszewskiego. Osoby związanej latami z Muzeum, a w przeszłości także więźnia KL Auschwitz.

Otrzymaliśmy odpowiedź, że "zachodzi zasadnicze nieporozumienie”, bo to strona amerykańsko-żydowska organizuje przyjazd grupy więźniów z USA i w ramach tej grupy miałby przybyć m.in. Elie Wiesel.

Napisaliśmy więc do pana ministra, że z naszych potwierdzonych informacji wynika, że żadne indywidualne zaproszenie do Elie Wiesela nie dotarło. I to – w rzeczy samej – jest "zasadnicze nieporozumienie”. Zapytaliśmy, czy nie uważa, że jest jeszcze czas, aby Muzeum KL Auschwitz to naprawiło. Zważywszy choćby fakt, iż takie indywidualne zaproszenia wysyłano. Także – czy służyłoby to dialogowi.

Urzędnik pana ministra odpowiedział, że na to już odpowiedzi nie otrzymamy. Dlaczego – nie wiadomo. Czy pytanie o elementarny poziom szacunku, w jakim wyraża się m.in. osobiste zaproszenie kogoś takiego w takie miejsce jest zbytkiem łaski?

Czy Władysław Bartoszewski też nie otrzymał na uroczystości osobistego zaproszenia i ma się czuć zaproszony lub przybyć w jakiejś zorganizowanej grupie?
Chcąc jednak rzecz wyjaśnić do końca zwróciliśmy się do przełożonej ministra d/s dialogu, pani premier Ewy Kopacz. Czekamy na odpowiedź.

Próbujący jeszcze sprawę po ludzku rozwiązać naczelny rabin Polski Michael Schudrich odpowiedział nam, że nie był świadom takiego procedowania i zrobił co mógł, aby Elie Wiesel otrzymał zaproszenie bezpośrednio z Muzeum KL Auschwitz, ale jest już za późno.

Piszemy o tym wszystkim z paru powodów. Po pierwsze dlatego, że poziom irytacji opinii publicznej w kwestiach związanych z obozami koncentracyjnymi bywa znaczny, kiedy nie dość precyzyjnie przedstawiana jest ich definicja. Po drugie dlatego, że Muzeum KL Auschwitz od lat zabiega w świecie, aby ów świat partycypował w utrzymywaniu placówki oświęcimskiej.

Po trzecie wreszcie dlatego, że takie postępowanie z Elie Wieselem po prostu się nie godzi.

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium