Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 stycznia 2015 r.
17:04
Edytuj ten wpis

70. rocznica wyzwolenia obozu KL Auschwitz bez Elie Wiesela?

0 0 A A

27 stycznia obchodzona będzie 70. rocznica wyzwolenia obozu KL Auschwitz. Ten dzień jest równocześnie Międzynarodowym Dniem Pamięci Holocaustu, ustanowionym przez ONZ na wniosek noblisty Elie Wiesela, byłego więźnia tego obozu. Nie otrzymał on osobistego zaproszenia na nadchodzące uroczystości w Oświęcimiu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, twórca terminu Holocaust i najbardziej znany w świecie więzień Auschwitz, nie otrzymał ich także pięć lat temu na 65. Rocznicę, o czym obszernie pisaliśmy. Kuriozalność ówczesnych tłumaczeń w sprawie byłaby może i zabawna, gdyby nie dotyczyła sprawy naprawdę ważnej wizerunkowo dla Polski.

Ten nurt relacji Muzeum KL Auschwitz z Elie Wieselem jest podtrzymywany także obecnie.

Uzyskawszy informację od dziennikarza jednej z największych gazet nowojorskich o tym, że organizatorzy nie wysłali Elie Wieselowi zaproszenia, fakt ten potwierdziliśmy. Zapytaliśmy Muzeum, dlaczego noblista zaproszenia nie dostał. Odpowiedział nam Piotr Sawicki z Biura Prasowego. Cytujemy fragment wyjaśnienia:

"Na obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz zaproszeni są wszyscy byli więźniowie obozu. Oni bowiem są najważniejszymi honorowymi gośćmi. Ze swojej strony wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich tych, z którymi mamy kontakt”.

Wynika z tego, że Muzeum ze swoim najbardziej rozpoznawalnym w świecie więźniem kontaktu nie posiada. Czytamy też:

"Pragnę zauważyć, że we wszystkich informacjach o obchodach zawsze podkreślamy, iż każdy były więzień Auschwitz jest na nie zaproszony. Jest zresztą bardzo wiele przypadków, że zgłaszają się do nas byli więźniowie, z którymi wcześniej kontaktu nie mieliśmy. Dla wszystkich byłych więźniów Auschwitz, którzy wyrażają chęć uczestnictwa w rocznicy, będzie przygotowane miejsce w namiocie głównym obchodów”.
Czyli Elie Wiesel powinien czuć się zaproszony i zarezerwować miejsce w namiocie.

Pracownik Biura Prasowego dodaje też, że organizatorzy współpracują także z amerykańskimi środowiskami żydowskimi, które organizują przyjazd około 100-osobowej grupy i w niej też może przybyć Wiesel.

Przeczytawszy odpowiedź, stwierdziliśmy, że pan Sawicki nie dopowiada wprost na pytanie, czy organizatorzy imiennie zaprosili Noblistę. Dopytaliśmy. Uzyskaliśmy odpowiedź, że już ktoś po stronie amerykańskiej "zapraszał Elie Wiesela na ob-chody rocznicowe i ta rzecz była wspólnie uzgodniona”.

Ponieważ pracownik Muzeum wymienił bardzo znaną postać świata żydowskiego, jako tego, co miał rzekomo Noblistę zapraszać (wciąż nie wiadomo, dlaczego nie administracja tego miejsca pamięci), ponownie dopytaliśmy go.

Przede wszystkim o źródło informacji, że wymieniana osoba "zapraszała”. Podobnie jak też o uściślenie: 1. Dlaczego jedni więźniowie otrzymali zaproszenia imienne, a inni – nie.

2. Czy fakt, iż akurat jeden z Niech wprowadził do sytemu pojęciowego świata współczesnego pojęcie Holocaustu oraz uruchomił dyskurs etyczny na temat tej zbrodni, uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, wyróżnia go spośród innych więźniów KL Auschwitz na tyle, by mógł otrzymać indywidualne zaproszenie?

3. Czy organizatorzy nie poczuwają dyskomfortu z powodu niewysłania mu imiennego zaproszenia? 4. Czy nie zamierzają, póki jest na to jeszcze czas, niezręczności naprawić?
I tu już kontakt Sawickim się urwał. Przestał reagować na maile.

Skierowaliśmy więc zapytanie do przewodniczącej Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP, prof. Barbary Engelking-Boni. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi mailowej, a sekretariat Muzeum odmówił podania do niej telefonu.

Zwróciliśmy się więc do ministra d/s dialogu międzynarodowego w kancelarii premiera Władysława Bartoszewskiego. Osoby związanej latami z Muzeum, a w przeszłości także więźnia KL Auschwitz.

Otrzymaliśmy odpowiedź, że "zachodzi zasadnicze nieporozumienie”, bo to strona amerykańsko-żydowska organizuje przyjazd grupy więźniów z USA i w ramach tej grupy miałby przybyć m.in. Elie Wiesel.

Napisaliśmy więc do pana ministra, że z naszych potwierdzonych informacji wynika, że żadne indywidualne zaproszenie do Elie Wiesela nie dotarło. I to – w rzeczy samej – jest "zasadnicze nieporozumienie”. Zapytaliśmy, czy nie uważa, że jest jeszcze czas, aby Muzeum KL Auschwitz to naprawiło. Zważywszy choćby fakt, iż takie indywidualne zaproszenia wysyłano. Także – czy służyłoby to dialogowi.

Urzędnik pana ministra odpowiedział, że na to już odpowiedzi nie otrzymamy. Dlaczego – nie wiadomo. Czy pytanie o elementarny poziom szacunku, w jakim wyraża się m.in. osobiste zaproszenie kogoś takiego w takie miejsce jest zbytkiem łaski?

Czy Władysław Bartoszewski też nie otrzymał na uroczystości osobistego zaproszenia i ma się czuć zaproszony lub przybyć w jakiejś zorganizowanej grupie?
Chcąc jednak rzecz wyjaśnić do końca zwróciliśmy się do przełożonej ministra d/s dialogu, pani premier Ewy Kopacz. Czekamy na odpowiedź.

Próbujący jeszcze sprawę po ludzku rozwiązać naczelny rabin Polski Michael Schudrich odpowiedział nam, że nie był świadom takiego procedowania i zrobił co mógł, aby Elie Wiesel otrzymał zaproszenie bezpośrednio z Muzeum KL Auschwitz, ale jest już za późno.

Piszemy o tym wszystkim z paru powodów. Po pierwsze dlatego, że poziom irytacji opinii publicznej w kwestiach związanych z obozami koncentracyjnymi bywa znaczny, kiedy nie dość precyzyjnie przedstawiana jest ich definicja. Po drugie dlatego, że Muzeum KL Auschwitz od lat zabiega w świecie, aby ów świat partycypował w utrzymywaniu placówki oświęcimskiej.

Po trzecie wreszcie dlatego, że takie postępowanie z Elie Wieselem po prostu się nie godzi.

Pozostałe informacje

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium