Rozmowa z Mateuszem Tułeckim, organizatorem konferencji InternetBeta 2014.
• Mam pomysł na biznes internetowy. W Rzeszowie dowiem się jak zacząć na nim zarabiać?
Na konferencję przyjedzie około 400 osób z branży. Będą też studenci i osoby, które chcą rozpocząć karierę w branży internetowej. To jedyna tego typu konferencja, na której jest takie spektrum prelegentów i uczestników. I można z tymi ludźmi porozmawiać, bo po swoich prelekcjach nie uciekają, lecz przez trzy dni są dostępni. Jeżeli ma się jakiś pomysł, warto przyjechać, żeby zainspirować się tym jak robią to inni, żeby usłyszeć co dzieje się w świecie.
• Zna Pan przypadki osób, którym InternetBeta rzeczywiście pomogła?
Jest bardzo dużo takich historii. Michał Sadowski twierdzi, że konferencja dała mu dużo. Nie dość, że pokazał tu Brand24, to jeszcze nawiązał kontakty biznesowe. Podobnie twórcy aplikacji Listonic, służącej robienia zakupów, też twierdzą, że na pierwszych dwóch Betach zrobili dwa maksymalne kroki do przodu. Jest Social Wifi, które znalazło tu inwestora. Przy rozmowie przy piwie zaczęła się cała przygoda i po dwóch miesiącach już sfinalizowali inwestycję.
• Rzuciłem okiem na tytuły tegorocznych prelekcji i przyznam, że niektóre są dość wymyślne: "Czy koszulkę Dody trzeba wyprać przed sprzedaniem na Allegro?”, "Jak wprowadzić sarnę do europarlamentu?”.
Beta ma na celu mieszanie bardzo różnych środowisk i pokazywanie internetu z bardzo różnych perspektyw. Myślę, że w jakiś sposób wyczerpujemy większość tematów związanych z internetem. A prelegenci chcą przygotować jak najatrakcyjniejsze tematy, żeby zaintrygować jeszcze przed rozpoczęciem konferencji. I na pewno Paweł Tkaczyk i Filip Połoska (autorzy wspomnianych tytułów - red.) będą mieli ciekawe prelekcje, przekażą dużo cennej i inspirującej wiedzy.
• W trakcie konferencji zapraszacie autorów ośmiu start-upów do konkursu Startup Sito. Dużo mieliście w tym roku zgłoszeń?
Zgłoszeń było o wiele więcej, ale do ostatecznej selekcji trafiło 20 projektów i z nich wybraliśmy ósemkę (pełna lista poniżej - red). Są bardzo różnorodne.
Projekty, które są w konkursie, to takie, które już mogą coś pokazać. Czyli przeszły drogę od idei do pomysłu biznesowego. Uczestnicy konkursu mają trzyminutowe prezentacje pierwszego dnia konferencji. Potem mają dwa dni na przekonanie uczestników do swoich projektów. Mogą prowadzić rozmowy nieformalne, mogą jakoś się pokazać na zewnątrz. Głosują wszyscy. Oczywiście będzie też jury, którego głos będzie najważniejszy. Nie ma nagrody finansowej jak w innych konkursach, natomiast jest możliwość wejścia na przyszłoroczną edycję Bety, także awansu do ścisłego finału Startup Festu, czyli imprezy organizowanej przez Agorę w marcu. Będą też nagrody od sponsorów, ale nie one są najważniejsze. Najważniejsze jest dotarcie ze swoim projektem do wielu osób z branży.
• Nie byłoby łatwiej tak dużej konferencji branżowej zorganizować w Warszawie, albo innym większym mieście?
Zacząłem organizować InternetBetę pracując w Rzeszowie. I z biegiem lat okazało się, że ludzie cenią sobie to miejsce. Mogą tu przyjechać i odciąć się od swoich bieżących obowiązków. Każda konferencja czy w Krakowie, czy w Warszawie wygląda tak, że ludzie przychodzą na chwilę i uciekają do swoich spraw. A tutaj przyjeżdżają i faktycznie w niej uczestniczą, niejako odcinają się od świata zewnętrznego. I to dla nich stanowi wartość samą w sobie. Kiedyś rozmyślałem, czy przenieść Betę gdzieś indziej, to od razu wybito mi to z głowy. Poza tym Rzeszów jest naprawdę fajnym miastem, jest lotnisko, coraz lepszy dojazd z różnych stron Polski.
• Czytam na Waszej stronie internetowej, że "imprezy wieczorne w czasie konferencji są epickie”.
Zależy nam na tym, żeby uczestnicy mieli również możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych imprezach dodatkowych i jak najmilej spędzili czas, poznając różne inne osoby. W tym roku będą tancerze ognia, koncerty, czy jeszcze inne atrakcje takie jak np. konkurs sumo. Beta to wydarzenie absolutnie fajne, z każdej strony. Z jednej jest merytorycznie, z drugiej klimat i program imprez towarzyszących. Ludzie mówią, że to konferencja kultowa.
Uczestnicy Startup Sito na Internet Beta 2014
Driiive
Fashionote
HappyBill
Lappsy (inspace.io)
Sense
WebDNA
Wooloo.pl
InternetBeta 2014 - pełny program