Julia Hartwig zmarła w piątek 14 lipca w Stanach Zjednoczonych. Poetka miała 95 lat.
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku w Lublinie, od 2009 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Lublina.
Julia Hartwig była córką fotografa Ludwika Hartwiga i Marii Birjukow, siostrą Edwarda, fotografika i Walentego, endokrynologa. Dzieciństwo Julia Hartwig spędziła w Lublinie. Jej rodzina mieszkała przy ulicy Staszica 2, następnie na Krakowskim Przedmieściu. Głównym źródłem utrzymania był zakład fotograficzny ojca. Uczyła się w Gimnazjum im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W 1936 roku, w gazetce szkolnej „W słońce” opublikowała swój pierwszy wiersz. Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką podziemnego życia kulturalnego.
Studiowała polonistykę i romanistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim (1942-1944) i Uniwersytecie Warszawskim (1946) oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1947–1950 przebywała we Francji, gdzie była stypendystką rządu francuskiego i urzędniczką w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu. Mieszkała następnie w Warszawie. W latach 1952–1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radiu.
W latach 1970–1974, razem z mężem, Arturem Międzyrzeckim przebywała w USA, była uczestniczką programu International Writing Program, a następnie wykładowcą Drake University. Prowadziła też wykłady na Uniwersytecie Ottawy i Carleton University w Kanadzie. W 1976 była sygnatariuszką „Memoriału 101”. W 1979 roku ponownie przebywała w USA na zaproszenie Departamentu Stanu. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.
Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, książki dla dzieci.
>>> Przeczytaj także: Julia Hartwig: Życie jest bardzo chaotyczne [ROZMOWA]
Źródło: Wikipedia, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN
Wideo: TVN 24 / x-news