Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

29 lipca 2015 r.
21:00

"Wolę jadać łyżką przez całe życie, aniżeli chochlą przez cały tydzień". Nie żyje Jan Kulczyk

0 40 A A
Jan Kulczyk zmarł w środę w wyniku komplikacji po drobnym zabiegu w szpitalu w Wiedniu
Jan Kulczyk zmarł w środę w wyniku komplikacji po drobnym zabiegu w szpitalu w Wiedniu

Od lat okupował pierwsze miejsce w rankingach najbogatszych Polaków. Jego majątek, według ostatnich szacunków, był wyceniany na ponad 15 miliardów złotych. W środę, w wieku 65 lat, zmarł w Wiedniu Jan Kulczyk. Pokonały go komplikacje kardiologiczne po drobnym zabiegu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kulczyk w czasie swojej kariery zawodowej dorobił się olbrzymiego majątku oraz wielu firm. Ale pierwszy milion dostał od ojca Henryka, z którym w 1981 roku założył firmę polonijną produkującą m.in. słynną wówczas pastę czyszczącą BHP.

Filarami jego biznesowej działalności były Kulczyk Holding, z siedzibą w Warszawie oraz międzynarodowa grupa inwestycyjna Kulczyk Investments z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Dubaju, Londynie i Kijowie. W sumie ta ostatnia skupia ponad 150 firm z branż energetycznej, wydobywczej, surowcowej, chemicznej, infrastrukturalnej, czy na rynku nieruchomości. Od 2002 był regularnie klasyfikowany w rankingach jako najbogatszy Polak.

Znany też był z działalności dobroczynnej: Kulczyk Investment od lat jest strategicznym sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Po Igrzyskach Zimowych w Soczi Kulczyk podarował polskim złotym medalistom sztabki złota o wadze 525 gramów, by w ten sposób wyrównać niedobór cennego kruszca w zdobytych przez nich medalach.

Na starcie pomógł ojciec

– Wolę jadać łyżką przez całe życie, aniżeli chochlą przez cały tydzień – mówił Kulczyk na początku swojej biznesowej kariery, potępiając tych, którzy chcieli się zbyt szybko dorobić.

Ukończył VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. A potem prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Doktorat z prawa międzynarodowego obronił w 1975.

Od 2002 roku, z przerwą w 2007 spowodowaną rozwodem z żoną Grażyną, okupował I miejsce na liście najbogatszych Polaków. Był uznawany za jednego z najzdolniejszych polskich przedsiębiorców. Miał szerokie kontakty biznesowe poza granicami kraju. W 2013 amerykańskie czasopismo „Forbes” umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld USD. Był tym samym najwyżej notowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.

Pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów Jan Kulczyk otrzymał od ojca Henryka, żołnierza AK. Za te pieniądze założył w 1981 polonijną firmę handlową – Interkulpol, jedno z pierwszych przedsiębiorstw zagranicznych powstałych w Polsce po II wojnie światowej. W latach 80. organem kontrolującym działalność wszystkich firm polonijnych była Polsko-Polonijna Izba Przemysłowo-Handlowa Inter-Polcom. Kulczyk zasiadał w jej władzach obok ojca Henryka. Był m.in. członkiem zarządu, zastępcą prezesa, a wreszcie prezesem. Blisko współpracował z Andrzejem Malinowskim, ówczesnym wiceministrem handlu wewnętrznego.

Kontrakt z policją i UOP

W 1988 Jan Kulczyk został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Pierwszym wielkim interesem Kulczyka w III RP była w 1991 roku dostawa samochodów dla policji i UOP. Kierowane przez Andrzeja Milczanowskiego MSW zamówiło bez otwartego przetargu w firmie Kulczyka 3 tysiące samochodów za 150 milionów złotych.

W jego portfelu inwestycyjnym najwięcej znaczyły akcje koncernu piwowarskiego SABMiller, w którym miał 3,8 proc. akcji o wartości około 7 mld złotych. Stało się to po tym, gdy w 2009 roku Kulczyk zamienił 28 proc. akcji Kompanii Piwowarskiej udziały w drugiego co do wielkości na świecie firmie z branży piwnej SABMiller.

W 2004 okazało się, że Jan Kulczyk jest zamieszany w Aferę Orlenu. W ramach pracy Sejmowej Komisji Śledczej ujawniono, że Kulczyk miał ogromny, niewspółmierny do liczby posiadanych akcji, wpływ na działanie i obsadzanie kluczowych stanowisk w PKN Orlen, oraz to że uczestniczył w spotkaniu z byłym rezydentem KGB w Polsce Władimirem Ałganowem.

W celu wyjaśnienia Afery Orlenu wszczęto postępowanie w prokuraturze w Katowicach oraz powołano Sejmową Komisję Śledczą. Kulczyk złożył wyjaśnienia przed Sejmową Komisją Śledczą i był czterokrotnie przesłuchiwany przez prokuraturę w charakterze świadka, ostatnio w kwietniu 2008. Ze względu na brak dowodów, prokuratura postanowiła umorzyć toczące się postępowanie.

W 2005 wyjechał za granicę i zamieszkał w Londynie, skąd zaczął planować międzynarodowe inwestycje. W 2007 powołał w tym celu dom inwestycyjny Kulczyk Investment House, który ostatecznie przyjął nazwę Kulczyk Investments.

Rozwód z żoną

Z Grażyną, jego późniejszą żoną, poznał się na balu absolutoryjnym na wydziale prawa UAM w Poznaniu. Mieli dwoje dzieci. W początkowym okresie małżeństwa Grażyna Kulczyk zajmował się głównie domem, pozostając w cieniu męża. Później jednak i ona ujawniła swój zmysł do robienia interesów i w ciągu kilku lat stała się jedną z najbogatszych Polek, której majątek jest szacowany na 1,7 mld złotych.

Rozwód z Grażyną Kulczyk kosztował go krajowy majątek, do którego należy między innymi Stary Browar Centrum Biznesu i Sztuki w Poznaniu, który powstał w stuletnich budynkach Browarów Hungera. Zakup ziemi pod centrum zakończył się tzw. aferą Kulczyk Park i zarzutami wobec urzędników miasta Poznań za zaniżenie ceny nieruchomości w centrum miasta.

Jan Kulczyk był współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu, której prezesem był dwukrotnie. Znalazł się również wśród założycieli Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2012 przekazał 20 mln zł na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Była to największa jednorazowa donacja na rzecz nowo powstającego muzeum.

W marcu 2014 roku powołał do życia Radę Polskich Inwestorów w Afryce, w skład której weszli przedstawiciele najważniejszych polskich spółek inwestujących na tym kontynencie – Kulczyk Investments, Polpharma, Grupa Azoty, Krezus, Ursus i Lubawa. Celem działania Rady jest wspieranie polskich firm w ich staraniach nawiązywania kontaktów na rynkach afrykańskich.

W materiale korzystaliśmy z Wikipedii

Miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”

2015 – 1 miejsce (15,1 mld zł)
2014 – 1 miejsce (13,1 mld zł)
2013 – 1 miejsce (12,5 mld zł)
2012 – 1 miejsce (9,7 mld zł)
2011 – 1 miejsce (8,5 mld zł)
2010 – 1 miejsce (7,1 mld zł)
2009 – 1 miejsce (5,9 mld zł)
2008 – 1 miejsce (6,7 mld zł)
2007 – 12 miejsce (3,2 mld zł)*
2006 – 1 miejsce (4,1 mld zł)
2005 – 1 miejsce (5,5 mld zł)
2004 – 1 miejsce (12,5 mld zł)
2003 – 1 miejsce (12,5 mld zł)
2002 – 1 miejsce (12 mld zł)

* W 2007 roku zajął 12 miejsce ze względu na rozwód z żoną Grażyną Kulczyk

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium