Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 października 2015 r.
18:24

Orzeł Karskiego doleciał do Kornhausera (zdjęcia)

Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz

W pękającej w szwach auli głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się dziś uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody Orła Jana Karskiego profesorowi tej uczelni Julianowi Kornhauserowi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kornhauser to postać symboliczna dla pokolenia urodzonego tuż po wojnie, opozycjonista wobec komunizmu, autorytet moralny, znany poeta, literaturoznawca oraz wybitny Polak o korzeniach żydowskich, syna ocalałego z Holocaustu więźnia obozów koncentracyjnych.

Prestiżową nagrodę otrzymał za „literackie zmaganie o mądrzejszą Polskę”.

Uroczystość rozpoczął rektor UJ prof. Wojciech Nowak witając laureata z małżonką Alicją oraz dziećmi: Pierwszą Damą RP Agatą Kornhauser-Dudą i synem Jakubem Kornhauserem, rodzinę bohatera Jana Karskiego, członków zarządu Towarzystwa Jana Karskiego i Kapituły Nagrody Orła, przedstawicieli władz Małopolski, dyplomatów, przedstawicieli świata nauki i kultury. Na uroczystości była także wnuczka laureata i córka pierwszej pary Kinga Duda.

Historię utworzenia nagrody przez Jana Karskiego oraz jej dotychczasowych laureatów, pośród których znajdują się m.in. prezydenci RP Lech Wałęsa i Aleksander Kwasniewski, nobliści – twórca terminu Holocaust prof. Elie Wiesel oraz prezydenci Szimon Peres i Michaił Gorbaczow, hierarchowie Kościoła: kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Alfons Nossol, biskup Tadeusz Pieronek, ks. prof. Józef Tischner; wybitni opozycjoniści i autorzy transformacji ustrojowej: Jacek Kuroń, Karol Modzelewski, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek; znakomita dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci; rosyjski bojownik o wolność Borys Niemcow; Tygodnik Powszechny, Instytut Hoovera, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, Rotary International – przedstawił członek zarządu Towarzystwa Marek Wieczerzak.

Wybitny aktor Jerzy Trela porywająco zaprezentował laudację nagrody przygotowaną przez przewodniczącego Towarzystwa Waldemar Piaseckiego.

Skonstruowana została ona wokół kilku wierszy Juliana Kornhausera, w tym głośnego o pogromie kieleckim 1946 roku oraz odnoszących się bezpośrednio do rzeczywistości PRL lat siedemdziesiątych. Także wspólnoty poglądów laureata i Jana Karskiego na postrzeganie Polski, jako trudnego wyzwania, na którym „godnie trzeba się zafrasować”.

Laudacja podkreślała, iż dokonania Laureata w obszarze poezji, literatury i myśli są znakomitym dowodem na to, że przemiana rzeczywistości Polski nie byłaby możliwa bez inspiracji i refleksji intelektualnej służącej budowaniu samoświadomości jednostki ludzkiej i samoświadomości społeczeństwa. Profesor Kornhauser udziela tej inspiracji swym rodakom od 45 lat. 

Najwyraźniej wzruszonemu laureatowi, nagrodę wręczyli jej poprzedni laureaci kardynał Stanisław Dziwisz, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego, dr Wiesława Kozielewska-Trzska oraz sekretarz Towarzystwa Jacek Woźniak.

Syn laureata, dr Jakub Kornhasuer odczytał trzy wiersze swego ojca. Konkluzją uroczystości była owacja na stojąco.

Wcześniej rodzinę Jana Karskiego i zarząd jego Towarzystwa podejmował przy Franciszkańskiej 3 metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Zaś po uroczystości rodzina i najbliżsi Bohatera spotkali się prywatnie z rodziną Kornhauserów.

Pozostałe informacje

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium