Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

17 września 2024 r.
10:28

Lubelskie pomaga powodzianom. Zbierają dary, przekazują pieniądze

Autor: Zdjęcie autora Oprac. ak rs KAZ
(fot. Głuchołazy998/Facebook.com)

Lublin, Zamość, Chełm, Puławy, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Niektóre samorządy przekazują też po prostu pieniądze.

Aktualizacja artykułu: 17 września 2024 r. 15:43
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Południe Polski kolejny dzień walczy z potężnymi powodziami. Sytuacja w miastach, miasteczkach i wsiach głównie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jest dramatyczna. Samorządy w Lubelskiem zaczęły organizować zbiórki darów dla mieszkańców zalanych terenów.

>>>>Powódź w Polsce. Rząd wprowadza stan klęski żywiołowej

Już w niedzielę akcję pomocową ogłosiła Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.

"Wszyscy widzimy jak mieszkańcy południowej Polski zmagają się z tragicznymi skutkami powodzi, tracąc swoje domy i dobytek. Nasi przyjaciele z samorządów nie zostawili nas w potrzebie gdy my potrzebowaliśmy ich pomocy organizując pomoc po wybuchu wojny. Większość z nich była wtedy z nami" - napisała w mediach społecznościowych i podała, że od dzisiaj (od godz. 8) w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a także magistracie będą zbierane dary dla powodzian. 

Kolejny punkt zbiórki w Hrubieszowie to również miejski deptak.

Z kolei władze powiatu hrubieszowskiego podały we wtorek, że decyzją zarządu, w ramach pomocy zostanie przekazanych 100 tys. zł na pomoc powodzianom. Pieniądze te mają trafić do powiatu lwóweckiego, w którym podobnie jak innych sytuacja jest bardzo trudna.

Z kolei powiat zamojski zdecydował się na nawiązanie współpracy z Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Władze apelują do mieszkańców o przekazywanie wpłat na konto bankowe: 98 1090 2590 0000 0001 2173 2457 z dopiskiem: Powódź.

Podobną inicjatywę jak miasto Hrubieszów podjął Chełm. Akcja została zaplanowana na cały poniedziałek. Mieszkańcy miasta mogli przynosić dary do godz. 20 na parking za Urzędem Miasta przy ul. Lubelskiej 65. W nocy transporty z Chełma ruszyły już do południowych województw. We wtorek okazało się, że zainteresowanie pomocą jest tak duże, że akcję postanowiono kontynuować.

>>> Od środy działać będzie Chełmskie Centrum Pomocy <<<

Od 17 września swoją działalność rozpocznie Chełmskie Centrum Pomocy. W godzinach 8-19 będzie tam przyjmowany transport, który następnie zostanie przewieziony na tereny Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Hub Logistyczny, z którego realizowane będą transporty, będzie funkcjonować w budynku przy ul. Piotra Skargi 9B.

>>> Nasi terytorialsi ruszyli z pomocą do Wrocławia <<<

16 września zbiórka ruszyła również w Tomaszowie Lubelskim. Dary są gromadzone w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg, ul. Ściegiennego 57, a także Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ul. Lwowska 37A.

Również prezydent Zamościa zapowiedział, że miasto wspomoże dotknięte powodzią miejscowości. Zbiórki zostały  zorganizowane od wtorku w szkołach podstawowych nr 4, 8 i 9. Potrwają do końca tygodnia. Od wtorku zbiórka jest prowadzona także w magistracie w Szczebrzeszynie.

>>>>Zamość pomaga poszkodowanym przez powódź. Dziś rusza pierwszy transport

W poniedziałek po południu informację o zorganizowaniu akcji przekazało też miasto Lublin.

– Od kilku dni sytuacja powodziowa w południowej części naszego kraju jest krytyczna, a wiele osób straciło dorobek swojego życia. Dlatego jako Miasto również uruchamiamy działania pomocowe. Zachęcam do włączenia się w organizowaną przez nas zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Skala strat nie jest jeszcze dokładnie oszacowana, stąd celem obecnej zbiórki jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb. Ostatnie lata pokazały, że Lublin potrafi pomagać i wierzę, że teraz również pokażemy naszą solidarność z najbardziej potrzebującymi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak podano w komunikacie, punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian zorganizowany we współpracy z Lubelskim Oddziałem Okręgowym PCK, zlokalizowano na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Al. Zygmuntowskich 4
 
W poniedziałek mieszkanki i mieszkanki mogli dostarczać żywność od godz. 12 do 18, a w kolejne dni robocze w godz. 7-18, zaś w sobotę od 10 do 14.
 
W pomoc humanitarną angażuje się też Łuków. - Uruchomiliśmy punkt, do którego można dostarczać dary dla osób potrzebujących. Punkt będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku, w godz. 12:00 – 17:00. Dary z tego miejsca trafią następnie do hubu pomocowego organizowanego przez Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja - przekazał Tomasz Goławski, kierownik referatu promocji UM w Łukowie.
 
Zbiórka ma być prowadzona popołudniami również w Krasnymstawie. Miasto organizuje ją wspólnie ze Stowarzyszeniem Tusiedzieje. Dary są przyjmowane w ratuszu w godz. 16-19.

Do punktów pomocowych należy przynosić wodę pitną i napoje w butelkach, duże worki foliowe, środki czystości i higieny osobistej, żywność długoterminową, również karmę dla zwierząt.

Puławy również dołączyły do akcji pomocowej. Dary dla powodzian można przynosić do Urzędu Miasta do najbliższego czwartku, 19 września. We wtorek i środę od godz. 9 do 20, w czwartek do 15. Po zakończeniu zbiórki dary zostaną wysłane na południe Polski, do regionów dotkniętych kataklizmem.

>>>>Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów

Puławscy urzędnicy poinformowali o tym, że najbardziej potrzebne artykuły to żywność z długim terminem przydatności do spożycia, woda w plastikowych butelkach oraz środki czystości i higieny osobistej, jak żele pod prysznic, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, dezodoranty itp.

Własne akcje organizują również mniejsze samorządy. Np. Zwierzyniec uruchomił kilka punktów zbiórki darów. Dwa w miasteczku: w Przedszkolu Samorządowym na ul. Słowackiego 2 i Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, ul. Partyzantów 3, a trzeci w świetlicy w Turzyńcu.

Zbiórkę dla powodzian prowadzi też gmina Hrubieszów. Od wtorku, 17 września Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach przyjmuje wodę w zgrzewkach, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki czystości i środki higieny osobistej. Dary można dostarczać do GOK między 7.30 a 15.30. A jeśli ktoś chce udzielić pomocy finansowej, to pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia Nieobojętni w Hrubieszowie o numerze: 43 1240 2829 1111 0010 0560 6242. W tytule przelewu należy wpisać: Pomoc dla powodzian z południowej Polski.

Powódź, jaka dotknęła w ostatnich dniach południe kraju, zbiera niestety również tragiczne żniwo. Służby poinformowały już o czterech ofiarach śmiertelnych. Wiele miejscowości zostało zupełnie odciętych od świata. Co prawda prognozy pogody są dość optymistyczne, bo już nie powinno padać, ale woda, która już płynie, musi gdzieś znaleźć ujście. Na nadejście wielkiej fali powodziowej szykują się kolejne miejscowości z południowych krańców Polski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium