Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 lutego 2023 r.
8:10

Włodzimierz Karpiński zatrzymany przez CBA. Wiemy, jaki usłyszał zarzut

Autor: Zdjęcie autora RS SB
(fot. fot. rs (archiwum))

Centralne Biuro Antykorupcyjne w poniedziałek poinformowało o zatrzymaniu byłego ministra skarbu w rządzie PO, obecnie sekretarza miasta stołecznego Warszawa, Włodzimierza Karpińskiego. To kolejna osoba, która zdaniem prokuratury brała udział w korupcyjnym procederze dotyczącym przetargów na wywóz stołecznych śmieci. Śledczy postawili mu tylko jeden zarzut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Były szef lubelskich struktur Platformy Obywatelskiej, który od końcówki 2019 do kwietnia 2021 r. szefował Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania w Warszawie, w poniedziałek rano został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Następnie został przesłuchany w charakterze podejrzanego przez prokuratora.

O zatrzymaniu Włodzimierza Karpińskiego poinformował Stanisław Żaryn. - Mężczyzna jest podejrzanym w śledztwie, w ramach którego zatrzymano m.in. Rafała B. Sprawa dotyczy działań korupcyjnych - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. O podejmowanych działaniach wobec byłego ministra skarbu pisze także CBA. - Przeszukano siedem związanym z nim nieruchomości zlokalizowanych na terenie trzech województw - wylicza biuro.

Zatrzymanych jest więcej

Były poseł PO jest kolejną osobą zatrzymaną w związku z aferą korupcyjną w warszawskiej spółce komunalnej MPO. Śledztwo w tej sprawie prowadzi katowicki wydział Prokuratury Krajowej zajmujący się przestępczością zorganizowaną. Na początku lutego br. aresztowano Rafała Baniaka, byłego wiceministra skarbu, do niedawna prezesa Pracodawców RP, który podejrzewany jest o przyjęcie szeregu łapówek za ustawianie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów z Warszawy. W ręce śledczych wpadli także Artur P. i Wojciech S. prezesi spółki FBSerwis oraz Waldemar K.

Zgodnie z ustaleniami prokuratury Baniak miał powoływać się na wpływy i załatwiać konkretnym spółkom podpisywanie intratnych kontraktów z MPO. Chodzi o umowy warte prawie 600 mln zł. W zamian życzyć miał sobie łapówek w wysokości 5 proc. od wartości zamówienia. Pieniądze na ten cel miały pochodzić z fałszywych faktur VAT. Łapówki, według prokuratury, wręczano podejrzanemu w gotówce podczas spotkań towarzyskich. Ostatnia transza (300 tys. zł) miała zostać przekazana w grudniu zeszłego roku. Łącznie było to, co najmniej 4,99 mln zł.

Wśród zarzutów, jakie prokuratorzy postawili wskazanym osobom, jest: kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, przestępstwa karnoskarbowe, pranie pieniędzy, wystawianie fałszywych faktur VAT, a także przyjmowanie korzyści majątkowych.

Były minister zatrzymany przez CBA chce podawania jego nazwiska. To Włodzimierz Karpiński

Co z korupcją w MPO miał wspólnego Włodzimierz Karpiński? Tego jeszcze nie wiemy. Informacje o zarzutach, które prokuratura ma zamiar postawić byłemu szefowi miejskiej spółki, mają zostać podane we wtorek. W trakcie przygotowywania tego artykułu z zatrzymanym politykiem trwały jeszcze "czynności procesowe".

Z naszych ustaleń wynika, że Karpiński usłyszał tylko jeden zarzut przyjęcia łapówki. Dziś prokuratura będzie kontynuowała swoje czynności, jednak - jak słyszymy od obrońcy byłego ministra - śledczy nie przedstawili na to żadnych dowodów. Wiemy też, że polityk nie przyznaje się do winy.

Szef PO w regionie: wierzę w jego niewinność

Zdaniem Stanisława Żmijana, obecnego szefa Platformy Obywatelskiej w województwie lubelskim, działania CBA mają na celu zniszczenie zaufania opinii publicznej do największej partii opozycyjnej.

- Znając realia dzisiejszej polityki realizowanej przez Zjednoczoną Prawicę, niestety nie mam zaufania do tego, co się dzieje. Boję się, że jest to celowe działanie wymierzone w Platformę Obywatelską, ponieważ zaufanie do naszej partii ciągle rośnie - mówi Dziennikowi Wschodniemu Stanisław Żmijan.

Były poseł PO uważa, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest zaangażowane politycznie i działa na zlecenie PiS. - To widać w wielu miejscach. Mam nadzieję, że wymiar sprawiedliwości obroni się przed kompletnym zawłaszczeniem i prawo zwycięży. Absolutnie wierzę w niewinność Włodzimierza - dodaje Żmijan.

Jan Kanthak: złodziej zawsze najgłośniej krzyczy “łapać złodzieja”

Do zatrzymania “prominentnego polityka PO” odniósł się również wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. Przypomniał, że Karpiński przez cztery kadencje zasiadał w ławach poselskich, dzięki głosom mieszkańców regionu.

- Niestety w ostatnich czasach, że ABC Platformy Obywatelskiej to korupcja, kolesiostwo i kumoterstwo. Nic dziwnego, że CBA zajmuje się tymi politykami. Donald Tusk straszył polityków Zjednoczonej Prawicy “celą plus”, natomiast mądrość polskiego przysłowia mówi: “Złodziej zawsze najgłośniej krzyczy: łapać złodzieja” - uważa Jan Kanthak.

Z kolei członek zarządu województwa Bartłomiej Bałaban stwierdził, że tak zwykle się kończy łączenie polityki i biznesu. - Widzimy, w jaki sposób to wszystko może wyglądać i do czego prowadzić, ale zawsze to ma krótkie nogi - podkreśla samorządowiec.

Były prominentny działacz PO

Przypominamy, że Włodzimierz Karpiński to pochodzący z Puław, były, prominentny działacz PO. W latach 2011-2013 był wiceszefem MSWiA, a następnie, do 2015 roku, ministrem skarbu. Był jednym z podsłuchanych klientów restauracji "Sowa i Przyjaciele", gdzie miał wygłosić dość ekspresyjne streszczenie tego, o co chodzi w ekspansyjno-dyfuzyjnym rozwoju naszego kraju: "ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch** tam z tą Polską wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie?".

Karpiński z dużą polityką pożegnał się w 2019 r., rezygnując ze startu w wyborach parlamentarnych. Biuro poselskie zamienił wtedy na gabinet prezesa MPO, warszawskiej spółki komunalnej, a następnie, zgodnie z wolą prezydenta stolicy, został sekretarzem Warszawy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium