Jak co roku tysiące wiernych z kraju i zagranicy przybyło w sierpniu na Świętą Górę Grabarkę (woj. podlaskie), aby wziąć udział w uroczystościach ku czci Przemienienia Pańskiego, jednego z 12 najważniejszych świąt w Cerkwi prawosławnej.
Święto Przemienienia, zwane także Spasem, upamiętnia objawienie się Zbawiciela na Górze Tabor trzem Apostołom: Piotrowi, Jakubowi oraz Janowi. Święto Spasa obchodzone jest w Kościele prawosławnym 19 sierpnia.
Zgodnie z tradycją pielgrzymi przybywający na uroczystości, po wejściu na Górę, trzykrotnie okrążają na kolanach cerkiew Przemienia Pańskiego. Wielu z nich ma ze sobą krzyże wotywne, które wkopują w ziemię dookoła cerkwi. Dane szacunkowe mówią, że liczba pozostawionych na Górze krzyży może przekraczać nawet 10 tysięcy. Wśród tegorocznych pątników była grupa mundurowych, którzy przynieśli ze sobą olbrzymi drewniany krzyż. U podnóża Świętej Góry Grabarki bije źródło, o którym mówi się, że słynie z uzdrawiających właściwości. Pielgrzymi piją wodę z tego źródła i obmywają się nią, aby oczyścić się z wszelkich chorób; napełniają nią także naczynia i zabierają do domu.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się 17 sierpnia nabożeństwem ku czci cudownej Iwierskiej Ikony Matki Bożej, jednej z najbardziej znanych i czczonych ikon Kościoła prawosławnego. Tego samego dnia, wieczorem, odbył się także akatyst przed Iwierską Ikoną Matki Bożej, czyli nabożeństwo złożone z pieśni pochwalnych ku czci Bogurodzicy. Harmonogram drugiego dnia uroczystości rozpoczął się Liturgią Świętą, po której poświęcono wodę. Po powitaniu przybyłych Hierarchów, odbyło się wieczorne nabożeństwo ku czci Przemienienia Pańskiego oraz Panichida, czyli modlitwa za zmarłych, którą odprawiono przy cmentarzu. Nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył Abp Sawa, Prawosławny Metropolita warszawski i całej Polski. W dniu Przemienienia Pańskiego odbyło się główne nabożeństwo oraz uroczysta procesja dookoła cerkwi. Poświęcono owoce oraz krzyże.
Podczas trzech dni uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego, na straganach rozstawionych u podnóża Góry, można było kupić ręcznie wykonane krzyże, ikony oraz inne dewocjonalia.