Będzie nowy zakład w Kraśnickiej Strefie Inwestycji i co najmniej 100 nowych miejsc pracy – poinformował wczoraj Urząd Miasta Kraśnik. Szwalnię wybudują i uruchomią wspólnie Jokpol i Jobon. To firmy należące do niemieckiej grypy Jockenhöfer, zajmującej się produkcją mebli tapicerowanych.
Jobon prowadzi już szwalnię w Zwierzyńcu, od kilku lat posiada też podobny zakład w Kraśniku, w którym pracuje obecnie 105 osób. Firma chce się rozbudować i zwiększyć zatrudnienie stąd nowa inwestycja w Kraśnickiej Strefie Inwestycji (chodzi o teren kraśnickiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).
Teraz firma zdecydowała się kupić od miasta trzy działki w strefie o powierzchni 4,3 ha (z dostęp do utwardzonych dróg i wszystkich niezbędnych mediów) za kwotę 2 318 140 zł. Akt notarialny ma zostać podpisany jeszcze w tym roku.
– Rozwój działającej w Kraśniku strefy ekonomicznej jest dla nas bardzo ważny, bo tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój lokalnej gospodarki to absolutny priorytet – komentuje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli dla mieszkańców kolejne dobre informacje o nowych inwestycjach w strefie. W tej sprawie prowadzimy cały czas rozmowy z innymi przedsiębiorcami. Nasze starania mają charakter dwutorowy. Z jednej strony chodzi o zagospodarowanie wszystkich działek w strefie, a z drugiej o pozyskanie nowych, o wiele większych terenów inwestycyjnych zlokalizowanych przy FŁT i stworzenie tam parku przemysłowego.
Burmistrz podkreśla, że w związku z tym projektem urząd, którym kieruje współpracuje zarówno z Agencją Rozwoju Przemysłu. Lasami Państwowymi, jak też Jarosławem Stawiarskim, marszałkiem województwa (pochodzącym z Kraśnika) a także starostą kraśnickim Andrzejem Rollą.
– Cieszę się również, że Jokpol i Jobon tak dobrze oceniają współpracę z naszym magistratem, bo to świadczy także o dużych szansach na efektywne negocjacje z innymi firmami – dodaje Wojciech Wilk.
Hala, która na stanąć na terenie kraśnickiej strefy ma mieć powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw. Zostanie wybudowa wraz z infrastrukturą i niezbędnym zapleczem magazynowym. Inwestor zaplanował przeniesienie w to miejsce całości produkcji kraśnickiej szwalni i rozwinięcie jej. W związku z nową inwestycją zakład ma zwiększyć zatrudnienie ze 105 do ok. 200 – 250 osób. Wstępnie zakład w KSI ma ruszyć z produkcją w 2022 r. W przyszłości, „jeśli sytuacja na rynku będzie na to pozwalać” mają zostać dobudowane kolejne hale.
W Kraśnickiej Strefie Inwestycji jest jeszcze pięć działek do sprzedania, o powierzchni 8 ha.