Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

22 października 2019 r.
21:38

Plany przebudowy rynku do zmiany? Archeolodzy dokonali ciekawych odkryć

Prostokątna budowla dwuizbowa z dostawką (prawdopodobnie dawny ratusz z wieżą zegarową) znajduje się w centralnej części placu – między Pomnikiem Kraśnickiej Cegły a drogą<br />
<br />
 
Prostokątna budowla dwuizbowa z dostawką (prawdopodobnie dawny ratusz z wieżą zegarową) znajduje się w centralnej części placu – między Pomnikiem Kraśnickiej Cegły a drogą

 

Pod płytą rynku w Kraśniku archeolodzy natrafili na budynek – prawdopodobnie dawny ratusz. W niedalekiej odległości zlokalizowali też studnię. Oznacza to, że plany przebudowy rynku trzeba gruntownie zweryfikować

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nieinwazyjne badania archeologiczne na rynku w Kraśniku (prowadzone na przełomie sierpnia i września br.-red.), były pierwszymi w historii miasta badaniami, które wyprzedzały zaplanowaną inwestycję – podkreśla Marcin Piotrowski, archeolog, nadzorujący prace.

Niestety, na co zwraca uwagę Piotrowski, zwykle jest tak, że robotnicy coś odkopują na terenie objętym nadzorem konserwatora, a archeolodzy te obiekty ratują, o ile jest jeszcze na to szansa.

– Ewentualnie dokumentuje się zniszczone zabytki, co towarzyszy już rozpoczętym pracom budowlanym – dodaje Piotrowski. – W przypadku Kraśnika na szczęście stało się inaczej.

Zespół archeologów pracujący na zlecenie Urzędu Miasta w centrum Starego Miasta w Kraśniku miał za zadanie rozpoznanie tego co jest pod płytą rynku bez konieczności kopania. Badacze korzystali z różnych metod i urządzeń.

– Wykorzystywaliśmy m.in. dane ze skaningu laserowego, którym jest objęta cała Polska – mówi Piotrowski. – Do tego zbieraliśmy też inne dane, dokładniejsze pomiary GPS, które pozwoliły nam zarejestrować w rynku miejsca gdzie zapada się grunt.

Wykonano też odwierty, a archeolodzy badali teren georadarem. – Wyniki tych badań są rewelacyjne – przyznaje Piotrowski. – Udało nam się potwierdzić, że pod płytą rynku jest studnia o czworokątnym zarysie. Studnia ta znajduje się na najstarszym planie Kraśnika z początku XIX w.

Kolejny obiekt, który udało się uchwycić – prostokątna budowla dwuizbowa z dostawką – to prawdopodobnie dawny ratusz z wieżą zegarową. Znajduje się w centralnej części placu – między Pomnikiem Kraśnickiej Cegły a drogą.

– Ja datuję ten obiekt na okres przed 1734 r. kiedy ostatecznie zdecydowano o tym, aby nie odbudowywać spalonego ratusza – mówi dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik, uczestniczący w pracach badawczych. – Na potrzeby władz miasta zaczęto wynajmować przyrynkowe domy.

Już wiadomo, że badania w zabytkowej części Kraśnika były niezbędne, zwłaszcza w perspektywie planowanej przebudowy rynku.
– Zarówno studnia, którą znaleźliśmy, jak też budynek, który jest najprawdopodobniej dawnym ratuszem nieco wymuszają zmianę koncepcji zagospodarowania przestrzennego rynku – mówi dr Szulc – Budując fontannę natrafi się na studnię. W miejscu, w którym się znajduje, planowano wykopy do głębokości ok. 3 m. Jeśli doszłoby do nich pracownicy budowlani natrafiliby na tę właśnie studnię i decyzją konserwatora roboty byłyby wstrzymane. Rodziłoby to kolejne problemy.

Burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk zapowiada, że o tym jak ma wyglądać przebudowa rynku, będzie rozmawiać z radnymi.

– Musimy zastanowić się co zrobić w takiej sytuacji – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Plan był taki, aby wybudować fontannę i wymienić kostkę. Tyle, że w projekcie nie było mowy o tym, co pod płytą rynku się znajduje. Kiedy projekt powstawał, w poprzedniej kadencji, nie wykonano badań archeologicznych. Nam zależy przede wszystkim na tym, aby mieszkańcy na rynku spędzali wolny czas, a nie uciekali z niego. Brakuje tam zwłaszcza zieleni.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium