Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 czerwca 2022 r.
20:32

Mają po kilkanaście lat a do szkoły muszą jechać z Kraśnika do Lublina. To się może zmienić

Autor: Zdjęcie autora sko
Maj 2021. Uczennice kraśnickiej szkoły podczas występu w Filharmonii Lubelskiej
Maj 2021. Uczennice kraśnickiej szkoły podczas występu w Filharmonii Lubelskiej (fot. Szkoła Muzyczna I stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku FB)

Od września przyszłego roku w Kraśniku może działać Szkoła Muzyczna II stopnia. Teraz młodzież chcąca rozwijać swój talent musi dojeżdżać na zajęcia do Lublina lub Stalowej Woli. Przez to wielu rezygnuje z nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z Kraśnika do Lublina jest 44 km. Do Stalowej Woli jeszcze dalej – 47 km. Właśnie takie dystanse, 2-3 razy w tygodniu, muszą pokonywać młodzi muzycy, żeby uczęszczać na zajęcia w Szkole Muzycznej II stopnia. Powód? W Kraśniku nie mogą się kształcić, bo działa tu tylko Szkoła Muzyczna I stopnia. To się jednak ma zmienić, bo Rada Miasta już podjęła uchwałę intencyjną, na której mocy od września 2023 roku w Kraśniku ma powstać placówka wyższego szczebla.

– Co ważne, mamy ku temu zarówno odpowiednią bazę dydaktyczną, jak i wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską. Dysponujemy ponad 30 salami lekcyjnymi, bogatym instrumentarium i salą koncertową oraz biblioteką. W kraśnickiej szkole muzycznej uczy 35 pedagogów w rożnych specjalnościach, z kwalifikacjami do prowadzenia zajęć w drugim stopniu – informuje burmistrz Kraśnika, Wojciech Wilk i dodaje: – Liczymy, że nowa szkoła nie tylko stworzy młodym artystom możliwość dalszego rozwijania umiejętności, ale przyciągnie też uczniów z innych miast, np. Sandomierza, Bełżyc, Janowa Lubelskiego czy Opola Lubelskiego, gdzie działają szkoły muzyczne I stopnia.

„Siedzibą Szkoły będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 1, w części obejmującej Szkołę Muzyczną I stopnia im. Kompozytorów Polskich w Kraśniku” – napisano w przyjętym dokumencie, a burmistrz został zobligowany przez radnych do zawarcia wszelkich porozumień i umów niezbędnych w celu utworzenia placówki.

Iwona Sawulska, dyrektor kraśnickiej szkoły muzycznej tłumaczy, że co do warunków lokalowych szkoła jest przygotowana do przyjęcia większej liczby uczniów. – Mamy 4 kondygnacje i w zupełności to wystarczy – mówi dyrektor i zaznacza, że uchwała rady, to początek długiej procedury. – Którą zakończy decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – uzupełnia.

Do jej szkoły chodzi teraz 171 uczniów. W Kraśniku można uczęszczać na bezpłatne zajęcia z gry m.in. na skrzypcach, altówce, wiolonczeli, trąbce, saksofonie czy gitarze, perkusji i fortepianie. Nauka odbywa się w dwóch cyklach: 6-letnim (do kl. 1 przyjmowani są kandydaci od 7 do 10 roku życia) i 4-letnim (kandydaci od 9 do 16 roku życia).  Zanim dziecko rozpocznie naukę musi przejść przesłuchania. Tegoroczne już się zaczęły.

– Niestety są przypadki, że nasi absolwenci nie kontynuują nauki. Nie mają czasu na częste dojazdy do np. Lublina a to także kosztuje. Młody człowiek może zamieszkać w bursie lub na stancji, ale to kolejne wydatki. Poza tym część rodziców nie chce aby nastolatek mieszkał poza domem – wylicza dyrektor Sawulska.

Powstanie szkoły II stopnia sprawi, że naukę w Kraśniku nie tylko będzie można kontynuować, ale wiele osób będzie mogło ją zacząć lub doskonalić swoje umiejętności. Na wyższym stopniu edukacji mogą kształcić się osoby mające 22 lata. To oznacza, że mogą się do takiej szkoły zapisać np. dorośli członkowie orkiestr. W starszym wieku można też rozpocząć, od zera,  naukę gry na instrumentach dętych. – I jest jeszcze śpiew – dodaje Sawulska. – Jego nauka zaczyna się dopiero w wieku 15 lat – wyjaśnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium