"Odłóż smartfon i żyj" – z takim hasłem wychodzą do dzieci i młodzieży policjanci, a także urzędnicy z Kraśnika. Wprowadzą akcję, której celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. – Na drodze nie ma drugiej szansy jak w wirtualnym świecie – przestrzega rzecznik prasowy kraśnickich policjantów
– Coraz częściej mówi się o problemie uzależnienia od telefonów i internetu, o tym, że szczególnie starszym dzieciom trudno się z telefonem rozstać choćby na chwilę. Zjawisko to potwierdzają dyrektorzy szkół – zwraca uwagę Katarzyna Michalczewska, kierująca Wydziałem Promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku.
Problem dostrzegają też policjanci, m.in. z Kraśnika. Stąd też akcja społeczna w tym mieście. – Komendant powiatowy policji w Kraśniku, nadkom. Jacek Dzikowski, postanowił, że kraśnicka jednostka zainicjuje pilotażowo na terenie Kraśnika wraz z partnerami lokalnymi, tj. powiatem kraśnickim, miastem Kraśnik i Zarządem Dróg Powiatowych w Kraśniku, akcję profilaktyczną „Odłóż smartfon i żyj” – zaznacza mł. asp. Paweł Cieliczko, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku.
Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Wielokrotnie możemy zaobserwować na ulicach naszego miasta osoby tak silnie zaabsorbowane ekranem swojego smartfona, że poruszają się one po przejściach i chodnikach niemal intuicyjnie – opisuje mł. asp. Cieliczko. – Nie rozglądają się wokół siebie i nie obserwują otoczenia. Często zdarza się, że dodatkowo takie osoby na uszach mają założone słuchawki, w których gra muzyka z telefonu, bądź wyświetlany jest kolejny odcinek ulubionego serialu. Taki człowiek niemal całkowicie jest wyłączony z odbioru bodźców pochodzących z zewnątrz, a to jedna z głównych przyczyn nieszczęść z ich udziałem. Na drodze nie ma drugiej szansy jak w wirtualnym świecie. Tu po prostu bezpowrotnie można stracić życie lub zdrowie. Niektórzy mówią już o „smartfonowych zombie”, co w sposób obrazowy pokazuje, jak takie osoby są postrzegane przez innych.
– Włączamy się w akcję dotyczącą promowania bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach i korzystania z przejść. To istotny problem, bowiem często do wypadków dochodzi z powodu korzystania ze smartfonów i słuchawek – zaznacza Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Pokrywamy połowę kosztów wydruku billboardów, sfinansowaliśmy także zakup opasek odblaskowych dla młodzieży, które będą rozdawane podczas akcji promocyjnych w szkołach, jak tylko zostaną otwarte. Akcja społeczna będzie także promowana na wyświetlaczach w autobusach MPK oraz w naszych mediach społecznościowych.
Billboardy na ulicach miasta już się pojawiły. – Znajdują się w trzech lokalizacjach – skrzyżowanie ul. Mickiewicza i Krasińskiego, przy ul. Słowackiego, a także przy ul. Lubelskiej – wylicza Katarzyna Michalczewska.
W ramach społecznej akcji przy przejściach dla pieszych pojawią się też napisy „Odłóż smartfon i żyj" wykonane fluorescencyjną farbą.
– Mamy przygotowany już odpowiedni szablon. W najbliższym czasie, jak tylko pozwoli na to pogoda, będziemy wykonywać te napisy przy przejściach dla pieszych m.in. w okolicach szkół i najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych. Chodzi o drogi powiatowe, które przebiegają przez teren miasta Kraśnik – zapowiada Michał Kondracki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Kraśniku. – Później przekażemy szablon Urzędowi Miasta Kraśnik, aby takie napisy mogły być także umieszczone przy drogach, których zarządcą jest Miasto Kraśnik.
W ramach akcji będą też spotkania i pogadanki dotyczące bezpieczeństwa dla uczniów kraśnickich szkół podstawowych.
– Zostaną zorganizowane, jak tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, bo na razie szkoły są zamknięte. Uczniowie mają zdalne zajęcia – mówi Katarzyna Michalczewska – W klasach 1-3 oraz 7-8 zaplanowano spotkania z policjantami dotyczące bezpieczeństwa pieszych, uczniom pozostałych klas temat zostanie przybliżony przez wychowawców. Wyemitowany będzie też krótki film przygotowany przez komendę. Do edukowania dzieci i młodzieży przygotowane są także ulotki i odblaski – zapowiada kierowniczka Wydziału Promocji kraśnickiego Starostwa.
Nowelizacja przepisów
W ub. tygodniu rząd przyjął opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Przewiduje pierwszeństwo pieszych na przejściach, a także ujednolicenie limitów prędkości w dzień i w nocy – do 50 km/h w obszarze zabudowanym. Jest też zakaz jazdy „na zderzaku” na drogach szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe). Zakazane ma być także używanie telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.