Ma trzy kondygnacje i połączony jest z głównym budynkiem kraśnickiego szpitala. Jego budowa kosztowała blisko 35 milionów złotych. Przygotowany został do świadczenia wysokiej jakości usług medycznych dla kobiet i dzieci.
Na niskim parterze otwartego w poniedziałek pawilonu zlokalizowane zostały pomieszczenia techniczne i pomocnicze oraz pracownia tomografii komputerowej. Na parterze znalazły się izby przyjęć: ogólna, dziecięca oraz oddział ginekologii i położnictwa. Na tym samym poziomie zlokalizowany został także oddział ginekologiczny z 10 łóżkami dla pacjentek z wydzielonymi pokojami do izolacji oraz salą intensywnego nadzoru.
Najwyższa kondygnacja pawilonu to oddział położniczo-noworodkowy. W pełni przygotowany do hospitalizacji pacjentek z chorobami zakaźnymi. Tutaj też znalazły się 2 sale porodowe, sala operacyjna dla porodów rozwiązywanych cięciem cesarskim, a także pomieszczenie przeznaczone dla położnic i noworodka w pierwszych godzinach życia, po porodach powikłanych i pokoje dla noworodków obserwowanych, wcześniaków, intensywnej opieki noworodka.
– Nowy pawilon to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw realnym potrzebom nie tylko Kraśnika i powiatu kraśnickiego, ale oddziałuje też na sąsiednie powiaty, w tym na opolski i janowski. Powstałe w ten sposób zaplecze jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby związane między innymi z opieką nad kobietami w ciąży i noworodkami – mówił podczas otwarcia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Budowa i wyposażenie pawilonu kosztowały 34,7 mln złotych, z czego aż 34,3 mln zł placówka pozyskała z Funduszy Europejskich.