Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

17 stycznia 2021 r.
13:08

Powiat kraśnicki: Będą zmiany dotyczące szkół specjalnych? Rodzice dzieci protestują

17 10 A A
(fot. SOSW W OLBIĘCINIE/FACEBOOK)

Zaniepokojeni możliwymi zmianami rodzice uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olbięcinie (powiat kraśnicki) zbierają podpisy aby ich dzieci nie zostały przeniesione do szkoły w Kraśniku. – Moja córka bardzo długo aklimatyzuje się w nowym miejscu. I tego obawiam się najbardziej – mówi jedna z matek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ignaś ma 11 lat. Ma dziecięce porażenie mózgowe. Nie mówi, nie chodzi. Porusza się na wózku inwalidzkim. Syn wymaga stałej opieki i rehabilitacji – opowiada Aneta Skubińska, mama chłopca, który jest podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olbięcinie. – Jestem zadowolona ze szkoły. Ośrodek ma potencjał, moim zdaniem większy niż Zespół Szkół Specjalnych w Kraśniku, gdzie ponoć mają być przenoszone nasze dzieci. Ja na pewno się na to nie zgadzam. Chcę aby zostało tak jak jest teraz. Jeśli nie będzie możliwości by dzieci były w Olbięcinie, to przeniosę syna do szkoły w Janowie Lubelskim.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego w Olbięcinie mieści się w danym majątku, który przed wojną należał do inż. Jerzego Rudnickiego – wybitnego konstruktora i wynalazcy, współtwórcy sukcesów polskiego lotnictwa w okresie międzywojennym. Szkoła działa w tym miejscu od 1949 r. kiedy utworzone zostało Technikum Rachunkowości Rolnej. Po 5 latach budynek przejął wizytator Szkół Specjalnych.

– Obecnie w Ośrodku uczą się dzieci w Szkole Podstawowej, Szkole Przysposabiającej do Pracy, Branżowej Szkole I Stopnia o kierunku kucharz, cukiernik, ogrodnik. Funkcjonują też Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze i zajęcia indywidualne. Mamy 97 uczniów – opisuje Anna Kot, wicedyrektor SOSW w Olbięcinie. – Przy Ośrodku funkcjonuje internat i świetlica. Szkoła jest ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego. Jest bardzo przyjazna dzieciom, rodzicom i opiekunom. Cechą, która nas wyróżnia jest lokalizacja ośrodka, otoczenie i baza lokalowa. Szkoła dysponuje dobrze wyposażonymi salami specjalistycznymi, w tym nowymi salami integracji sensorycznej i salą doświadczeń świata. Sale wyposażone są w nowoczesne i różnorodne pomoce dydaktyczne oraz audiowizualne. Podjazdy zewnętrzne, jak i pomieszczenia sanitarne są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Bardzo zależy mi na tym, aby moja córka została w szkole w Olbięcinie. Już raz zmieniałam jej szkołę – przyznaje Marlena Figura, mama 15-letniej Nikoli. – Córka długo aklimatyzuje się w nowym miejscu. I tego obawiam się najbardziej. Poza tym w szkole w Olbięcinie są lepsze warunki m.in. dla dzieci na wózkach. W szkole w Kraśniku nie ma windy, tylko schody. Poza tym jest dość ciasno.

Rodzice zaniepokojeni informacjami o możliwych zmianach w organizacji szkół specjalnych zaczęli zbierać podpisy wyrażające ich niezadowolenie. – Chcemy by szkoła w Olbięcinie pozostała, bo są plany przeniesienia dzieci do innej placówki. Takim planom się sprzeciwiamy – podkreśla Elżbieta Pudło, mama 14-letniej Martyny.

Andrzej Rolla, starosta kraśnicki przyznaje, że pewne zmiany są planowane. Są związane z tym, że z roku na rok zmniejsza się liczba uczniów w szkołach – także specjalnych a koszty utrzymania tych placówek rosną. – W 2020 r. do funkcjonowania szkół w Olbięcinie i Kraśniku musieliśmy dołożyć 2,3 mln zł – podlicza starosta kraśnicki, który zwraca uwagę, na to, że jeszcze w 2017 r. subwencja oświatowa przeznaczona na tego typu placówki była o 300 tys. zł wyższa niż obecnie. Starosta podkreśla, że zmniejszenie deficytu jest konieczne.

Władze powiatu kraśnickiego są po rozmowach zarówno z dyrekcją szkół jak też nauczycielami, radnymi, rodzicami dzieci i przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Lublinie. Jest rozpatrywanych kilka koncepcji rozwiązań tej sytuacji. Starosta zapowiada jednak, że żadnych radykalnych zmian nie będzie. – Słuchając rodziców i nauczycieli nie zdobędę się na pozostawienie tylko jednej specjalnej szkoły podstawowej, teraz są dwie. Najważniejsze jest bowiem dobro dzieci. One bardzo przywiązują się do swoich nauczycieli i miejsca. Dlatego też reorganizację tych szkół rozciągniemy w czasie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium