To ma być sposób na zapewnienie całodobowej opieki osobom starszym, schorowanym i samotnym. Specjalne bransoletki z tzw. przyciskiem życia otrzyma 135 mieszkańców powiatu kraśnickiego. Starostwo Powiatowe w Kraśniku, które wspólnie z gminami będzie realizować ten projekt, otrzymało unijne dofinansowanie
Myślę, że pomysł dotyczący bransoletek życia jest bardzo dobry. Sprawdził się nie tylko na świecie, ale też i w Polsce – mówi dr Marek Kos, dyrektor SP ZOZ w Kraśniku i podaje konkretny przykład. – Weźmy pod uwagę np. taką sytuację. Starsza osoba podczas upadku doznaje urazu – np. łamie szyjkę kości udowej. Nie jest w stanie się ani podnieść, ani z nikim skontaktować. Ma jednak na ręce taką bransoletkę z przyciskiem, którego użycie uruchamia pomoc.
Dzieje się tak, gdyż czujnik umieszczony w bransoletce życia pozwala łączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. Poza tym, że sam użytkownik bransoletki może uruchomić „przycisk życia” w sytuacji alarmowej, to jeszcze czujnik umieszczony w bransoletce sam wykrywa utratę przytomności lub upadek i automatycznie łączy się z CZOM, by wezwać pomoc.
Dzięki realizacji projektu, na który Starostwo Powiatowe w Kraśniku otrzymało z UE 840 tys. zł (wartość całego projektu to 884 tys. zł), jego uczestnicy zostaną objęci tzw. teleopieką, czyli całodobową usługą monitoringu systemem przywoławczym. Zapewni on szybką i skuteczną reakcję w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
– Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do lepszej jakości usług społecznych, poprawa warunków opieki domowej i wzrost aktywności społecznej 135 niesamodzielnych osób. Są to osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają wsparcia społecznego i dodatkowych usług opiekuńczych – wyjaśnia Mariusz Socha, wicestarosta kraśnicki.
Projekt będzie realizowany w sumie w dziewięciu gminach na terenie powiatu kraśnickiego. Do projektu nie przystąpiło jedynie miasto Kraśnik.
– Rekrutację uczestników tego projektu będą prowadzić gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej – zapowiada Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kraśniku.
– Planujemy objąć pomocą 15 osób – dodaje Ewa Opoka, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Annopolu. – Będą to osoby w wieku od 65 lat, samotnie mieszkające i wymagające wsparcia – pomocy w postaci całodobowego monitoringu.
Uczestnicy projektu bransoletki życia otrzymają na dwa lata. Są to urządzenia przypominające zegarek, które posiadają funkcję nadajnika.
– Zostaną w nich umieszczone następujące informacje: dane osobowe, wiek, grupa krwi, uczulenia, zdiagnozowane choroby, przepisane leki, dane kontaktowe najbliższych osób – wylicza Niedziałek.
W ramach projektu zaplanowano też cykle warsztatów i zajęć ułatwiających ludziom starszym funkcjonowanie w społeczności lokalnej.