To będzie skromny budżet - podkreślali zgodnie podczas poniedziałkowej sesji zarówno radni, jak też burmistrz Kraśnika. Pojawiły się też głosy radnych, że budżet nie jest prorozwojowy. - Nie jest to budżet przełomu - podkreślał radny Piotr Iwan.
Wtórował mu radny Iwan. - 80 procent uczniów z gimnazjum chodzi na korepetycje z języka angielskiego i języka niemieckiego - mówił. I podkreślał: Wszystkie pieniądze inwestujemy w sport. To jest potrzebne, ale najpierw wolałbym zainwestować w ucznia, w naukę języków obcych.
- To prawda, że jest to budżet szczupły, powyborczy. Nie zgodzę się jednak, że nie realizuje pewnej strategii miasta - bronił propozycji burmistrza radny Tomasz Saj. I dodał: Budowa hal sportowych to jest nadrabianie zaległości z poprzednich lat. Sale nie spełniały wymogów, dzieci ćwiczyły na korytarzach.
Podczas poniedziałkowej sesji budżetowej przepadły propozycje zgłaszane przez radnych, w tym wniosek radnej Agnieszki Lenart dotyczący modernizacji kolejnego odcinka chodnika przy ul. Kolejowej.
W budżecie Kraśnika na 2015 r. nie znalazła się też propozycja radnej Doroty Posyniak - budowa parkingu przy ul. Krasińskiego 1. Poparcia większości rady nie uzyskał też wniosek radnego Piotra Iwana dotyczący budowy parkingu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
- Chcielibyśmy dać mieszkańcom jak najwięcej. Każdy chciałby być tym dobrym, żeby móc powiedzieć, że "dzięki mnie tę drogę zbudowano” - komentował burmistrz Mirosław Włodarczyk. - Musimy jednak myśleć racjonalnie.
Na inwestycje w 2015 roku zarezerwowano w sumie 18 mln zł. Do tego należy doliczyć 1 mln złotych, który miasto dołoży powiatowi kraśnickiemu na przedłużenie al. Tysiąclecia - to droga do podstrefy ekonomicznej.
Najważniejsze inwestycje miejskie w 2015 r.
• W parku im. Jana Pawła II zostanie zamontowany monitoring.
• Przebudowa budynku po internacie na ul. Armii Krajowej na mieszkania socjalne.
• Przebudowa ul. Sienkiewicza, Konopnickiej i al. Młodości.