Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

21 maja 2022 r.
21:06

W Kraśniku przekonywali, że warto zostać żołnierzem. Czym kusi polska armia? [zdjęcia]

Chciałbym zostać żołnierzem, bo lubię strzelać, przeładowywać magazynki i dużo jeść – tak o swoim marzeniu zostania czołgistą opowiadał nam w sobotę w Kraśniku 7-letni Olaf z Chełma. Szybciej w armii ma szansę służyć mama chłopca. Karolina Guz jest jedną z osób, które zgłosiły się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Nabór do armii cały czas trwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jestem patriotką i chcę bronić naszej ojczyzny. O wstąpieniu do armii marzyłam od dzieciństwa – tłumaczyła swoją decyzję Karolina Kuczyńska z Zamościa, absolwentka technikum, która przez ostatnie lata uczyła się w zawodzie technik informatyk. – Mój tato służył w wojsku i straży granicznej. Chciałabym kontynuować tę rodzinną tradycję.

– Nie namawiałem córki. To jest jej własny wybór – dodał tata Karoliny. – Wiem, że służba jest ciężka, bo sam 20 służyłem w straży granicznej. Mam pewne obawy. Mundur zobowiązuje.

– Przez ostatnie 15 lat grałem zawodowo w piłkę nożną – opowiadał 33-letni Damian Rusiecki ze Świdnika, który po odbyciu szkoleń chciałby także zostać zawodowym żołnierzem. – Zauważyłem, że w ostatnim czasie wojsko bardzo dobrze zaczęło się rozwijać. Armia daje stabilizację zawodową i finansową.

W sobotę w całym kraju ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Pierwsi kandydaci (wśród nich są nasi rozmówcy) odebrali w Kraśniku nominacje z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

– Przyjęliśmy ustawę o Obronie Ojczyzny. Wejście w życie tej ustawy to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych – powiedział szef MON do uczestników kraśnickiego pikniku wojskowego, na którym było też zorganizowane stoisko rekrutacyjne. –  Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Są one realne. Rosja zaatakowała Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych. Dlatego też zdecydowaliśmy o tym, by rozpocząć kampanię dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Rozpoczynamy ją tutaj, w województwie lubelskim, ale takie pikniki odbywają się równolegle w 32 miastach. Również 70 punktów rekrutacji jest gotowych do tego, żeby przyjmować deklaracje ze strony ochotników.

W grupie kandydatów do wojska jest także Karolina Guz z Chełma. Z zawodu jest fryzjerką. – Na moją decyzję miało wpływ to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. W Chełmie jest dużo uchodźców, więc mamy informacje z pierwszej ręki. Chciałabym bronić naszej ojczyzny i swojej rodziny – tłumaczyła pani Karolina. – W armii służy mój brat. Mój mąż także był w wojsku.

O wojsku marzy też syn małżeństwa – 7-letni Olaf. – Chciałbym zostać żołnierzem, bo lubię strzelać, przeładowywać magazynki i dużo jeść. Chciałbym jeździć czołgiem – zdradza chłopiec, który w sobotę razem ze swoimi rodzicami i siostrą Zuzanną przyjechali do Kraśnika.

Nabór kandydatów dopiero się rozpoczął. – W tym roku przygotowaliśmy 15 tys. miejsc dla ochotników w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej – stwierdził minister Błaszczak. – W 2023 roku tych miejsc będzie dużo więcej. Jesteśmy gotowi, by przeszkolić ochotników.

Celem rządzących jest to, by wojsko polskie liczyło 300 tys. żołnierzy. – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej – podliczył minister Błaszczak. – Chcemy też doprowadzić do tego, aby jak najwięcej osób było przeszkolonych. By jak najszersze było grono rezerwistów. Ludzi, którzy wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, którzy potrafią posługiwać się bronią. Ustawa o Obronie Ojczyzny stworzyła mechanizm, który umożliwi nam zrealizowanie tego celu.

Poborowych czekają dwa etapy. Najpierw muszą przejść 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub w centrum szkolenia, podczas którego zapoznają się m.in. z musztrą i regulaminami wojskowymi. Później będzie szkolenie specjalistyczne.

– Trwające do 11 miesięcy – podał minister Błaszczak. I zachęcał do zgłoszeń: – Każdy ochotnik otrzyma uposażenie w wysokości 4560 zł na rękę. Poza tym, będzie mieć sposobność, aby doskonalić swoje umiejętności zawodowe. Na koszt państwa będzie mógł odbyć kurs na prawo jazdy wszystkich kategorii. Będzie mógł także pozyskać uprawnienia dotyczące operatora maszyn czy też spawacza. Będzie mógł także otrzymać patent nurka czy też skoczka spadochronowego.

Ochotnik, który dobrowolnie odbywa służbę wojskową będzie mieć pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej i zatrudnienia w administracji publicznej.

W ramach reformy wojskowe komendy uzupełnień zostały przekształcone w wojskowe centra rekrutacji. – Będą pracowały w większym wymiarze godzin. W jeden wybrany dzień tygodnia będą dostępne do godz. 18. Będą funkcjonowały także w pierwszą sobotę każdego miesiąca – zapowiedział pułkownik Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Wnioski do służby będzie można składać w formie tradycyjnej i elektronicznej. Będzie można je przesyłać także pocztą.

Szczegółowe informacje można uzyskać za pośrednictwem specjalnej infolinii – dzwoniąc pod nr 800 180 110.

Święto lubelskich terytorialsów

Także w sobotę świętowała w Kraśniku 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Na placu przy Centrum Kultury i Promocji odbyła się 40. przysięga żołnierzy z 2LBOT. Słowa roty wypowiedziało 43 ochotników z województwa lubelskiego.

– Wyjątkowość uroczystości podkreśla fakt, że dokładnie pięć lat temu, w dniu 21 maja 2017 roku, pierwsi ochotnicy z Lubelszczyzny złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w szeregach 2LBOT – opisuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Obecnie lubelska brygada liczy ok. 3500 żołnierzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium