Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 maja 2022 r.
9:56

Nadbużańskie drogi rozjeżdżone przez wojsko. Będzie apel radnych do rządu?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
6 0 A A
(fot. Archiwum)

Miał być apel do rządu o "natychmiastowe działania" poprawiające stan nadbużańskich dróg i wypłatę rekompensat dla rolników. – To skala zerowa w stosunku do sytuacji, jeżeli "ruski" przejdzie przez Bug – ocenia radny powiatu bialskiego, Tomasz Bylina z PiS. A radni z PSL wstrzymują się od głosu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O podjęciu takiego apelu radny Andrzej Mironiuk (Porozumienie Samorządowe) wspominał już wcześniej i stosowny projekt uchwały w tej sprawie przygotował na ostatnią sesję. Problem dotyczy właściwie wszystkich nadbużańskich gmin objętych, najpierw od września stanem wyjątkowym, a później "zakazem przebywania". Tłumacząc to kryzysem migracyjnym, rząd ściągnął bowiem nad Bug rzesze strażników granicznych i żołnierzy, którzy mają strzec polsko–białoruskiej granicy. Wojskowy sprzęt zniszczył nie tylko drogi, ale również pola i łąki.

"Większość tych dróg stanowi jedyne drogi dojazdowe dla rolników do pół i łąk, a niektóre stanowią drogi dojazdowe do gospodarstw rozrzuconych na obrzeżach nadbużańskich wsi" – uzasadniają w apelu radni Porozumienia Samorządowego. Poza tym, ich zdaniem wypłata rekompensat dla rolników za poniesione straty nie może zostać odłożona w czasie. "To początek prac polowych, które bez naprawy łąk, pół i dróg będą bardzo utrudnione" – stwierdzają radni i adresują apel do premiera, prezydenta, ministrów i parlamentarzystów z regionu.

Okazuje się jednak, że inicjatywa nie spodobała się pozostałym dwóm klubom w radzie powiatu. A przypomnijmy, że samorządem rządzą starosta Mariusza Filipiuk z PSL i wicestarosta Janusz Skólimowski z PiS.

– Rozjeżdżone drogi, pola, łąki czy zniszczone drzewa to kompetencja gmin i wójtów – stwierdza wiceprzewodniczący rady, Tomasz Bylina (PiS). – Ten projekt jest czysto populistyczny i pijarowski – uważa. W ocenie radnego, dużo ważniejsza jest obecnie sytuacja za granicą. – Praktycznie za płotem, mamy wojnę. Powinniśmy wojsko dowartościowywać na każdym punkcie, a nie wbijać kij w szprychy. Ten projekt to próba destabilizacji działań wojska – grzmi Bylina. Jego zdaniem, priorytetem jest ochrona granic. – Co to są te rozjechane drogi i łąki? Nie powinniśmy o tym mówić, to skala zerowa w stosunku do sytuacji, gdyby "ruski" przeszedł przez Bug – ostrzega radny PiS.

Ale Porozumienie Samorządowe próbowało protestować na sesji. – Wojna wojną, a nasze problemy naszymi problemami. W gminie Kodeń około 20 kilometrów dróg gruntowych i 10 kilometrów asfaltowych jest do naprawy. Dla radnego może to jest nic, ale dla nas to dużo – odpowiada radny Wojciech Mitura.

Wiadomo , że Lubelski Urząd Wojewódzki już w lutym przekazał wykaz potrzeb, zgłaszanych przez rolników i samorządy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ale jak dotąd resort nie odpowiedział, jaką formę będzie miało wsparcie.

– Poza tym, w połowie kwietnia samorządowcy otrzymali pisma z informacją, że "roszczenia za takie szkody powinny być dochodzone na zasadach prawa cywilnego", bo wojewoda nie dysonuje prawnymi możliwościami rozpatrzenia wniosków o rekompensaty – przytacza Mitura. Dlatego w ocenie radnego, apel należy skierować do "organów państwowych, które tworzą i wykonują prawo". – Ten problem powinno się rozwiązać aktem prawnym. Bo działania na granicy szybko się nie skończą. Wojsko nadal będzie używać ciężkiego sprzętu, a nasze drogi nie są do tego przystosowane – podkreśla radny Porozumienia.

Jednak, starosta bialski Mariusza Filipiuk (PSL) tłumaczy, że należy dać szansę wojewodzie. – Pan wojewoda skierował pisma do ministerstw. Teraz czeka na rozwiązania systemowe. My oczywiście widzimy ten problem – zapewnia starosta. – Zauważyłem jednak, że nie wszystkim radnym zależy na faktycznym jego rozwiązaniu. Podjęcie tej uchwały niczego nie rozwiąże. Przestańmy zarzucać pana wojewodą kolejnymi pismami – apeluje Filipiuk.

Projektu nie udało się przyjąć, bo nie poparli go radni PiS, a klub PSL wstrzymał się od głosu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium