(fot. Krzysztof Mazur)
Władze Kraśnika chcą ocalić drzewa, które pierwotnie były planowane do wycięcia w starej części miasta w związku z unijnym projektem rewitalizacji. Chodzi przede wszystkim o ponad 120 drzew rosnących m.in. na miejskim skwerze, w pobliżu dawnego kina Pola
– Podobno trwają od nowa prace projektowe, gdyż poprzedni projekt budził wątpliwości. Nie ma wobec tego szans na realizację inwestycji jeszcze w tym roku, jak zapewniał magistrat – pisze do nas Witold Pętlicki, mieszkaniec Kraśnika.
Chodzi o rewitalizację terenu w okolicy ronda im. Żołnierzy Wyklętych, gdzie jest skwer miejski. Stoi też Pomnik Partyzanta i budynek po dawnym kinie Pola.
– Inwestycja jest bardzo wyczekiwana przez mieszkańców miasta – podkreśla nasz Czytelnik. – Układ drogowy panujący w tym miejscu rodzi wiele nieporozumień wśród kierowców, w szczególności u przyjezdnych, ze względu na nieprzejrzyste zasady pierwszeństwa przejazdu. Sam skwer znajdujący się na rondzie też jest już mocno zaniedbany i na pewno nie służy on mieszkańcom.
Koncepcja rewitalizacji Kraśnika dotycząca kamienicy przy ul. Kościuszki 26, rynku starego miasta, jak też ronda im. Żołnierzy Wyklętych została opracowana jeszcze w 2017 roku.
– Zaplanowane w poprzedniej kadencji działania mają w założeniu ożywić i zmodernizować najstarszą część Kraśnika – wyjaśnia burmistrz Wojciech Wilk. – Zaczniemy realizację projektu od kamienicy na ul. Kościuszki, ale nad zakresem prac w pozostałych przypadkach jeszcze pracujemy. Chcemy wprowadzić bardziej funkcjonalne rozwiązania, na których zależy mieszkańcom.
Kraśnicki magistrat, zgodnie z popisaną umową z Urzędem Marszałkowskim ma czas na zrealizowanie zadań ujętych w projekcie do końca 2021 roku.
– W pierwszej kolejności prace obejmą odnowę zabytkowej kamienicy na ul. Kościuszki 26 – podaje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Przetarg zostanie ogłoszony najpóźniej w sierpniu. Przetargi na kolejne zadania projektowe zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku. Chodzi o rondo im. Żołnierzy Wyklętych i rynek starego miasta.
Kamienica na ul. Kościuszki 26 po modernizacji będzie przeznaczona na cele społeczne, kulturowe i gospodarcze. W budynku znajdą się m.in. izba pamięci, sale wielofunkcyjne i dydaktyczne z mobilną sceną, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, kawiarnia a także gabinety lekarskie. Zostanie zagospodarowany również teren wokół kamienicy. Zaplanowano nowe nasadzenia, wymianę kostki i budowę schodów w kierunku amfiteatru.
W ramach unijnego projektu zostanie przebudowane wspomniane przez naszego Czytelnika rondo im. Żołnierzy Wyklętych, gdzie powstanie centrum przesiadkowe komunikacji publicznej zapewniające obsługę autobusów miejskich, busów, komunikacji międzymiastowej, taksówek i transportu rowerowego. – Rewitalizacja obejmie także pobliski skwer miejski – dodaje Niedziałek.
– Chcemy zwiększyć liczbę miejsc parkingowych, bo w pierwotnym projekcie jest ich za mało – wyjaśnia burmistrz Kraśnika. – Brakuje również obiektu gastronomicznego. W centrum komunikacji publicznej powinien także znaleźć się punkt informacji turystycznej. Zastanawiamy się również nad tym, czy miejsce o tak natężonym ruchu pojazdów to dobre miejsce na plac zabaw, czy siłownię napowietrzną, a budowę takich obiektów zakłada ten projekt. Zakłada on także wycinkę całego drzewostanu na skwerze, a tego chcemy uniknąć i tak zaprojektować teren, żeby nie było tam przysłowiowej patelni.
W planach z 2017 r. jest mowa o wycięciu 124 drzew. – Jest też mowa o nowych nasadzeniach. Tyle, że drzewo drzewu równe nie jest – podkreśla Piotr Janczarek, zastępca burmistrza Kraśnika.
Wycinka jest przewidziana również w rynku (13 drzew w tym 6 zagrażających bezpieczeństwu osobom korzystającym z rynku). – Projekt sprzed dwóch lat przewiduje budowę dużych rozmiarów fontanny i wymianę kostki. Nam z kolei zależy na dozielenieniu rynku, aby stał się bardziej przyjaznym miejscem – zaznacza burmistrz Wojciech Wilk. – W przyszłym miesiącu ruszą prace georadarowe. Ich wyniki zaopiniuje konserwator zabytków, będziemy więc wiedzieć więcej o możliwościach prowadzenia inwestycji i budowy różnych obiektów na rynku. Dzięki tym pracom zyskamy również kompleksową dokumentację historyczną.