Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

4 września 2022 r.
13:45

Tu śmigały muszkietowe kule. Na tropie bohaterów z 1864 roku, z powstania styczniowego

Autor: Zdjęcie autora agdy
56 0 A A
Kilkadziesiąt osób z wykrywaczami metalu przeczesywało pola w powiecie krasnostawskim
Kilkadziesiąt osób z wykrywaczami metalu przeczesywało pola w powiecie krasnostawskim (fot. Wojciech Werus/Stowarzyszenie)

Przez hektary zaoranych pól przeszła tyraliera detektorystów. Znalezione kule muszkietowe i elementy uzbrojenia są dowodem potyczek, jakie w powiecie krasnostawskim stoczyli styczniowi powstańcy z rosyjskim wojskiem. W niedzielę zakończyła się akcja poszukiwawcza śladów zajść z 1864 roku. Mogli brać w niej udział wszyscy chętni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– No, poczułem w nogach dzisiejsze poszukiwania, ładnych parę kilometrów zrobione, ale satysfakcja z udziału bezcenna. Oby więcej takich imprez – komentował jeden z uczestników prac poszukiwawczo-badawczych, które miały wskazać, gdzie w okolicy Gorzkowa w powiecie krasnostawskim doszło do potyczki wojsk rosyjskich i polskich powstańców styczniowych.

Jak tłumaczyli organizatorzy czterodniowego wydarzenia, przygotowanego w Wielkopolu 66A, do potyczki doszło raczej przypadkiem. Powstańcze oddziały, które szły spod Wojsławic spotkały się kozacką rotą i rosyjska piechotą. Powstańcy mieli wybić Rosjan do nogi, ale o faktycznych wydarzeniach z 3 lutego 1864 roku nie wiemy zbyt wiele.

Dlatego już drugi raz z rzędu na polach Zamostka i Wielkopola pojawili się pasjonaci historycznych zagadek i poszukiwania śladów przeszłości.

– Po liczbie znalezionych kul muszkietowych i elementach uzbrojenia z czasów powstania styczniowego można przyjąć, że znaleźliśmy miejsca potyczek. Dochodziło do nich między różnymi grupami powstańców i wojska. Ale na dokładne informacje trzeba poczekać aż znaleziska zostaną przez organizatorów naniesione na mapę. Dziś sobie trudno to wyobrazić, bo w tamtych czasach tereny dookoła Zamostka były porośnięte lasami, zagajnikami. Teraz są tam pola uprawne, które by uniemożliwiały takie działania – mówi Wojciech Werus, szef Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica” z Krasnegostawu. Członkowie „Wolicy” już drugi rok brali udział w poszukiwaniach powstańczych śladów.

– Może za rok uda się odnaleźć ślady obozowiska, jakieś elementy, które by na przykład świadczyły, gdzie była kuchnia polowa, bardzo by to było interesujące – dodaje Werus, który w piątek i sobotę wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami sprawdzał z detektorem metr po metrze orne pola.

Znalezione kule muszkietowe. (fot. Stowarzyszenie „Wschód”)

Jak relacjonuje, bardzo różni ludzie włączyli się do akcji. W rzędzie detektorystów, którzy mieli do pokonania nawet kilkukilometrowe odcinki byli tacy z wieloletnim doświadczeniem i używający wykrywacza metali sporadycznie. Nawet rodziny z dziećmi wspierały poszukiwania.

– Znalazłem monetę 5-cio groszową Królestwa Polskiego, z czasów przed powstaniem styczniowym. Była czytelna, ale pola uprawne to bardzo złe miejsce dla zabytków, które są narażone na działanie ciężkich maszyn i związki nawozów. Natrafiłem też na guzik od carskiego munduru z czasów I wojny światowej, co nie jest dziwne, bo przebiegały tu trzy linie okopów. Ale były fragmenty bagnetu, sygnet, medaliki – opowiada uczestnik weekendowych poszukiwań, który zawodowo związany jest z handlem, a prywatnie interesuje się lokalną historią i od wielu lat jest detektorystą. Dwa lata temu z osobami, które podzielały jego pasję założyli stowarzyszenie.

Za organizacją wydarzenia otwartego dla wszystkich chętnych stało Stowarzyszenie „Wschód” z Gorzkowa, którego prezes Krzysztof Sokołowski był kierownikiem poszukiwań prowadzonych pod nadzorem konserwatorskim oraz członkowie Stowarzyszenia Michalec 1864 i wielu innych sympatyków i sponsorów.

– Nawet nie miałam czasu, żeby pójść i zobaczyć, jak wyglądają poszukiwania. Widziałam tylko chorągiewki, którymi wyznaczyli sobie miejsca. Znam organizatorów poszukiwań, więc nie było problemu, żeby udostępnić im grunt. Z naszej ziemi to był tylko hektar, ale nie mam jeszcze informacji, czy coś tam znaleźli. Obiecali, że dadzą znać  – mówi jedna z mieszkanek Zamostka, która zgodziła się, by na jej polu pojawili się detektoryści.

Takich gospodarzy było w okolicy więcej, bo brano pod uwagę nawet 30-40 hektarów.

– Jako mieszkańcy byliśmy zaskoczeni, jak wiele ludzi się wybiera i jaka to będzie duża akcja. Gdzieś się słyszało o historii, ale tak dokładnie, co tu się działo nie wiedziałam – dodaje kobieta. W jej przypadku uczestnicy chodzili po gruncie, który od dawna jest własnością rodziny i jest obsiewany zbożem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium