Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2021 r.
16:24

Lublin. Awantura o obcokrajowców na uczelniach. "Getto ławkowe"

Poseł Michał Krawczyk
Poseł Michał Krawczyk (fot. Maciej Kaczanowski)

– Polskie uczelnie są dla polskich studentów – mówił w jednym z ostatnich wywiadów minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego słowa znowu spotkały się z falą krytyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z szefem resortu była pokłosiem zamieszania związanego z rekrutacją na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Część internautów i prawicowych działaczy m.in. z Młodzieży Wszechpolskiej zarzuciło władzom uczelni, że podczas tegorocznego naboru forowano kandydatów z Białorusi i Ukrainy kosztem polskich maturzystów. Na uczelnianym gmachu zawisł nawet transparent z napisem „UAM dla Polaków”.

O sprawę minister Czarnek został zapytany w piątek na antenie Polskiego Radia 24. – Polskie uczelnie są dla polskich studentów, to oczywiste. Tak jak polska nauka jest dla Polski, bo jest finansowana przez Polaków. Była pewna przesada, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie uczelni, które było priorytetem Jarosława Gowina (byłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego – przyp. aut.). Zmieniamy to – twierdził we fragmencie obszernego wywiadu Przemysław Czarnek.

„Getto ławkowe”

– Te słowa uderzają w polskie uczelnie i miasto Lublin i nigdy nie powinny być wypowiedziane przez żadnego polityka, urzędnika, a co dopiero przez ministra edukacji i nauki. One brzmią jak manifest nacjonalisty i przywołują najgorsze i najbardziej smutne czasy w polskiej historii. Jak słyszę te słowa, to przypomina mi się getto ławkowe z przedwojennej Polski, kiedy to co bardziej zapalczywi nacjonaliści na polskich uczelniach rozsadzali po jednej stronie sali wykładowej studentów pochodzenia polskiego, a po drugiej pochodzenia żydowskiego. Zastanawiam się, czy Przemysław Czarnek takimi swoimi wypowiedziami nie budzi takich właśnie demonów i czy za moment sam nie zaproponuje tego, żeby wprowadzić getto ławkowe na nowy wzór. Żeby rozsadzać na jedną stronę sali studentów polskich, a na drugą – studentów zagranicznych – przekonuje Krawczyk.

Minister Czarnek opozycyjnemu parlamentarzyście zarzuca kłamstwo i manipulację. – Pan poseł Krawczyk powinien odpocząć, bo opowiada bzdury. Gdyby posłuchał całej mojej wypowiedzi, wiedziałby, że nie jestem przeciwnikiem umiędzynarodowienia. Twierdzę tylko, że polscy podatnicy płacą do budżetu pieniądze, żeby utrzymywać polskie uczelnie i kształcić Polaków. Czy pan poseł chciałby, żeby na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie medycynę studiowało więcej obcokrajowców niż Polaków? Gdyby tego chciał, to nie nadaje się do tego, żeby pełnić funkcję polskiego parlamentarzysty – oburza się polityk Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje, że w jego wypowiedzi chodziło o algorytm dotyczący finansowania polskich szkół wyższych, który gwarantuje uczelniom wyższe dofinansowania za studentów zagranicznych. – Chcemy sprawdzić, jak to działa i jeśli liczba obcokrajowców byłaby przesadzona, rozważymy obniżenie algorytmu. Nie ma żadnych planów dotyczących wprowadzenia ograniczeń dla studentów z zagranicy i to wyraźnie powiedziałem na antenie Polskiego Radia – przekonuje Przemysław Czarnek.

Studentów ubywa

Polskie uczelnie chętnie przyjmują obcokrajowców nie tylko ze względów finansowych, ale też w związku z niżem demograficznym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba studentów w Polsce spadła z niecałych 2 mln do ok. 1,2 mln rocznie. Według danych Urzędu Miasta w Lublinie w tym samym okresie ta liczba zmniejszyła się z 84 tys. do ok. 60 tys. Tę lukę częściowo udało się wypełnić studentami zagranicznymi, których obecnie w stolicy województwa lubelskiego na wszystkich uczelniach publicznych i prywatnych studiuje ok. 6,7 tys. W ubiegłym roku akademickim szkoły wyższe z Lublina dzięki obcokrajowcom zarobiły 106 mln zł, a obecność żaków z zagranicy generuje 20 proc. miejskiego PKB, m.in. dzięki kupnu i wynajmowi mieszkań, korzystaniu z usług czy robieniu zakupów. Jak dowodzą ratuszowe statystyki z 2018 roku, studenci z innych państw w sumie wydają w Lublinie ok. 10 mln zł miesięcznie.

Dane z Lublina

Lubelskie uczelnie w tym roku chwaliły się wzrostem zainteresowania wśród kandydatów na studia, także tych z zagranicy. Na UMCS w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się prawie 1900 obcokrajowców, z czego ponad 660 osób chciałoby rozpocząć kształcenie na zasadach pełnej odpłatności. Uniwersytet zapewnia, że przyjmowanie cudzoziemców odbywa się w oparciu o przepisy wynikające z uchwały uczelnianego Senatu i obowiązującej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

- Osoby z zagranicy zainteresowane studiami polskojęzycznymi, posiadające jeden z dokumentów pozwalających na podjęcie studiów bezpłatnych (takich jak Karta Polaka, karta stałego pobytu i inne), przyjmowane są na takich samych podstawach jak obywatele polscy. Obowiązuje ich standardowa rekrutacja lub egzaminy wstępne (w zależności od zasad obowiązujących na poszczególnych kierunkach studiów). Dodatkowo osoby te powinny potwierdzić znajomość języka polskiego – wyjaśnia Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty