Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 sierpnia 2020 r.
11:47

Kryminologia, stomatologia, weterynaria, czyli hity rekrutacji w Lublinie

5 2 A A
Finanse i rachunkowość to jeden z najpopularniejszych kierunków na UMCS i Politechnice Lubelskiej. Z kolei 13 osób stara się o jeden indeks na stomatologii na Uniwersytecie Medycznym.
Finanse i rachunkowość to jeden z najpopularniejszych kierunków na UMCS i Politechnice Lubelskiej. Z kolei 13 osób stara się o jeden indeks na stomatologii na Uniwersytecie Medycznym.

Miesiąc później niż zwykle lubelskie uczelnie zakończyły pierwszy etap naboru na pierwszy rok studiów. Mimo pandemii i trwającego od kilku lat niżu demograficznego, chętnych nie brakuje. Lista najpopularniejszych kierunków pozostaje praktycznie niezmienna. Hitem tegorocznej rekrutacji jest oferowana po raz pierwszy przez UMCS kryminologia. O jedno miejsce ubiega się tu 40 osób

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Największy uniwersytet w regionie rejestrację chętnych zakończył jako pierwsza z lubelskich szkół wyższych. Do ubiegłego czwartku w systemie zarejestrowało się 15 170 osób.

- Jak widać, mimo panującej pandemii, liczba rejestracji w pierwszej turze rekrutacji kandydatów na studia jest podobna do roku ubiegłego. Jesteśmy usatysfakcjonowani tym wynikiem i mamy nadzieję, że dane te przełożą się na liczbę osób, które faktycznie złożą dokumenty na naszej uczelni - informuje Magdalena Drwal z biura prasowego UMCS. I dodaje, że na podobnym do ubiegłorocznego poziomie pozostaje zainteresowanie wśród cudzoziemców. O przyjęcie na lubelski uniwersytet stara się 1038 kandydatów z zagranicy. - Tradycyjnie są to osoby pochodzące m.in. z Ukrainy, Białorusi i Rosji, a także kandydaci z Azji i Afryki - wymienia Drwal.

Hitem tegorocznej rekrutacji okazała się kryminologia. To jeden z kierunków, które w tym roku znalazły się w ofercie uczelni. O jeden indeks rywalizuje blisko 40 osób. Wśród najpopularniejszych znalazły się też:

• psychologia (10,46 osoby na miejsce)
• anglistyka (6,51)
• jazz i muzyka estradowa (6,27)
• finanse i rachunkowość (6,15)

Listy osób zakwalifikowanych na studia UMCS ogłosi dziś, 21 sierpnia.

- Wyniki rejestracji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie nie są jeszcze ostateczne - zapowiada Magdalena Drwal. - Na niektórych kierunkach jest jeszcze możliwość dokonania rejestracji. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłosi następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca, nastąpi to odpowiednio 24 i 27 sierpnia.

Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska na pierwszym roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia przygotowała 2085 miejsc. Zgłosiło się 4270 chętnych. Z tej grupy do przyjęcia zakwalifikowano ponad 2220 osób.

Nabór zakończono już na sześciu kierunkach. Komplet chętnych udało się znaleźć na architekturze, informatyce, finansach i rachunkowości, inżynierii logistyki, marketingu i komunikacji rynkowej oraz na zarządzaniu.

- Na pozostałych 16 kierunkach rekrutacja została przedłużona do 4 września - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni. Największym zainteresowaniem cieszą się finanse i rachunkowość. Tu o jeden indeks ubiegają się cztery osoby.

Politechnika chwali się też rekordową liczbą kandydatów z zagranicy. O przyjęcie stara się ponad 500 obywateli innych krajów.

- W ubiegłym roku cudzoziemców zarejestrowało się 330, a przyjętych zostało 250. Większość z tegorocznych kandydatów zagranicznych pochodzi z Ukrainy, w dalszej kolejności z Białorusi, Kazachstanu i Rosji - wylicza Czajkowska-Deneka.

KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski dla tegorocznych maturzystów przygotował ponad 2,6 tys. miejsc na 44 kierunkach. Chęć studiowania w murach najstarszej lubelskiej uczelni wyraziło ponad 55, tys. kandydatów.

- To o 20proc. więcej niż w roku ubiegłym - podkreśla Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Największa rywalizacja o indeksy ma miejsce wśród chętnych na psychologię. Tu, na specjalizacji wspieranie jakości życia, na jedno miejsce przypada sześć osób. Do najbardziej obleganych kierunków należą także:

• zarządzanie (3,4 osoby na miejsce)
• pielęgniarstwo (3,2)
• filologia angielska (3,2)

Uczelnia chwali się też sporym zainteresowaniem nowymi kierunkami studiów. Mowa o lingwistyce stosowanej (trzy osoby na miejsce) i italianistyce (ponad dwie osoby). - Dobre wyniki naszych nowości szczególnie nas cieszą, bo są potwierdzeniem właściwego kierunku rozwoju oferty dydaktycznej KUL - mówi Katarzyna Bojko. - Cieszy nas również, że mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, liczba kandydatów z zagranicy na studia prowadzone w języku polskim jest na zbliżonym poziomie jak w roku ubiegłym - dodaje przedstawicielka uczelni. W systemie zarejestrowało się 145 obcokrajowców, głównie z Ukrainy i Białorusi. Nieco większe, niż przed rokiem, jest zainteresowanie studiami anglojęzycznymi. Tu nabór trwa do 4 października, a do tej pory przyjęto już 178 osób.

31 sierpnia KUL ogłosi nabór dodatkowy na kierunki, na których zostaną wolne miejsca. Będzie to nabór w trybie wolnym: osoby, które będą spełniały warunki rekrutacji na dany kierunek będą przyjmowane w kolejności zgłoszeń.

Uniwersytet Medyczny

Na uczelni medycznej naukę na pierwszym roku studiów w październiku rozpocznie 1190 nowych studentów. Chętnych jest blisko 7,2 tys. To o ok. tysiąc osób mniej niż w ubiegłym roku. Ale to nie oznacza, że uczelnia powinna mieć problem z wypełnieniem miejsc.

- W obecnej chwili trudno powiedzieć, czy będziemy organizować dodatkowy nabór. Na wszystkich kierunkach mamy więcej kandydatów, niż wynoszą limity - mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Medycznym. Taka sytuacja ma miejsce nawet na ratownictwie medycznym, na którym rok temu ponowna rekrutacja była konieczna.

Lista najpopularniejszych kierunków nie jest zaskoczeniem. 13 osób stara się o jeden indeks na stomatologii. Kolejne miejsce zajmuje niezmiennie medycyna, gdzie na jedno miejsce przypada blisko dziewięciu kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszą się także: kosmetologia (7,3 osoby na miejsce), analityka medyczna (6,28), biomedycyna (5,7) oraz elektroradiologia (5).

Uniwersytet Przyrodniczy

Zainteresowanie rozpoczęciem nauki u przyrodników wyraziło 6380 osób. To ponad 500 osób mniej niż przed rokiem. Do wzięcia jest 1890 indeksów na 40 kierunkach.

- Wszystkie kierunki posiadają prawie w całości wypełnione limity miejsc - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.

Niezmiennie najpopularniejszym kierunkiem pozostaje weterynaria, z liczbą ośmiu kandydatów na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszą się także: behawiorystyka, dietetyka, transport i logistyka, geodezja i kartografia, leśnictwo oraz architektura krajobrazu, gdzie o jeden indeks rywalizuje po 4-5 osób.

- 31 sierpnia ogłosimy komunikat o zwolnionych miejscach. Jeśli pozostaną niewypełnione miejsca na kierunkach wówczas ogłosimy rekrutację uzupełniającą - informuje Pachcińska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium