Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

1 czerwca 2024 r.
12:26

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com)

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polski agrest powoli odchodzi w zapomnienie. Najwyższa pora przypomnieć, jak wspaniałym jest owocem. – Ten smaczny owoc, który pamiętamy z dzieciństwa znika z domowych ogródków i plantacji. Coraz wyższe kosztu produkcji powodują, że jego uprawa na większą skalę jest nieopłacalna – mówi Piotr Jóźwiak z firmy Józwiak Sady. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by agrest znów sadzić na działkach i w przydomowych ogródkach. – Mamy biały i czerwony agrest w dobrych cenach. Są to sprawdzone odmiany. Nic, tylko sadzić i cieszyć się wspomnieniami smaków dzieciństwa. Na przykład plackiem z agrestem – mówi Krzysztof Wrona z Centrum Ogrodniczego Ogrodnik w Lublinie.

Coś o agreście

Dlaczego agrest? – Kulinarnym motywem nowego Festiwalu Drzewo Życia będzie gardzienicki agrest – mówi prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To wyrafinowany dodatek do staropolskich dań, a takie zrekonstruowane dania pojawią się na festiwalu. Agrest znano już w starożytności, był ceniony za wartości zdrowotne i smakowe. W staroangielskich legendach agrest był nazywany owocem wróżek. Wierzono, że w owocach agrestu mieszkają wróżki i leśne duszki. Kiedy trafił do staropolskiej kuchni, był ceniony za symboliczne znaczenie. Krzaki i owoce agrestu kojarzono ze szczęściem domowego ogniska. Gałązki agrestu wieszano w drzwiach, żeby strzegły domu. W moim rodzinnym domu, gałązki agrestu stały w wazonach jak kwiaty. Na początek zajrzyjmy do kolekcji przepisów prof. Jarosława Dumanowskiego.

Chłodnik z agrestu

„Gdzie się obficie znajduje agrest w dobrym gatunku, niebaczną byłoby rzeczą nie umieć z tego korzystać, zwłaszcza, iż gatunek ten jagód bardzo łatwo do wielu specjalnych potraw użyć się daje. Agrest dojrzały ma w sobie tyle wiele słodyczy, tak iż kwasek właściwego sobie smaku zaledwie czuć można. Takiego agrestu wybrawszy na przykład garniec, oczyścić go z szypuł i ogonków, wypłukać z pyłu, złożyć do pobielanego dobrze rądla, nalać pół garca wody, rozgotować na miazgę z dodaniem cynamonu drobno połamanego, przetrzeć przez sito, dodać odgotowanego i odcedzonego na sicie sago, albo krupek kartoflanych w miarę, aby nie zagęścić, kwaterkę świeżej gęstej śmietany, nieco cukru, do tego bardzo jest stosownem, dodać lampeczkę wina malagi; a wydając na wazę, dodawać piankę suszoną, o któréj osobno tu się pisze”.

Potrawa z agrestem zabielanem

„Weźmij kapłona albo cielęciny, albo gołębie, albo kurcząt, wstaw do rosołu, a gdy masz dawać, wsyp obieranego agrestu. Ulej trochę rosołu, rozbij żółtków jajecznych, rozpuść rosołem. Przywarz, daj grzanek z chleba białego, a przywarzywszy, daj gorąco na stół”.

(Przepis z Compendium ferculorum” Stanisława Czernieckiego z 1682 roku)

Mostki cielęce z agrestem

Gdy mostki będą przygotowane, jakośmy wyżej opisali i ugotowane na miękko w białym bulionie, wyjmują się z onego, skoro nieco oschną, maczają się w rozbite jaja i odsmażają się w maśle na rumiano. Bierze się surowy agrest, zagotowawszy go w wodzie, odlewa się natychmiast na durszlak; wziąć należy funt cukru, wlać do niego szklankę wody, włożyć cokolwiek skórki cytrynowej, zagotowawszy, kładnie się na odgotowany agrest, skoro on naciągnie do siebie cukru, wydaje się na półmisek razem z przygotowanymi mostkami. Kurczęta odsmażone, jakośmy o tym napomnieli dają się z podobnymże agrestem”.

(Wilno, 1830 rok)

Jak to dziś przyrządzić?

Co to było owe potrawy? – Pierwszy kuchmistrz Rzeczypospolitej wyraźnie lubował się w tzw. „potrawach”. Czerniecki używał jednak tego terminu tak w sensie ogólniejszym (danie), jak i węższym, bliskim dzisiejszemu terminowi „potrawka”, czyli danie mięsne duszone w niewielkiej ilości wody lub rosołu z różnymi dodatkami. W pierwszym rozdziale „Compendium ferculorum”, który zawiera sto przepisów na danie mięsne, różnych „potraw” znalazło się prawie sześćdziesiąt, przy czym większość z nich to właśnie duszone mięsa. Do tego należałoby jeszcze doliczyć podobne, choć nazwane z cudzoziemska „frykassy” i „sztufady” – tłumaczy prof. Jarosław Dumanowski. Okazuje się, że wspominany autor „Compendium Ferculorum” upodobał sobie najdelikatniejsze rodzaje mięs. – Na Festiwalu Drzewo Życia w Gardzienicach chcieliśmy kucharzom oszczędzić uganiania się za nieosiągalnym kapłonem lub ciągłego zastępowania go poczciwym skądinąd kurczakiem. Na delegowanie do tego przepisu indyka, który w czasach Czernieckiego był jeszcze rzadkim, budzącym zdziwienie, a nawet strach przybyszem z Nowego Świata, zezwolił nam zresztą sam autor „Compendium ferculorum”. W zamieszczonym w początkowej partii pierwszego rozdziału tzw. „Drugim napomnieniu” nasz kuchmistrz dał nam tu prawo wyboru: „Cokolwiek się mówi o kapłonach, to rozumiej i o ptakach, a co o ptakach, to i o gołębiach, a co o gołębiach, to i o cielęcinie”.

Udziec z indyka w agrestowym saporze

SKŁADNIKI: 80 dag udźca z indyka bez kości, 10 dag agrestu, 4 szklanki rosołu, 4 żółtka z jajek kurzych, 4 kromki długiej bułki, 25 ml oliwy, szczypta estragonu.

WYKONANIE: mięso z indyka opłukać, natrzeć estragonem i włożyć do garnka. Zalać wrzącym rosołem i gotować na małym ogniu. Po upływie około 40 minut, pod koniec gotowania, dodać agrest. Nie należy dodawać go na początku, ponieważ kwas w nim zawarty spowoduje, że mięso będzie twarde. Bułkę pokroić w równą kostkę, skropić oliwą i piec w piekarniku na złoty kolor. Po ugotowaniu mięsa podzielić je na cztery porcje i wraz z agrestem przełożyć do naczynia żaroodpornego. Powstały agrestowy sapor (sos) po zredukowaniu, czyli częściowym odparowaniu, zaciągnąć roztrzepanymi żółtkami (oczywiście po zdjęciu go z ognia). Przed podaniem na stół potrawę posypać grzankami i podać z ryżem, kaszą jęczmienną lub kluseczkami.

Ryby z agrestem

„Oczesaną rybę zrysuj, cebule drobno wkraj, wlej wody, masła albo oliwy, rożenków drobnych, agrestu, cynamonu, wina, pieprzu, słodkości. Przywarz, a daj”. – W kuchni staropolskiej królowały ryby słodkowodne. Stanisław Czerniecki opisywał przede wszystkim specjały ze szczupaków, karpi, okoni czy pstrągów. Znacznie wówczas trudniejszy dostęp do ryb morskich sprawiał, że zjadano ich dużo mniej, zadowalając się przy tym głównie rybami solonymi i suszonymi. Zdecydowaliśmy się przedstawić Wam przepis na dorsza z agrestem. W tej akurat recepturze autor pozwolił nam samym wybrać odpowiednią rybę. Wybraliśmy stosunkowo łatwo dostępnego dorsza, który pojawia się zresztą w innych recepturach Czernieckiego – mówi prof. Jarosław Dumanowski.

Ryby z agrestem interpretacja współczesna

SKŁADNIKI: 4 filety z dorsza (1,2 kg), 2 cebule, 2 łyżki masła, 5 dag rodzynek, 10 dag agrestu, 250 ml białego wina, 1 łyżka miodu, szczypta cynamonu, pieprz biały.

WYKONANIE: cebulę pokroić w kostkę i smażymy na szklisto na sklarowanym maśle lub oliwie. Filety rybne układać w naczyniu żaroodpornym, wlać wino i kilka łyżek wody. Dodać agrest, rodzynki, cebulę, miód, cynamon, pieprz. Naczynie przykryć i włożyć do piekarnika nagrzanego do około 200 °C. Zapiekać przez około 20 minut. Filety układać na talerzu, polewać saporem (sosem jaki otrzymaliśmy w czasie zapiekania ryby). Podawać z kaszą jęczmienną i bukietem warzyw, czyli warzywami gotowanymi na parze.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor gra dzisiaj w Pucharze Polski z Unią Skierniewice. "Czeka nas fajne, ofensywne spotkanie"

Motor gra dzisiaj w Pucharze Polski z Unią Skierniewice. "Czeka nas fajne, ofensywne spotkanie"

Po emocjonującym meczu ze Śląskiem Wrocław piłkarze Motoru już dzisiaj wracają do gry. Tym razem w ramach Pucharu Polski. W ostatnim meczu pierwszej rundy beniaminek PKO BP Ekstraklasy zagra w Skierniewicach z trzecioligową Unią (godz. 19). Mecz nie będzie transmitowany w telewizji, ale klub z Lublina zapowiada relację radiową na swoim kanale YouTube.

Trzy dania za 69 zł! Zbliża się jesienna edycja Restaurant Week
Nasz Patronat

Trzy dania za 69 zł! Zbliża się jesienna edycja Restaurant Week

Już 8 października rozpocznie się jesienna edycja Restaurant Week. To wyjątkowy festiwal, który pozwala na przeżycie wyjątkowych momentów przy trzydaniowej kolacji za jedyne 69 zł. Udział bierze kilkanaście lubelskich restauracji.

Utrudnienia na Budowlanej. LPEC przebudowuje sieć ciepłowniczą

Utrudnienia na Budowlanej. LPEC przebudowuje sieć ciepłowniczą

Od czwartku do niedzieli kierowcy napotkają utrudnienia na ul. Budowlanej w Lublinie. W związku z przebudową sieci ciepłowniczej przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ulica na Wysokości skrzyżowania z Ciepłowniczą zostanie wyłączona z ruchu.

Akademicki Lublin znowu zagrał razem. Wspólna inauguracja za nami
galeria

Akademicki Lublin znowu zagrał razem. Wspólna inauguracja za nami

Po raz drugi w historii uczelnie wyższe w Lublinie tworzące Związek Uczelni Lubelskich: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny, a także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspólnie rozpoczęły nowy rok akademicki.

Miasto da nawet 20 tys. zł za zaproszenie światowych naukowców

Miasto da nawet 20 tys. zł za zaproszenie światowych naukowców

Urząd Miasta Lublin ogłasza nabór do kolejnej edycji projektu, gdzie można otrzymać nawet 20 tys. dofinansowania na wizytę znanego naukowca. Inicjatywa ma a celu pokazanie, że Lublin nie jest tylko i wyłącznie miastem akademickim, ale także międzynarodowym.

Od lewej wicewojewoda Andrzej Maj i Andrzej Romańczuk, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR

Pomoc dla rolników. 470 milionów złotych za grad i mróz

Od 1,5 do 6 tysięcy złotych na  hektar może wynieść pomoc wypłacana producentom rolnym, których uprawy, wiosną tego roku, zniszczyły przymrozki i grad. Od 1 do 22 października można do ARiMR w Lublinie składać wnioski o pomoc. Sprawa dotyczy około 10 tysięcy gospodarstw i ponad 54,5 tysięcy hektarów upraw i plantacji.

Szczątki odkryto miesiąc temu, jednak dopiero teraz analiza antropologiczna pozwoliła określić ich płeć i wiek.

Nowe fakty dotyczące XIII-wiecznych grobów odkrytych w Chełmie

W połowie września Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o niezwykłym odkryciu dwóch szkieletów podczas prac archeologicznych w Chełmie. Początkowo uważano, że należą one do dzieci, jednak analiza antropologiczna zmieniła wstępne ustalenia.

Kabaret FiFa-RaFa w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Kabaret FiFa-RaFa w (Nie)Wyparzonej Gębie

W (Nie)Wyparzonej Gębie gościliśmy kabaret FiFa-RaFa czyli Olę i Mateusza Kwiatkowskich. Zmierzyli się oni z naszymi ostrymi przekąskami i odpowiedzieli na pytanie skąd nazwa kabaretu, kto ma decydujący głos oraz opowiedzieli o swoim najnowszym programie "Love is in the air".

Agnieszka Jaczyńska podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowała stanowisko radnych klubu Koalicji Obywatelskiej. Na zdjęciu z Januszem Kupczykiem (z lewej) i Krzysztofem Krupą
Zamość

Odwołana przewodnicząca RM Zamość: Prezydent i jego zastępcy ostrzegali mnie

Agnieszka Jaczyńska, która w poniedziałek głosami radnych prezydenta Zwolaka i PiS straciła stanowisko przewodniczącej Rady Miasta Zamość nie była tym zaskoczona. – Pierwsze sygnały, że mogę być szybko z tej funkcji odwołana dostałam właściwie już w dniu, gdy ją objęłam. I wielokrotnie z ust pana prezydenta, jak i państwa wiceprezydentów takie informacje dostawałam – stwierdziła podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Wiceminister i poseł Marcin Romanowski (z prawej) w ministerstwie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę nadzorował Fundusz Sprawiedliwości.

Marcin Romanowski: Decyzja o uchyleniu immunitetu będzie działaniem politycznym

- Jeśli zostanie mi uchylony immunitet, stawię się w prokuraturze - podkreśla w specjalnej rozmowie z radiem ESKA były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Zdaniem posła Suwerennej Polski z naszego regionu - decyzja o uchyleniu mu immunitetu będzie działaniem politycznym.

Podczas gdy zaproszeni goście uczestniczyli w oficjalnym otwarciu podstacji, załoga karetki pogotowia z Łabuń była już u pierwszego pacjenta
galeria

Karetka bliżej pacjentów. Pierwszy wyjazd tuż przed otwarciem

Każdego dnia, przez 12 godzin na wezwania do chorych czekać będzie karetka i dwóch ratowników medycznych. Ci, którzy byli na dyżurze we wtorek, do pierwszego pacjenta ruszyli z Łabuń na kilka minut przed tym, gdy podstacja zamojskiego pogotowia została tam oficjalnie otwarta.

Radosław Muszyński ostatnio prowadził czwartoligowe rezerwy Motoru Lublin

Nowy trener Lewartu Lubartów: Czekają nas trudne mecze, ale przed nikim się nie położymy

Rozmowa z Radosławem Muszyńskim, nowym trenerem Lewartu Lubartów

Handlował marihuaną i mefedronem. 24-latek może trafić za kraty na kilkanaście lat
film

Handlował marihuaną i mefedronem. 24-latek może trafić za kraty na kilkanaście lat

Zamojscy kryminalni zatrzymali 24-letniego mieszkańca powiatu nowotarskiego. Za sprzedaż posiadanej marihuany i mefedronu mógł zarobić 2 miliony złotych.

Tegoroczne głosowanie nad Budżetem Obywatelskim dla Świdnika okazał się sukcesem! Coraz chętniej mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły albo popierają inne.

Już wiedzą, na co pójdzie milion z Budżetu Obywatelskiego

Wyniki głosowania nad świdnickim Budżetem Obywatelskim są jednoznaczne- w przyszłym roku miasto zrealizuje 15 projektów. Większość z nich dotyczy organizacji imprez, a nie miejskich inwestycji.

Biedronka otworzyła kolejny sklep w naszym regionie

Biedronka otworzyła kolejny sklep w naszym regionie

Z końcem września Biedronka otworzyła w całej Polsce kolejnych 13 nowych oraz 5 zmodernizowanych sklepów. Jeden z nowych marketów swoją lokalizację znalazł w mieście w województwie lubelskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium