Sało to słynna przekąska rodem z rosyjskiej kuchni. Cienkie plasterki solonej słoniny jada się z ciemnym chlebem i kiszonym ogórkiem. Soloną słoninę, która jest miękka jak masło – można uwędzić.
Okazuje się, że na Lubelszczyźnie solona słonina była przed wojną bardzo popularna. Wyrabiano ją także po Kazimierzem. – Solono w kamiennych garnkach i wędzono. Jak zrobić sało?
Składniki
Wykonanie:
Na dno kamiennego garnka należy nasypać grubą warstwę kamiennej soli. Ułożyć słoninę i obsypać ją solą po bokach. Na koniec posypać ją z wierzchu delikatną warstwą soli. I gotowe.
Włożyć garnek do lodówki na 2 tygodnie. Wyjąć, ukroić cieniutki plasterek. Jeśli jest przeźroczysty, słonina jest gotowa do spożycia.
Jak podawać? Pokrojoną w cieniutkie plasterki z ciemnym chlebem.
Sało II
Wyjąć i gotować w wodzie z listkiem laurowym, zielem angielskim i czosnkiem przez 30 minut. Wyjąć, osuszyć, natrzeć roztartym czosnkiem i mieloną papryką. Przycisnąć deską, obciążoną kamieniem.
Po 3 godzinach zawinąć w aluminiową formę i przechowywać w lodówce.
Do czego sało?
Jakie mięso szpikować słoninką? Takie, które jest suche. Schab szpikowany słoniną nie ma sobie równych. Słupkami sała można naszpikować pierś z kurczaka lub indyka. Doskonale smakują golonki z indyka szpikowane słoniną.
Cienkie słupki solonej słoniny wkłada się do zrazów i zawijasów. W plasterki sała można zawijać kawałki mięsa i upiec w piekarniku.