Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

12 lipca 2014 r.
21:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Kraśniku

Krem ziemniaczany z porem, rewelacyjna kapusta z pieca chlebowego i pstrąg z grilla godny najlepszej restauracji. To hity Festiwalu Kulinariów i Sztuki Ludowej, który odbył się w Kraśniku. Najlepszym kucharzem okazał się Andrzej Maj, na co dzień starosta kraśnicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowy festiwal kulinarny w naszym regionie to dziecko Wioletty Wilkos, szefowej Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej. To także jeden z regionalnych finałów projektu Zasmakuj w Tradycji, który na bieżąco relacjonujemy. Przypomnijmy, że spotkania odbywają się w ramach projektu trzech Lokalnych Grup Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Mają zwrócić uwagę mieszkańców na lokalne przysmaki, które warto zarejestrować na specjalnej Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez MRiRW. Chodzi o potrawy wytwarzane tradycyjnymi metodami, które można historycznie udokumentować.

Ale wspólny projekt to nie tylko warsztaty. To także dokumentalne filmy, prezentowane na antenie TVP Lublin i kulinarny album "Zasmakuj w Tradycji”, który ukaże się w na początku przyszłego roku.

Smak zamknięty w zupie

Na malowniczym rynku Kraśnika, nad którym góruje słynna fara, festiwalowy jarmark prezentował się doskonale. Publiczność podziwiała, komisja konkursowa składająca się z 21 osób wybranych z publiczności pilnie oceniała panoramę smaków wystawionych w kramach. Po to, by wybrać Królową Potraw nowego festiwalu.

Były też występy gościnne. Publiczność oblegała stoisko gminy Konopnica, rozpoznawalne dzięki strojom regionalnym i potrawom, które swego czasu zrobiły furorę w sejmie.

Profesjonalne jury z udziałem Jarosława Piłata, szefa kuchni restauracji 16 stołów oraz Stanisława Stelmacha, właściciela Zajazdu Marta w Pułankowicach, oceniło wystawione do konkursu zupy. Bezapelacyjnie wygrał krem ziemniaczany z czosnkowymi grzankami, który przygotowała Ilona Chodara. Właśnie obroniła się na pedagogice, gotowanie to jej pasja, a zwycięska potrawa godna jest najlepszej restauracji. W Lublinie i nie tylko. Zadowolenia nie krył Jarosław Piłat, który z premedytacją wprowadza regionalne przepisy do karty swej restauracji. I dobrze na tym wychodzi.

Kremowy smak

Składniki: 150 g pora, pół cebuli, 4 ziemniaki, kawałek selera, garść zielonej pietruszki i szczypioru, oliwa, sól, pieprz, bulion z kurczaka.

Wykonanie: cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na oliwie. Do bulionu wrzucić por, ziemniaki i selera, ugotować, dodać cebulę. Doprawić solą z pieprzem. Zblenderować, dodać grubo posiekaną pietruszkę i szczypior. Podawać z czosnkowymi grzankami.

Bitwa na sałatki

W drugim konkursie nazwanym "Bitwa na sałatki” wygrała sałatka wiosenna, którą przygotowała Krystyna Ćwieka. I choć sałatka składała się z rzodkiewki, cebuli i dobrej śmietany, to wypadała doskonale.

Nie ustępowała jej owocowa sałatka podana w arbuzie. Wydrążony owoc skrywał: maliny, arbuza, truskawki, jagody, banana, kiwi, pomarańcze, winogrona i sok z cytryny. Wszystkie składniki pokrojone w drobną kostkę i skropione sokiem z cytryny zostały udekorowane smakowitym advocatem.
Szkoda, że w sałatkach zabrakło ciekawych owoców i warzyw, uprawianych w okolicach Kraśnika.

Pstrągi starosty

Po lewej stronie sceny odbywało się Wielkie męskie grillowanie. W kulinarne szranki stanęły dwie drużyny. W skład pierwszej weszli: Andrzej Maj, starosta kraśnicki, Franciszek Kwiecień, wójt gminy Trzydnik Duży, Marcin Gąsiorowski, sekretarz gminy Dzierzkowice. Drugi zespół to Jan Woźniak, wójt gminy Urzędów, Tomasz Najs, zastępca wójta gminy Gościeradów oraz Andrzej Białek, dyrektor ZS w Blinowie, gmina Szastarka.

Drużyna pod wodzą Andrzeja Maja postanowiła przyrządzić pstrągi z grilla oraz kraśnickie mini hamburgery. Ekipa wójtów postawiła na kiełbaski, boczek, żeberko i kanapeczki z kiełbasą i serem.
Niewątpliwie najbardziej kompetentnym zawodnikiem okazał się starosta Andrzej Maj. Do świeżutkich pstrągów podszedł profesjonalnie.

- Cała sztuka polega na tym, żeby wydobyć smak mięsa, sól i pieprz to tylko dyskretny dodatek - tłumaczył jurorom.

- Pstrągi były bezkonkurencyjne. Sam u siebie podaję pstrągi, ale ten był pierwszorzędny - mówi Stanisław Stelmach, właściciel Zajazdu Marta w Pułankowicach.

Gotowali na scenie

A na scenie rywalizowały cztery żeńskie drużyny. Miały one za zadanie przygotować potrawę z wylosowanych składników. Co ważne: składników regionalnych, bo o to chodzi w całym projekcie Zasmakuj w Tradycji. Zapamiętałem karkówkę w sosie na bazie ciemnego piwa, także godną dobrej restauracji.

A co wybrała kapituła? Wygrał zespół, który stworzyły: Halina Drzewiej-Sosnówka, Alina Głaz, Kazimiera Drozd, Małgorzata Kamińska-Żuber i Wiesława Mikita. Zwycięskie danie to pierogi z kasza jaglaną i miętą z musem malinowym.

Naszym zdaniem były co najmniej dwie potrawy, zdecydowanie lepsze od pierogów. Ale zdecydował sentyment do maliny kraśnickiej, która jest dumą regionalnych produktów Ziemi Kraśnickiej.

Królowa potraw

Konkursy konkursami, ale wystawcy prezentujący się na kilkunastu stoiskach czekali na głos publiczności. Zdecydowaną większością głosów wygrał Witold Grudziński, który na konkurs przygotował Kapustę z grzybami, pieczoną 12 godzin w piecu chlebowym.

- Składniki są proste. Na 20 kg kiszonej kapusty kraśnickiej musicie wziąć 20 dag suszonych grzybów. Moczycie, kroicie, wrzucacie do podsmażonej kapusty. Co jeszcze? Karkówka pokrojona w kostkę, podgardle zmielone na maszynce (grube oczka), sól i pieprz ziołowy. Jak się wszystko uwarzy, przekładacie do żeliwnych garnków i do pieca chlebowego. Na całą noc. Rano śniadanie gotowe - śmieje się autor przebojowej kapusty, który już szykuje się na dożynki w Radawcu.

Pozostałe informacje

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium