Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

11 października 2014 r.
18:30
Edytuj ten wpis

Orientalny smak Lublina

Bartosz Gajdzik robi najlepszy hummus w Lublinie. Wygrał pierwszy w mieście konkurs na słynną orientalną potrawę z cieciorki, który 8 października odbył się w restauracji Hades Szeroka. Na pomysł wpadła Tal Schwartz z Izraela, wolontariuszka w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hummus to krem z ugotowanej cieciorki, doprawiony pastą tahini, cytryną i czosnkiem. Dla jednych to orientalny dip, dla innych danie śniadaniowe. Dziś nikt do końca nie jest pewien, czy hummus pochodzi z Indii, Syrii, Maroka, Izraela, Turcji a nawet Kaukazu. Ale talerz tej potrawy, polanej oliwą, obsypanej pietruszką, cebulą, marynowaną lub duszoną papryką oraz całym ziarnem cieciorki podany z podpieczoną pitą czy lawaszem to prawdziwy rarytas.

Sekrety hummusu

Na pomysł konkursu na hummus wpadła Tal Schwarz, wolontariuszka, która pracuje w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN. - Jedzenie jest częścią kultury. To jest poza dyskusją. Fizjologicznej czynności towarzyszy kultura jedzenia, receptury, świadomość tego, co jemy, świadomość skąd dana potrawa pochodzi i jaką ma tradycję. Przez to utożsamiamy się z regionem. Budowanie świadomości lokalnej wokół kuchni to fantastyczna sprawa - mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. W konkursie wystartowali: Alicja Magiera, Weronika Nowacka, Bartosz Gajdzik, Tal Schwarz, Elżbieta Cwalina i Wiola Wejman.

Jak zrobić dobry hummus? - Trzeba znać parę sekretów. Zaczynamy od zalania cieciorki wodą na 24 godziny. Kilka razy musimy w tym czasie zmienić wodę. Na dużą miskę wystarczy jedno opakowanie. Po namoczeniu trzeba cieciorkę zalać świeżą wodą, gotować z jedną całą cebulą i czterema ząbkami czosnku. Dodać sody. Po godzinie odcedzić, wody nie wylewać. Wrzucić cieciorkę z cebulą i czosnkiem do blendera. Dodać 2 filiżanki pasty tahini, 1 filiżankę wody z gotowania, sok z 2 cytryn, troszkę soli, 6 łyżek oliwy z oliwek i doprawić kuminem. Podawać z pitą - mówi Tak Schwartz.

Król hummusu

Konkurs wygrał Bartosz Gajdzik. Do konkursy wystawiono 7 hummusów, 4 z cieciorki, po 1 z fasoli, zielonego groszku i marchewki. Oto zwycięski

przepis:
Składniki: 2 szklanki cieciorki, 1 cytryna, 2 ząbki czosnku, 200 g pasty tahini.

Wykonanie: cieciorkę namoczyć na noc, ugotować w osolonej wodzie, ostudzić. Zmiksować blenderem cieciorkę z czosnkiem, dodać pastę tahini i sok z cytryny. Na wierzch dajemy dodatki: zieloną pietruszkę, podsmażoną paprykę i polewamy oliwą.

Autor zwycięskiej potrawy nie ukrywa, że za każdym razem robi hummus inaczej. Daje dużo pasty tahini oraz eksperymentuje z dodatkami.

I królowa

Drugie miejsce zajął hummus przygotowany przez Elżbietę Cwalinę. - Jadłam go po raz pierwszy 20 lat temu. Tak mi posmakował, że wymyśliłam recepturę na humus lubelski z fasoli Jaś. Fasola była zawsze, majeranek i olej też. Ugotowałam fasolę, zmieliłam, wymieszałam z olejem, doprawiłam majerankiem. Wyszedł znakomity.

Na pierwszy konkurs hummusów w Lublinie Elżbieta Cwalina przygotowała ponadto zielony hummus z groszku oraz pomarańczowy z marchewki. Wszystkie potrawy ozdobiła świeżymi kwiatami. - Smakował nam fasolowy hummus, ale potrawa była jakaś bura, to wymyśliłam, że zrobię go z zielonego groszku. Ale mrożonego, bo ma ładniejszy kolor. Jak się go ugotuje i cytryną zakwasi, ma żywy, intensywny kolor. Ugotowany groszek zmiksowałam z migdałami. Ale chyba najbardziej smakuje mi hummus marchewkowy z kolendrą pod dwom postaciami. Ziarno do środka, świeża kolendra na wierzch.

Jak zrobić w domu pastę tahini?

Nie zawsze można ją kupić. - Jak nie kupię, robię w domu, jest to bardzo proste - mówi Bartosz Gajdzik.

Składniki: szklanka ziaren sezamu, kilka łyżek oleju sezamowego (może być olej rzepakowy).

Wykonanie: podgrzać suchą patelnię. Prażyć na małym ogniu, uważając, żeby nie przypalić ziaren. Wystudzić, przełożyć do blendera, miksować dolewając małą strużką olej. Po 5 minutach pasta jest gotowa. Można ja przechowywać w lodówce 3 miesiące.
Hummus lubelski

Składniki: 50 dag fasoli Jaś, sól, olej słonecznikowy, 4 ząbki czosnku, majeranek, sok z 1 cytryny.

Wykonanie: fasolę namoczyć, ugotować w tej samej wodzie. Zmiksować z olejem i czosnkiem, doprawić solą i majerankiem. Zakwasić cytryną.

Podawać z macą, pieczywem chrupkim, ormiańskim plackami lawasz. Można posypać pietruszką. Hummus z fasoli nadaje się do kulinarnych eksperymentów. Można podawać go z jajkiem na twardo, można na ugotowanym plastrze ziemniaka. Jest także świetny do surowych warzyw pokrojonych w słupki.

Na kanapkę

Hummus to także doskonały składnik wegetariańskich kanapek. Wystarczy chlebek pita posmarować humusem, posypać posiekanymi oliwkami, pietruszką i gotowe.

Kanapkę można wzbogacić ostrym marynowanym serem, fetą czy plastrem świeżej gruszki. Jeszcze świeża pietruszka lub rukola i gotowe.

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium