Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

11 października 2014 r.
18:30
Edytuj ten wpis

Orientalny smak Lublina

Bartosz Gajdzik robi najlepszy hummus w Lublinie. Wygrał pierwszy w mieście konkurs na słynną orientalną potrawę z cieciorki, który 8 października odbył się w restauracji Hades Szeroka. Na pomysł wpadła Tal Schwartz z Izraela, wolontariuszka w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hummus to krem z ugotowanej cieciorki, doprawiony pastą tahini, cytryną i czosnkiem. Dla jednych to orientalny dip, dla innych danie śniadaniowe. Dziś nikt do końca nie jest pewien, czy hummus pochodzi z Indii, Syrii, Maroka, Izraela, Turcji a nawet Kaukazu. Ale talerz tej potrawy, polanej oliwą, obsypanej pietruszką, cebulą, marynowaną lub duszoną papryką oraz całym ziarnem cieciorki podany z podpieczoną pitą czy lawaszem to prawdziwy rarytas.

Sekrety hummusu

Na pomysł konkursu na hummus wpadła Tal Schwarz, wolontariuszka, która pracuje w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN. - Jedzenie jest częścią kultury. To jest poza dyskusją. Fizjologicznej czynności towarzyszy kultura jedzenia, receptury, świadomość tego, co jemy, świadomość skąd dana potrawa pochodzi i jaką ma tradycję. Przez to utożsamiamy się z regionem. Budowanie świadomości lokalnej wokół kuchni to fantastyczna sprawa - mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. W konkursie wystartowali: Alicja Magiera, Weronika Nowacka, Bartosz Gajdzik, Tal Schwarz, Elżbieta Cwalina i Wiola Wejman.

Jak zrobić dobry hummus? - Trzeba znać parę sekretów. Zaczynamy od zalania cieciorki wodą na 24 godziny. Kilka razy musimy w tym czasie zmienić wodę. Na dużą miskę wystarczy jedno opakowanie. Po namoczeniu trzeba cieciorkę zalać świeżą wodą, gotować z jedną całą cebulą i czterema ząbkami czosnku. Dodać sody. Po godzinie odcedzić, wody nie wylewać. Wrzucić cieciorkę z cebulą i czosnkiem do blendera. Dodać 2 filiżanki pasty tahini, 1 filiżankę wody z gotowania, sok z 2 cytryn, troszkę soli, 6 łyżek oliwy z oliwek i doprawić kuminem. Podawać z pitą - mówi Tak Schwartz.

Król hummusu

Konkurs wygrał Bartosz Gajdzik. Do konkursy wystawiono 7 hummusów, 4 z cieciorki, po 1 z fasoli, zielonego groszku i marchewki. Oto zwycięski

przepis:
Składniki: 2 szklanki cieciorki, 1 cytryna, 2 ząbki czosnku, 200 g pasty tahini.

Wykonanie: cieciorkę namoczyć na noc, ugotować w osolonej wodzie, ostudzić. Zmiksować blenderem cieciorkę z czosnkiem, dodać pastę tahini i sok z cytryny. Na wierzch dajemy dodatki: zieloną pietruszkę, podsmażoną paprykę i polewamy oliwą.

Autor zwycięskiej potrawy nie ukrywa, że za każdym razem robi hummus inaczej. Daje dużo pasty tahini oraz eksperymentuje z dodatkami.

I królowa

Drugie miejsce zajął hummus przygotowany przez Elżbietę Cwalinę. - Jadłam go po raz pierwszy 20 lat temu. Tak mi posmakował, że wymyśliłam recepturę na humus lubelski z fasoli Jaś. Fasola była zawsze, majeranek i olej też. Ugotowałam fasolę, zmieliłam, wymieszałam z olejem, doprawiłam majerankiem. Wyszedł znakomity.

Na pierwszy konkurs hummusów w Lublinie Elżbieta Cwalina przygotowała ponadto zielony hummus z groszku oraz pomarańczowy z marchewki. Wszystkie potrawy ozdobiła świeżymi kwiatami. - Smakował nam fasolowy hummus, ale potrawa była jakaś bura, to wymyśliłam, że zrobię go z zielonego groszku. Ale mrożonego, bo ma ładniejszy kolor. Jak się go ugotuje i cytryną zakwasi, ma żywy, intensywny kolor. Ugotowany groszek zmiksowałam z migdałami. Ale chyba najbardziej smakuje mi hummus marchewkowy z kolendrą pod dwom postaciami. Ziarno do środka, świeża kolendra na wierzch.

Jak zrobić w domu pastę tahini?

Nie zawsze można ją kupić. - Jak nie kupię, robię w domu, jest to bardzo proste - mówi Bartosz Gajdzik.

Składniki: szklanka ziaren sezamu, kilka łyżek oleju sezamowego (może być olej rzepakowy).

Wykonanie: podgrzać suchą patelnię. Prażyć na małym ogniu, uważając, żeby nie przypalić ziaren. Wystudzić, przełożyć do blendera, miksować dolewając małą strużką olej. Po 5 minutach pasta jest gotowa. Można ja przechowywać w lodówce 3 miesiące.
Hummus lubelski

Składniki: 50 dag fasoli Jaś, sól, olej słonecznikowy, 4 ząbki czosnku, majeranek, sok z 1 cytryny.

Wykonanie: fasolę namoczyć, ugotować w tej samej wodzie. Zmiksować z olejem i czosnkiem, doprawić solą i majerankiem. Zakwasić cytryną.

Podawać z macą, pieczywem chrupkim, ormiańskim plackami lawasz. Można posypać pietruszką. Hummus z fasoli nadaje się do kulinarnych eksperymentów. Można podawać go z jajkiem na twardo, można na ugotowanym plastrze ziemniaka. Jest także świetny do surowych warzyw pokrojonych w słupki.

Na kanapkę

Hummus to także doskonały składnik wegetariańskich kanapek. Wystarczy chlebek pita posmarować humusem, posypać posiekanymi oliwkami, pietruszką i gotowe.

Kanapkę można wzbogacić ostrym marynowanym serem, fetą czy plastrem świeżej gruszki. Jeszcze świeża pietruszka lub rukola i gotowe.

Pozostałe informacje

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Powycinane kody kreskowe i klej w sztyfcie - taki "pomysł na zakupy" miał 31-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego.

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
ZDJĘCIA
galeria

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ten numer każdy zna, ale nie każdy wie, jak powinno się go używać prawidłowo. Aż 60 proc. połączeń to żarty lub głuchy telefon. A jeden telefon może uratować życie

2 Lubelska Brygada OT wdraża program GP-R K9 od 2022 roku.
NA TROPIE

K9: Szybkie trójki w akcji, czyli przygotowanie do najważniejszego egzaminu

Kiepskie warunki pogodowe, trudny teren i poszukiwanie zaginionej. Wszystko w ramach przygotowań do państwowego egzaminu psów ratowniczych. Tak ćwiczyła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

W środę - 12 lutego - w Lublinie zaplanowano uroczystości upamiętniające masowe deportacje Polaków na Sybir. Obchodom towarzyszyć będą wystawy, wykłady oraz wydarzenia edukacyjne.

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

A ponieważ już wcześniej łamała nałożone zakazy, to grozi jej też kara do 5 lat więzienia i wysoka grzywna.

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na trasie Lublin-Radom. W Zarzeczu za Puławami zderzyły się dwa samochody marki audi. Poszkodowanych zostało trzy osoby. Droga zablokowana jest w obydwu kierunkach.

Straż pożarna w centrum Lublina
WIDEO

Straż pożarna w centrum Lublina

Kilka zastępów straży pożarnej pojawiło się pod budynkiem Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie.

Wieś od kilku dekad marzy o świetlicy. „Nie ma gdzie koła gospodyń wiejskich założyć”

Wieś od kilku dekad marzy o świetlicy. „Nie ma gdzie koła gospodyń wiejskich założyć”

Od dekad mieszkańcy Sławacinka Nowego marzą o wiejskiej świetlicy. Znaleźli już nawet działkę z budynkiem i teraz liczą na przychylność obecnych władz gminy.

Inwestycje w dzielnicy Rury! Remonty, przebudowy i nowe projekty
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje w dzielnicy Rury! Remonty, przebudowy i nowe projekty

Dzielnica Rury, jedna z największych i najstarszych, w Lublinie. Dziś sztandarową inwestycją jest zakończony remont kładki nad ul. Filaretów. Zapowiada się jednak kolejna duża przebudowa, czyli remont ulicy Zana.

Nie żyje polityk PSL. "Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich"

Nie żyje polityk PSL. "Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich"

W wieku 74 lat zmarł Ryszard Stanibuła – polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, były zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Będzie można wyznać publicznie miłość w trakcie meczu Górnika Łęczna

Będzie można wyznać publicznie miłość w trakcie meczu Górnika Łęczna

W niedzielę 16 lutego o godzinie 14.30 Górnik Łęczna zmierzy się na swoim stadionie z ŁKS Łódź. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano będzie to pierwsze spotkanie o punkty w rundzie wiosennej Betclic I Ligi, która wystartuje dwa dni wcześniej, a więc 14 lutego. Dlatego z okazji Walentynek klub z Łęcznej przygotował dla swoich kibiców coś wyjątkowego

Lex deweloper tuż obok Areny Lublin? Zgodę muszą wydać radni
galeria

Lex deweloper tuż obok Areny Lublin? Zgodę muszą wydać radni

Warszawska spółka MDR Inwestycje 14 planuje budowę sześciu bloków mieszkalnych z przedszkolem i biblioteką przy ul. Lubelskiego Lipca ‘80. Problemem jest jednak obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza tam zabudowy mieszkaniowej. Inwestor chce obejść te ograniczenia, korzystając ze specustawy „lex deweloper”. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Lublin.

Ranił żonę i zostawił ją na mrozie. Grozi mu dożywocie

Ranił żonę i zostawił ją na mrozie. Grozi mu dożywocie

Policjanci z Kraśnika wyjaśniają okoliczności tragicznej zbrodni do jakiej doszło w weekend w Annopolu. Sprawcą najprawdopodobniej jest 47-letni mąż ofiary.

Pomoc finansowa dla osób z zadłużeniami – gdzie szukać wsparcia finansowego?

Pomoc finansowa dla osób z zadłużeniami – gdzie szukać wsparcia finansowego?

Problemy finansowe z czasem potrafią narastać. Osoby, które kompletnie nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań, doprowadzają do tego, że niemalże całkowicie tracą zdolność kredytową. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia. Rozwiązaniem problemów dla osób w takiej sytuacji może być pożyczka pozabankowa. Zobacz, jak to działa!

Co opłaca się sprzedawać online w 2025 roku?

Co opłaca się sprzedawać online w 2025 roku?

Handel internetowy nieustannie ewoluuje, a zmiany technologiczne oraz rosnąca automatyzacja wpływają na to, co warto sprzedawać online. W 2025 roku wciąż będą branże, które nie tylko przetrwają, ale również zapewnią wysokie zyski. Poniżej przedstawiamy produkty i usługi, które w najbliższych latach będą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium