Moje ulubione polskie danie? Pierogi. Są cudowne. Kocham pierogi - mówi o naszej kuchni Katie Melua, która 3 września zagra koncert na Arena Lublin.
Do Lublina chce przylecieć dzień wcześniej. Wszystko po to, żeby na Europejskim Festiwalu Smaku rozsmakować się w polskiej i lubelskiej kuchni. I skosztować pierogów. Po lubelsku i nie tylko. Po polskich koncertach najbardziej zapadła jej w serce nasza gościnność.
- Polska gościnność jest czymś pięknym. W Gruzji, z której pochodzę, to bardzo ważna cecha - mówiła w jednym z wywiadów na portalu Wprost.pl. Zdradziła także, że uwielbia pierogi. Nic dziwnego, że uwielbia, skoro wychowała się w Gruzji na chinkali.
Legenda chinkali
Chinkali to gruzińskie pierożki nadziewane farszem z jagnięciny i wołowiny oraz rosołem. Ten rosół jest tu najważniejszym wyznacznikiem. Powstaje w ten sposób, że do siekanego mięsa dodaje się przegotowaną wodę i przyprawy.
Farsz nakłada się na krążek z ciasta, następnie zamyka go w sakiewce z ciasta. W trakcie gotowania powstaje smaczny rosół. Dodatek cebuli i siekanej kolendry jeszcze podbija smak.
Jedzenie chinkali to rytuał. Należy złapać chinkali za charakterystyczny dziubek, umiejętnie nadgryźć, wypić sok i zabrać się za jedzenie.
Przepis na chinkali
Składniki: 50 dag mąki, 1 szklanka wody, sól. Na farsz: 30 dag wołowiny, 30 dag baraniny, 20 dag cebuli, zielona pietruszka i kolendra, sól, pieprz.
Wykonanie: z podanych składników zagnieść ciasto. Rozwałkować, wycinać szklanką koła. Mięso posiekać, dodać zieleninę, wymieszać, dodając przegotowaną wodę. Nakładać na ciasto, zamknąć farsz w sakiewkach z ciasta.
Najlepiej gotować w osolonej wodzie na patelni, tak, żeby wierzchołki sakiewek (te do chwytania) wystawały nad wodę.
Czeburieki
To duże pierogi w kształcie półksiężyca, smażone na głębokim tłuszczu jak pączki lub pieczone w piecu.
Składniki: na ciasto: 50 dag mąki, 3 dag drożdży, 1 jajko, sól, ciepłe mleko i woda. Na farsz: 50 dag baraniny (wołowiny), 2 cebule, 4 ząbki czosnku, sól, pieprz, olej do smażenia.
Wykonanie: zagnieść ciasto z podanych składników. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mięso oczyścić z żył i tłuszczu. Posiekać, dodać posiekaną cebulę, czosnek i przyprawy, dobrze wyrobić.
Rozwałkować ciasto na placek o grubości pół centymetra, wycisnąć spodkiem duże krążki. Na środek każdego placka nałożyć farsz, zawinąć brzegi ciasta do środka. Kłaść na rozgrzany tłuszcz, smażyć jak pączki z obu stron.
Pierogi ziemniaczane
Na Lubelszczyznę dotarły w Podlasia. Mają oryginalny smak.
Składniki: Farsz: 0,5 kg wędzonego boczku, 2 kg ziemniaków, 2 cebule, sól , pieprz, zielona pietruszka, pół szklanki mleka. Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 żółtko, 1 łyżka stołowa oleju, 1 łyżeczka soli.
Wykonanie: ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce. Odsączyć sok. Dodać sól, pieprz, zieloną pietruszkę i mleko. Pokrojony boczek i cebulę podsmażyć. Tak przygotowanym farszem napełnić przygotowane wcześniej ciasto. Gotować w lekko osolonej wodzie aż do wypłynięcia pierogów.
Podajemy ze śmietaną, z boczkiem, z masłem. Jeszcze lepsze są podsmażone na złoto. Uwaga: ziemniaczany farsz można pół na pół zmieszać z farszem dyniowym. Wtedy dopiero zacznie się smakowa jazda.
Pierogi chachłackie
Składniki: 50 dag kaszy gryczanej, półtora kilograma ziemniaków, jedna duża cebula, sól, pieprz do smaku, gotowe ciasto na pierogi.
Wykonanie: kaszę uparować i wystudzić, ziemniaki obrać i ugotować. Oba składniki połączyć i dokładnie wymieszać. Wkroić świeżą cebulę i wymieszać. Doprawić solą i pieprzem.
Nakładać farsz na krążki ciasta, gotować w osolonej wodzie do wypłynięcia. Podawać z kwaśną śmietaną. Można dodać skwarki ze słoninki. Smacznego.
Pierogi z bryndzą
Składniki: 50 dag bryndzy, 30 dag ziemniaków, 10 dag smalcu ze skwarkami, kilogram mąki, jako, woda, sól, 50 dag słoniny.
Wykonanie: ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez maszynkę razem z bryndzą. Rozgrzewamy tłuszcz i wlewamy do bryndzy z ziemniakami, dobrze wyrabiamy. Solimy mało, gdyż bryndza jest słona.
Przygotowujemy ciasto na pierogi, wałkujemy i wykrawamy małe kółka. Nakładamy farsz na ciasto, sklejamy pierogi. Nastawiamy wodę i gotujemy pierogi. Słoninę kroimy w paski i smażymy na skwarki. Po wyjęciu pierogów z wody okraszamy skwarkami.
Pierogi ruskie
Składniki: na ciasto: pół kilo mąki pszennej, 1 żółtko, 1 łyżka masła, 250 ml ciepłej wody, 1 łyżeczka soli. Na farsz: kilogram ziemniaków, pół kilo twarogu, 2 cebule, sól, pieprz.
Wykonanie: ziemniaki ugotować w mundurkach, wystudzić, zostawić na parę godzin. Obrać ze skórki, rozgnieść widelcem. Dodać pokruszony twaróg, zeszkloną cebulę, doprawić solą z pieprzem. Odstawić na godzinę, żeby farsz nabrał smaku.
Do miski wyspać mąkę, sól, wbić żółtko, wymieszać składniki i wolno wlewać wodę mieszając ciasto. Zagnieść na gładko i rozwałkować na stolnicy. Wykrawać szklanką okrągłe placuszki, nakładać farszu i sklejać po brzegach, wyrabiając wzorek. Wrzucać partiami na osoloną wodę, tak żeby się nie stykały.
Kiedy wypłyną na wierzch, podawać polane cebulką przesmażoną na oleju lub skwarkami z boczku.
Pierogi markuszowskie
Składniki: na ciasto: 4 szklanki mąki, 1 kostka masła, 1 szklanka śmietany, 2 dag drożdży, 1 płaska łyżeczka soli. Na farsz: 50 dag białej kapusty, 50 dag pieczarek, 2 cebule, 2 marchewki, sól, pieprz ziołowy. I jeszcze 5 dag pestek z dyni, 1 jajko, olej.
Wykonanie: z podanych składników zagnieść ciasto i odstawić, żeby odpoczęło. Kapustę pokroić w kostkę i obgotować. Odsączyć, dodać podsmażoną cebulę i marchewkę. Wymieszać farsz, doprawić, podsmażyć na maśle. Ciasto rozwałkować, pokroić na kwadraty. Nakładać farsz, składać na pół po przekątnej, zlepić brzegi. Pestki z dyni zmielić w maszynce. Posypać pierogi, posmarować jajkiem. Piec w temperaturze 200 stopni Celsjusza, aż będą złote i chrupiące.