Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

19 maja 2014 r.
13:30
Edytuj ten wpis

Zasmakuj w Tereszpolu

0 1 A A

Wyprawa do Tereszpola to jak wyprawa na koniec świata. Po drodze mijamy wspaniały kościół św. Dominika w Turobinie, kapliczki niezwykłej urody i charakterystyczne karawaki. Cudowne krzyże z Hiszpanii. Kiedy dotrzecie na miejsce, spotkanie ze wspaniałymi lasami Puszczy Solskiej i wzgórzami Roztocza dostarczy nieziemskich przeżyć. Wtedy smaki okażą się tylko ziemskim deserem. Ale jakim!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To była jedna z najbardziej niezwykłych wypraw w cyklu "Zasmakuj w Tradycji”. Niecodziennego projektu, który przygotowały Lokalne Grupy Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Chodzi w nim o odkrywanie lokalnych smaków zakorzenionych w tradycji i przygotowywanych tradycyjnymi technikami. Pomysłodawcy chcą namówić mieszkańców, żeby z lokalnych potraw uczynili atut w promowaniu swoich miejscowości. A ponieważ turystyka kulinarna w Polsce rozkwita, to woda na młyn mieszkańców właśnie.

Czy w Turobinie są relikwie krzyża?

Choć w kierunku Tereszpola prowadzą dwa szlaki, to warto z Lublina pojechać na Turobin. I zatrzymać się w urokliwym miasteczku. A dokładnie przy kościele. Już w XIII wieku była to osada targowa i obronna przy szlaku z Kijowa do Krakowa. Pierwszy kościół wzniesiono tu w 1430 r. Został spalony przez Tatarów w 1509 r. Obecny zbudowano w 1530 roku pod wezwaniem św. Dominika. Przechodził różne koleje losu, w latach 1574-1595 zamieniono go na zbór kalwiński. Rozbudowany przez Tomasza i Elżbietę Zamojskich, jest dziś wzorcowym przykładem stylu renesansu lubelskiego.

W ołtarzach zobaczycie obrazy z Radecznicy. A ołtarze zachwycają urodą. Mieliśmy szczęście, bo świątynię otworzył nam przesympatyczny kościelny, ze swadą opowiadając o jej historii. Kiedy spytaliśmy o skarb największy, odparł: - Relikwie krzyża świętego, są przechowywane w skarbcu.

A możemy zobaczyć relikwiarz? - Niestety nie pokażę, relikwiarz znajduje się w konserwacji w Lublinie.

Kapliczki i krzyże

Droga do Tereszpola aż prosi się o aparat fotograficzny. Wzgórza kwitnącego rzepaku przeplatają się z orną ziemią, a drogi strzegą niezwykłej urody kapliczki. Jeśli będziecie wracać wieczorem, przy każdej kapliczce będzie odprawiać się majówka. Niemal wielogłosowy śpiew niesie się wtedy po polach, przenosi ze wzgórza do wzgórza i w harmonii z naturą wywołuje w sercu dreszcze.

- Ale największą osobliwością są karawaki. Krzyże z trzema ramionami. To trzecie, najkrótsze chroni ludzi przed chorobami. Tak mówi tradycja - mówi Maria Skóra, sekretarz gminy Tereszpol. I rzeczywiście krzyże towarzyszą podróżnym, jak kiedyś pielgrzymom. Co ciekawe, spotkacie tu krzyże prawosławne z pochylonym ramieniem, symbolizującym nawrócenie jednego z łotrów i wspomniane karawaki, uchodzące w XVI i XVII w. za cudowny środek chroniący od morowej zarazy. Nazwa wzięła się od miejscowości Caravaca w Hiszpanii, skąd przez Włochy, za pośrednictwem pielgrzymów trafiły na Roztocze.
W Tereszpolu

Zanim będziecie w Tereszpolu zajrzyjcie do zajazdu Przystanek Kawęczynek, ze wspaniałą regionalną kuchnią. - Wszystko zaczyna się jak w baśni. Niedaleko, niedaleko, bo tylko 25 km od Hetmańskiego Grodu Zamościa, 150 km od Lwowa, 6 km od również znanego Szczebrzeszyna (tutaj naprawdę chrząszcz brzmi w trzcinie) i także 6 km od nie mniej znanego Zwierzyńca, na terenie zachodniego Roztocza, na skraju pełnego dziwów lasu Cetnar jest już Kawęczynek - czytamy na stronie zajazdu. Zatrzymaliśmy się na posiłek. Cudowna zupa gulaszowa w chlebie, tarciuch z Kawęczyna ze śmietaną, reczczoniak w cieście oraz niebywałe pierożki z karpia i borowików - to samo sedno regionalnej kuchni Roztocza.

Ale to jeszcze nie wszystko. Z okazji warsztatów "Zasmakuj w Tradycji” przygotowano 50 potraw. To rekord w dotychczasowej historii projektu. Czego tam nie było? Wybitne wędliny, galarety z nóżek, kaszanki, fajercarze, racuchy, kulasza, piernik, paszteciki, pierogi. I absolutny hit: kapusta z grochem podawana z ziemniakami w mundurkach. - Kapustę kiszoną trzeba opłukać, ugotować z żeberkiem. Groch pełny (koniecznie) namoczyć na noc. W tej samej wodzie ugotować. Rozbić "kołatuszką”. Na patelni zeszklić cebulę, dodać mąki, dać zasmażkę do kapusty wymieszanej z grochem, doprawić do smaku. Oddzielnie ugotować kartofle w mundurkach. W naszym domu kapustę podaje się na talerzach, gorące kartofle w misce. Każdy bierze, obiera i je z potrawą - mówi Maria Skóra. Próbowaliśmy, jakież to było dobre. Jeśli dodać do tego, że w Tereszpolu powstaje regionalny destylat z winogron i niebywała śliwowica - to warto tam zajrzeć na coś dobrego.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin
KADRY

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin

Sztab szkoleniowy Motoru Lublin ciągle rośnie w siłę. Na początku przygotowań do rundy wiosennej beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że z bramkarzami oprócz Marcina Zapała będzie pracował także Jarosław Tkocz. We wtorek okazało się, że do żółto-biało-niebieskich dołączył jeszcze Jakub Deszczka.

System amunicji krążącej WARMATE
WSPÓŁCZESNE POLE WALKI

Obserwacja i identyfikacja. Ćwiczenia z dronami kamikadze

Dron kamikadze może przez godzinę unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu. A przez cały czas może zapewnić przewagę na polu walki. Jak wyglądają ćwiczenia operatorów systemu WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

38-letni mężczyzna groził na Facebooku Jerzemu Owsiakowi śmiercią i nawoływał do jego zabójstwa, oferując 100 tys. złotych za jego zastrzelenie. Trafił do aresztu.

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci
NA ZDROWIE

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci

Zdrowe posiłki i edukacja prozdrowotna. Polski Czerwony Krzyż zapełnia talerze dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych zdrowymi produktami.

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia
ZA DUŻO nadchloranu

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem dwóch partii herbaty ziołowej. Powód? Zbyt duże stężenie nadchloranu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium