Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

19 maja 2014 r.
13:30
Edytuj ten wpis

Zasmakuj w Tereszpolu

Wyprawa do Tereszpola to jak wyprawa na koniec świata. Po drodze mijamy wspaniały kościół św. Dominika w Turobinie, kapliczki niezwykłej urody i charakterystyczne karawaki. Cudowne krzyże z Hiszpanii. Kiedy dotrzecie na miejsce, spotkanie ze wspaniałymi lasami Puszczy Solskiej i wzgórzami Roztocza dostarczy nieziemskich przeżyć. Wtedy smaki okażą się tylko ziemskim deserem. Ale jakim!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To była jedna z najbardziej niezwykłych wypraw w cyklu "Zasmakuj w Tradycji”. Niecodziennego projektu, który przygotowały Lokalne Grupy Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Chodzi w nim o odkrywanie lokalnych smaków zakorzenionych w tradycji i przygotowywanych tradycyjnymi technikami. Pomysłodawcy chcą namówić mieszkańców, żeby z lokalnych potraw uczynili atut w promowaniu swoich miejscowości. A ponieważ turystyka kulinarna w Polsce rozkwita, to woda na młyn mieszkańców właśnie.

Czy w Turobinie są relikwie krzyża?

Choć w kierunku Tereszpola prowadzą dwa szlaki, to warto z Lublina pojechać na Turobin. I zatrzymać się w urokliwym miasteczku. A dokładnie przy kościele. Już w XIII wieku była to osada targowa i obronna przy szlaku z Kijowa do Krakowa. Pierwszy kościół wzniesiono tu w 1430 r. Został spalony przez Tatarów w 1509 r. Obecny zbudowano w 1530 roku pod wezwaniem św. Dominika. Przechodził różne koleje losu, w latach 1574-1595 zamieniono go na zbór kalwiński. Rozbudowany przez Tomasza i Elżbietę Zamojskich, jest dziś wzorcowym przykładem stylu renesansu lubelskiego.

W ołtarzach zobaczycie obrazy z Radecznicy. A ołtarze zachwycają urodą. Mieliśmy szczęście, bo świątynię otworzył nam przesympatyczny kościelny, ze swadą opowiadając o jej historii. Kiedy spytaliśmy o skarb największy, odparł: - Relikwie krzyża świętego, są przechowywane w skarbcu.

A możemy zobaczyć relikwiarz? - Niestety nie pokażę, relikwiarz znajduje się w konserwacji w Lublinie.

Kapliczki i krzyże

Droga do Tereszpola aż prosi się o aparat fotograficzny. Wzgórza kwitnącego rzepaku przeplatają się z orną ziemią, a drogi strzegą niezwykłej urody kapliczki. Jeśli będziecie wracać wieczorem, przy każdej kapliczce będzie odprawiać się majówka. Niemal wielogłosowy śpiew niesie się wtedy po polach, przenosi ze wzgórza do wzgórza i w harmonii z naturą wywołuje w sercu dreszcze.

- Ale największą osobliwością są karawaki. Krzyże z trzema ramionami. To trzecie, najkrótsze chroni ludzi przed chorobami. Tak mówi tradycja - mówi Maria Skóra, sekretarz gminy Tereszpol. I rzeczywiście krzyże towarzyszą podróżnym, jak kiedyś pielgrzymom. Co ciekawe, spotkacie tu krzyże prawosławne z pochylonym ramieniem, symbolizującym nawrócenie jednego z łotrów i wspomniane karawaki, uchodzące w XVI i XVII w. za cudowny środek chroniący od morowej zarazy. Nazwa wzięła się od miejscowości Caravaca w Hiszpanii, skąd przez Włochy, za pośrednictwem pielgrzymów trafiły na Roztocze.
W Tereszpolu

Zanim będziecie w Tereszpolu zajrzyjcie do zajazdu Przystanek Kawęczynek, ze wspaniałą regionalną kuchnią. - Wszystko zaczyna się jak w baśni. Niedaleko, niedaleko, bo tylko 25 km od Hetmańskiego Grodu Zamościa, 150 km od Lwowa, 6 km od również znanego Szczebrzeszyna (tutaj naprawdę chrząszcz brzmi w trzcinie) i także 6 km od nie mniej znanego Zwierzyńca, na terenie zachodniego Roztocza, na skraju pełnego dziwów lasu Cetnar jest już Kawęczynek - czytamy na stronie zajazdu. Zatrzymaliśmy się na posiłek. Cudowna zupa gulaszowa w chlebie, tarciuch z Kawęczyna ze śmietaną, reczczoniak w cieście oraz niebywałe pierożki z karpia i borowików - to samo sedno regionalnej kuchni Roztocza.

Ale to jeszcze nie wszystko. Z okazji warsztatów "Zasmakuj w Tradycji” przygotowano 50 potraw. To rekord w dotychczasowej historii projektu. Czego tam nie było? Wybitne wędliny, galarety z nóżek, kaszanki, fajercarze, racuchy, kulasza, piernik, paszteciki, pierogi. I absolutny hit: kapusta z grochem podawana z ziemniakami w mundurkach. - Kapustę kiszoną trzeba opłukać, ugotować z żeberkiem. Groch pełny (koniecznie) namoczyć na noc. W tej samej wodzie ugotować. Rozbić "kołatuszką”. Na patelni zeszklić cebulę, dodać mąki, dać zasmażkę do kapusty wymieszanej z grochem, doprawić do smaku. Oddzielnie ugotować kartofle w mundurkach. W naszym domu kapustę podaje się na talerzach, gorące kartofle w misce. Każdy bierze, obiera i je z potrawą - mówi Maria Skóra. Próbowaliśmy, jakież to było dobre. Jeśli dodać do tego, że w Tereszpolu powstaje regionalny destylat z winogron i niebywała śliwowica - to warto tam zajrzeć na coś dobrego.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium