Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

29 lutego 2008 r.
11:39
Edytuj ten wpis

Zrób sobie bajgle, wygraj nagrodę!

0 0 A A

Z nami zrobisz pyszne obwarzanki. Bez polepszaczy!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ach, kupcie bubliczki, gorące bubliczki, gdy dacie rubliczki, nakarmię was! To chyba najpopularniejsza piosenka o bajglach. Żydowskich obwarzankach, które zrobiły karierę w Nowym Jorku. Okazuje się, że pierwszego bajgla na świecie przyrządził żydowski kucharz królowi Janowi III Sobieskiemu po zwycięstwie w Wiedniu. Tylko, że nie było to obwarzanek, ale bułka z dziurką.
W 1942 roku Żydzi zniknęli z Lublina. Pokaźne miasto odjechało w niebyt. Razem ze smakiem kiszonych w kapuście jabłek, makagigi, farfli, cebularzy i bajgli.
– Dla mnie największym rarytasem były bajgle. Takie śmieszne obwarzanki sprzedawane przez Żydówki. To była tajemnica tych piekarzy – one były stale chrupiące, wspaniałe w smaku, cały dzień dostarczane w niewielkich ilościach. Były bajgle zwykłe i bajgle jajeczne. Zwykły kosztował 3 grosze, jajeczny – 5 groszy – czytamy we wspomnieniach, pracowicie gromadzonych w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN.
Postanowiliśmy z Magdą Fijałkowską z Radia Lublin tamten smak przypomnieć. I zrobić bajgle. Za poligon doświadczalny posłużyła nam piekarnia Tadeusza Pęzioła w Lublinie. Niżej podajemy składniki do domowego wyrobu. W piekarni było ich więcej.

Najpierw składniki

1 szklanka letniej wody, 3 łyżki stopionego masła, 1 łyżka słodu jęczmiennego lub cukru, 1 łyżeczka soli, 3 szklanki mąki pszennej. Jedną szklankę pszennej można zastąpić mąka pszenną razową. Oraz 1 i 1/2 łyżeczki suszonych drożdży (lub drożdże naturalne).
Dodatkowo:
1 łyżka słodu jęczmiennego lub cukru, 1 żółtko ubite z 1 łyżką wody, mak, kminek i sezam do posypania.

Wykonanie

Na stolnicy czekała mąka oraz reszta składników.
Tadeusz Pęzioł, który według Roberta Makłowicza piecze najlepszy chleb na Lubelszczyźnie i jeszcze do tego pyszne gryczaki – pokazał jak się robi zaczyn. Magda rozpuściła drożdże w połowie szklanki wody i dodała 4 łyżki mąki. Taki zaczyn powinien w domowych warunkach odpoczywać 20 minut, aż drożdże zaczną pracować.
Do reszty mąki wlaliśmy zaczyn, dołożyliśmy resztę składników wraz z resztą wody.
Zaczęło się wyrabianie ciasta. Tadeusz Pęzioł zaczął, pokazując jak robiła to jego matka.
Cała procedura trwała co najmniej 20 minut.
Po wyrobieniu ciasto na bajgle ma mieć konsystencję sprężystej miękkiej kuli.

Robią się bajgle

W Internecie pełno jest przepisów na bajgle. Z tym, że są to przepisy na obwarzanki, kiedy z ciasta robi się wałek, kroi na porcje, zwija z wałka obwarzanki i piecze.
Z bajglami robi się zupełnie inaczej.
Najpierw podzieliliśmy ciasto na cztery porcje.
Z każdej uformowaliśmy wałek.
Każdy wałek został pocięty na części.
Z każdej części ręcznie formowaliśmy okrągłe bułeczki.
I teraz jak w starych żydowskich domach. Na raz robi się kciukiem dziurkę w bułce. Na dwa zatyka bułkę na wskazujący palec. Na trzy kręci bułką dookoła.
I robią się bajgle.
Po wyrobieniu bajgle powędrowały na stół podsypany mąką i zostały nakryte płótnem.
Kiedy się napuszyły, powędrowały do wrzącej wody. I zostały poddane procesowi obwarzenia. Czyli obgotowania. 2 minuty z jednej strony, pół minuty z drugiej.

Na łopatę i do pieca

Po obwarzeniu (stąd nazwa obwarzanek) i odsączeniu – bajgle posmarowaliśmy żółtkiem rozmieszanym z wodą. Magda posypała je kminkiem, sezamem i makiem.
Bajgle poszły na 20 minut do pieca.
Zaglądaliśmy przez szybę łakomie.
Po 15 minutach bajgle zaczęły się złocić.
W dwudziestej wyszły na łopacie z pieca.
Po piekarni rozszedł się zapach, który zaskoczył pracujących tam ludzi.
Spróbowałem.
Najpierw kminek, potem chrupiąca skórka i delikatne ciasto w środku.
Niech się obwarzanki schowają ze wstydu.


Konkurs, konkurs
Szukamy przepisu na czulent. Na was czekają książki Makłowicza.
mail: sulisz@dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium