W Porto Alegre będą się uczyć o Polsce. Właśnie w tym miejscu powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.
Nowopowstałe centrum zajmować się będzie nauką języka polskiego, upowszechnianiem historii i kultury Polski. Instytucja powstała we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS).
– Otwarcie Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II w Brazylii oznacza oddanie miejsca spotkań dla ludzi chcących ubogacać się wzajemnie. KUL jako najstarszy uniwersytet katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej podejmuje się nauczania języka polskiego, kwerendy archiwów oraz wykorzystania ich zasobów. Nie sposób również pominąć kwestii wsparcia kulturowego, dydaktycznego oraz naukowego dla licznej brazylijskiej Polonii - podkreśla rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Naukę w centrum może podjąć każdy, kto będzie chciał podjąć wysiłek nauki języka i kultury Polski.
Rektor PUCRS brat Irmão Evilazio Teixeira mówił, że chce nawiązać bliską współpracę z KUL i w najbliższym czasie odwiedzić Lublin.
Za Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II ma za sobą już pierwszy projekt. Historia Polski dla brazylijskiej Polonii” to synteza historii Polski stawiająca nacisk na polską kulturę. Przedstawia dzieje Polski z perspektywy brazylijskiej Polonii. Ruszyły także 4-miesięczne kursy dla studentów PURS. Podczas zajęć oprócz nauki języka polskiego studenci uczestniczą także w trzech seriach wykładów akademickich: językoznawczej, historycznej i socjologicznej. Na brazylijskim uniwersytecie powstała także wystawa „Jan Paweł II - Dar Polski dla Świata”.
Brazylijska miejscowość Porto Alegre to duży ośrodek diaspory polskiej, która zatraciła natywną znajomość języka wraz z kolejnymi pokoleniami. Język polski dziedziczony jest w małej ilości rodzin i jest on na różnym poziomie znajomości.
- Te związki z naszą ojczyzną są wciąż żywe i silne wśród Polonii brazylijskiej, a nie idą w parze z ofertą dydaktyczną, jaką mogą otrzymać w swoim mieście i regionie Rio Grande do Sul - podsumowuje koordynator jednostki, prof. Arkadiusz Stasiak, historyk KUL.