Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

10 maja 2017 r.
17:19

Jan III Sobieski ożyje w Kijanach. Opuszczony pałac czeka rewolucja

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 35 A A
Pałac Sonnenbergów w Kijanach stanie się turystyczną perłą regionu
Pałac Sonnenbergów w Kijanach stanie się turystyczną perłą regionu

Będzie można porozmawiać z Janem III Sobieskim, stoczyć pojedynek na szable z janczarem, przenieść się w czasie i z bliska zobaczyć XVII-wieczne wesele. Opuszczony pałac Sonnebergów w Kijanach czeka rewolucja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

A wszystko to za sprawą Fundacji Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego. Fundacja napisała wniosek „Wehikuł czasu szlaku Jana III Sobieskiego, jako sieciowy produkt turystyki kulturowej Polski Wschodniej”. Wniosek znalazł akceptację w Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i uzyskał ponad 17 milionów złotych dofinansowania.

Za tę kwotę na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kijanach ma powstać nowoczesne centrum edukacji historycznej z restauracją i kawiarnią.

Dziś XIX-wieczny pałac w Kijanach stoi opuszczony. – Niegdyś była w nim szkoła, posterunek policji. Kilka tygodni temu wydzierżawiliśmy go fundacji wraz z 6,5-hektarowym parkiem. Umowa przewiduje 30-letni okres dzierżawy – mówi Roman Cholewa, starosta łęczyński. – Gdyby nie ten ruch, to pałac wciąż stałby pusty i powoli niszczał. Powiatu nie byłoby stać na jego odnowienie. Dla nas projekt fundacji jest nie tylko rozwiązaniem problemu, ale także wielką szansą na nowe życie pałacu, nowe miejsca pracy dla mieszkańców Kijan i okolic – dodaje starosta.

Projekt fundacji zakłada nie tylko gruntowne odnowienie pałacu, ale tchnięcie w stare mury nowego życia. – Planujemy, aby w pięknym pałacu Sonnebergów powstało centrum edukacyjno-historyczne odnoszące się do XVII wieku, czyli czasów w których żył Jan III Sobieski – mówi Zenon Kosiński, członek rady Fundacja Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego.

Nie będzie to jednak muzeum, ale placówka edukacyjna naszpikowana nowymi technologiami. – Dla zwiedzających przeznaczymy piwnice, parter i I piętro. Wśród planowanych atrakcji przewidujemy hologram króla Jana, który będzie rozmawiać z turystami na wszystkie tematy, łącznie z plotkami o królowej Marysieńce. Będą też holograficzne inscenizacje poświęcone XVII-wiecznej obyczajowości – np. turysta znajdzie się w środku mszy, uczty, będzie gościem na weselu lub chrzcinach – dodaje Kosiński.

Fundacja planuje też budowę wielkiej makiety bitwy pod Chocimiem. Nie będzie to jednak zwykła makieta. Przez specjalne kopuły każdy z bliska będzie mógł spojrzeć na pole walki, znaleźć się w środku wydarzeń.

Poza pałacem jest jeszcze 6,5-hektarowy ogród. – Zostanie w całości odnowiony, powstaną aleje, staną ławki, a co najważniejsze, dostęp do ogrodu będzie bezpłatny. Planujemy też gastronomię z przysmakami Jana III Sobieskiego – dodaje Zenon Kosiński.

Dla amatorów gier będą specjalne pokoje, dodatkowo płatne, z grami strategicznymi dotyczącymi XVII wieku. Będzie też można stoczyć pojedynek na szable, np. z wirtualnym tureckim janczarem.

Fundacja chce zacząć prace budowlane zaraz po podpisaniu umowy z PARP. – Planujemy, aby pałac Sonnebergów otworzył nową kartę w maju 2019 roku – dodaje Kosiński. Fundacja nastawia się na obsługę grup zorganizowanych, choć i indywidualni turyści nie będą się u nas nudzić.

Pałac Sonnenbergów

Pierwsze wzmianki o zamku w Kijanach pochodzą z 1672 roku od podróżnika Verduna, który napisał, że widział w Kijanach „wielki zamek ciężko zbudowany, przy nim małą wieś z kościołem”. Obecny wygląd zawdzięcza rodzinie Sonnenbrgów, którzy po 1880 roku gruntownie przebudowali cały zespół dworski według projektu Apoloniusza Pawła Nieniewskiego. Budynek jest jednopiętrowy z tarasem przed głównym frontem z filarowo-arkadowym portykiem, na którym ustawiono posągi bogini mądrości Ateny i bogini urodzaju Demeter, wykonane w Charlotenburgu w czwartym ćwierćwieczu XIX wieku. Nowy pałac postawiono na zrębach starego zamku, dziś ma charakter neorenesansowej willi, z salą balową, którą Stanisław Sonnenberg polecił wybudować dla swej córki.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium