Ma 8,5 metra wysokości i ponad 50 centymetrów przekroju pnia. Lipa drobnolistna posadzona we wtorek w Łęcznej oczyszcza powietrze jak 500 małych sadzonek zazwyczaj używanych do nasadzeń w miastach.
Za akcją sadzenia dużego drzewa stoi Fundacja Krajobrazy oraz kopalnia Bogdanka i Urząd Miasta Łęczna. Drzewo znalazło nowy dom w Parku Międzyosiedlowym, przy ulicy Wierzbowej.
– To proces edukacyjny, to nie tylko sadzenie drzewa – tłumaczy architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk, prezes fundacji. – Posadzony egzemplarz, ze względu na swoją wielkość oczyszcza powietrze jak 500 sztuk sadzonek drzew sadzonych standardowo w miastach.
„Duże drzewa dla powiatu łęczyńskiego” to projekt realizowany we współpracy Fundacji Krajobrazy z LW Bogdanka i Urzędem Miasta w Łęcznej. Chodzi o promowanie idei sadzenia dojrzałych drzew w przestrzeniach publicznych i edukację najmłodszych.
– Chcemy aby dzieci wiedziały, że da się posadzić takie drzewo. Chcemy by opowiadały o tym co widziały swoim rówieśnikom i rodzinie. Z drugiej zaś strony program kierujemy do mieszkańców i samorządowców. Pokazujemy, że choć koszt posadzenia takiego drzewa jest większy, to w skali inwestycji jest to nadal promil kosztów. Cena takiego drzewa jest równoważna kosztom położenia 20 mb ścieżki z kostki brukowej – tłumaczy Januszczyk.
W uroczystym sadzeniu drzewa uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, nauczyciele oraz przedstawiciele samorządu lokalnego.
– Pierwsze z drzew zasadziliśmy w Łęcznej. To tutaj mieszka wielu naszych pracowników. Promowanie szacunku do środowiska naturalnego, głównie wśród najmłodszych, to jeden z celów strategii odpowiedzialności realizowanej przez naszą kopalnię – powiedział Adam Partyka, zastępca prezesa zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych LW Bogdanka.
Lipa drobnolistna ma 8,5 m wysokości. Jej bryła korzeniowa waży tonę. Drugie takie drzewo trafi do Szkoły Podstawowej w Dratowie, która jest laureatem konkursu „Przyjazna przestrzeń - wspólnie posadźmy duże drzewo przy szkole”. Dodatkowo szkoła otrzyma tablice edukacyjne do ścieżki dendrologicznej oraz program lekcji dla trzech przedmiotów w tym dla języka polskiego i historii.