(fot. DW/archiwum )
Górnicy z Bogdanki biją rekordy. W październiku, w polu wydobywczym Stefanów wyrąbali 465 metrów korytarza. Dla kopalni Bogdanka jest to największy miesięczny postęp ściany w ciągu 41 lat wydobycia węgla przez kopalnię.
– To ogromny sukces. Dotychczas, w całej historii Bogdanki, tylko cztery razy udało się uzyskać wynik przekraczający 400 m postępu w miesiącu. To ogromny wysiłek organizacyjny i logistyczny wszystkich służb kopalni, ale wynika on także z wyjątkowej ambicji i zaangażowania naszej załogi – podziękował górnikom prezes Kasjan Wyligała.
Postęp ściany w kopalni to proces stopniowego przesuwania frontu ściany węgla podczas eksploatacji. W przypadku tej ściany, wydobycie węgla prowadzone przy użyciu kombajnu ścianowego, zdolnego do efektywnego wydobycia dużych ilości urobku w określonym czasie (np.: w ciągu jednej zmiany roboczej).
Kombajn wyposażony jest w dwa elementy urabiające, tzw. organy. Zadaniem tych organów jest kruszenie węgla i skał zalegających w pokładzie, tj. warstwie skał przeznaczonych do eksploatacji.
Po czym uzyskany w ten sposób urobek transportowany jest przenośnikami zgrzebłowymi i taśmowymi do szybu wydobywczego (tzw. skipu), którym to skipem transportowany jest na powierzchnię w celu dalszej przeróbki, aż do momentu uzyskania parametrów węgla handlowego.
Kombajnowa ściana 7/VIII/389 w polu Stefanów eksploatowana jest ok. 930 m pod ziemią w całodobowym, 5- zmianowym systemie pracy.