Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 października 2023 r.
16:22

Lubelski Węgiel Bogdanka i KGHM podpisały list intencyjny o współpracy

Autor: Zdjęcie autora BAS

Plany wspólnych projektów górniczych w zakresie surowców przyszłości, współpraca i budowa niezależności energetycznej Polski – Lubelski Węgiel Bogdanka i KGHM podpisały w poniedziałek list intencyjny dotyczący współdziałania w m.in. zabezpieczeniu dostępu do surowców kluczowych dla zrównoważonej transformacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument został przyjęty podczas dwudniowego Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie. Strony deklarują w liście, że będą podejmować współpracę w różnych formach, w zależności od ich potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem założeń zawartych w strategiach biznesowych. Spółki będą współdziałać i elastycznie dopasowywać się do sytuacji, podążać za rozwojem oraz dostosowywać technologie do zmian na świecie oraz wykorzystywać nowe szanse biznesowe, by budować przewagi konkurencyjnej obu spółek.

– Bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe to nie tylko kwestia ekonomiczna, to aktualnie kwestia kluczowa dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego KGHM jest gotowy do dialogu z partnerami krajowymi, by zapewnić stabilność i niezależność naszego kraju. Porozumienie z „Bogdanką” ma jeden cel: stworzenie silnych gospodarczych fundamentów dla przyszłych pokoleń, zapewniając im pewność dostaw niezbędnych surowców i energii – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. podkreślił, że transformacja polskiej energetyki jest nie tylko koniecznością, ale również ogromnym wyzwaniem i szansą dla Polski.  

– KGHM dla Bogdanki jest naturalnym partnerem w kwestii realizacji projektów górniczych w zakresie surowców przyszłości. Dzięki tej współpracy możemy działać nie tylko na rzecz zrównoważonej transformacji, ale także wzmacniać naszą niezależność w dziedzinie dostaw surowców krytycznych i produkcji energii z odnawialnych źródeł. Bogdanka dąży do realizacji swoich celów strategicznych z pełnym zaangażowaniem i przekonaniem, że dzięki temu wkłada cegiełkę do bezpieczeństwa energetycznego Polski i zrównoważonej przyszłości naszego kraju – mówił prezes Wyligała.

Zdaniem Dariusza Dumkiewicza, zastępcy prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji w LW Bogdanka podpisanie listu intencyjnego z KGHM stanowi istotny krok dla przyszłości bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Stanowi także kolejny element realizacji naszej strategii. Poszukiwanie surowców krytycznych staje się coraz bardziej strategiczne, a nasza współpraca z KGHM, liderem w branży pozyskiwania surowców, pozwoli nam na efektywne podejście do tego wyzwania. Realizacja naszych wspólnych celów w dziedzinie surowców i energetyki ma bezpośredni wpływ na niezależność naszego kraju oraz jego rozwój – podkreślił wiceprezes Dariusz Dumkiewicz.

Obie firmy deklarują m.in. wolę ścisłej współpracy ws. wytypowania i analizy możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie nowych projektów górniczych w Polsce dot. surowców przyszłości.

 

 

LW Bogdanka Bursztynem Polskiej Gospodarki 2023

Pierwszego dnia Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie wręczone zostały nagrody: Bursztyny Polskiej Gospodarki 2023. Wśród laureatów znalazł się Lubelski Węgiel Bogdanka. Firma została wyróżniona za opracowanie rozwojowej i perspektywicznej strategii rozwoju spółki zmierzającej do stworzenia innowacyjnego koncernu multisurowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy Lubelszczyzny.

– Tę nagrodę dedykuje naszym pracownikom i zespołowi, który pracował nad strategią.  Mamy taką ambicję, żeby ta strategia pozwoliła funkcjonować naszej firmie po tej dacie 2049 roku. Temu służy dzisiejsze porozumienie podpisane z KGHM Polska Miedź, które jest liderem globalnym w branży wydobywczej. Mam nadzieję, że uda nam się zrezalizwać większość ambitnych założeń, tak by Bogdanka mogła być w dalszym czasie motorem gospodarczym Lubelszczyzny – powiedział Kasjan Wyligała, prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka SA., odbierając wyróżnienie.

Pozostali laureaci nagrody Bursztyn Polskiej Gospodarki 2023

* Anna Łukaszewska – Trzeciakowska, wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej za konsekwentne działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego kraju poprzez skuteczne wsparcie projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce;

* gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni za konsekwentne i skuteczne wzmocnienie potencjału obronnego Polski poprzez utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa;

* Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego za konsekwentne i skuteczne reprezentowanie interesów kraju w zakresie polityki gospodarczej i energetycznej na arenie międzynarodowej

* Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. za konsekwentne i skuteczne budowanie konkurencyjności miedziowego giganta na międzynarodowych rynkach poprzez realizowanie najwyższych w historii Spółki nakładów inwestycyjnych i kapitałowych, a także wprowadzenie KGHM Polska Miedź S.A. na innowacyjną drogę rozwoju

Podczas gali Fundacja JSW otrzymała nagrodę Bursztynowe Serce. Wyróżnienie przyznano za konsekwentne i skuteczne realizowanie celów statutowych Fundacji poprzez wspieranie projektów społecznych, niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, a także pielęgnowania pamięci historycznej.

 

O firmie

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniający się na tle branży nowoczesnością i efektywnością wydobycia. Jest jedną 3 z największych polskich kopalń węgla kamiennego.

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.

Od czerwca 2009 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.

W sierpniu 2022 roku Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. powrócił do notowań w Indeksie WIG-ESG. Od października 2015 roku Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej, zarządzającego pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta.

W maju bieżącego roku Bogdanka opublikowała Strategię na lata 2023-2030 z perspektywą do 2040 roku. Dokument wytycza kluczowe kierunki rozwoju i transformacji dla Bogdanki. Spółka zakłada stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego napędzającego zieloną transformację oraz zabezpieczającego rozwój gospodarczy Lubelszczyzny. Nowa strategia Lubelskiego Węgla Bogdanka opiera się na 5 filarach. Pierwszy z nich to silny węglowy fundament, w ramach którego Bogdanka pozostaje liderem efektywności w wydobyciu węgla do końca istnienia kopalni. Cztery pozostałe to: Koncern Multisurowcowy, Gwarant Zrównoważonej Energii, Zielona Transformacja oraz Przyszłość Lubelszczyzny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium