Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2019 r.
11:19

Lepszy komar zjedzony niż komar zabity. Jerzyki zastąpią chemiczne opryski?

Autor: Zdjęcie autora agdy aa drs

Lublin jest w trakcie akcji odkomarzania, Zamość będzie walczył z owadami od niedzieli, Kraśnik w przyszłym tygodniu. Ale są pomysły inne niż chemiczne opryski. O domkach dla jerzyków pomyśli Kraśnik. A Zamość już wie, gdzie je powiesi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Zamościu na terenach wzdłuż Łabuńki, Opornicy, w parku oraz w okolicach zalewu pojawią się ekipy odkomarzające. Planowana powtórka tych działań - w czasie wakacji.

– Komarów jest mnóstwo. Najbliższe miejskie odkomarzanie także trochę nas dotyczy, bo tereny nad Łabuńką to nasze okolice – mówi Jerzy Kość, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego, która będzie realizować pionierski w mieście pomysł na wykorzystanie naturalnych wrogów komarów.

Bo w przyszłym roku walka z komarami będzie wyglądała trochę inaczej. Zamość liczy na jerzyki.

– Jeszcze nie wiem ile domków dla jerzyków dostaniemy, ale będziemy je montować na naszych budynkach. Zgodnie z zasadami, które pozwalają tym ptakom na założenie gniazda. Trzeba je wieszać przynajmniej 6 metrów nad ziemią i dopiero na przełomie kwietnia i maja, żeby inne ptaki ich nie zasiedliły. Trochę jerzyków już teraz u nas jest. Wykorzystują szczeliny w elewacjach bloków. Gdy będziemy robić remonty, to dostaną domki, że tak powiem zastępcze – dodaje wiceprezes.

Taka forma walki z komarami to efekt współpracy Zamościa z Castoramą. Market budowlany organizował już w tym miesiącu warsztaty dla majsterkowiczów w czasie rajdu rowerowego „Rodzina, Rower, Radość”. To wtedy powstały pierwsze budki dla jerzyków.

– Wtedy było ich kilkanaście i zabrali je autorzy. Ale mamy przygotowany materiał do złożenia kolejnych 30 czy 40 budek. Zrobimy je i przekażemy miastu – obiecuje Wojciech Wierzański, dyrektor logistyki w zamojskiej Castoramie.

Temat jerzyków poruszyła na wczorajszej sesji w Kraśniku radna Angelika Marcinkowska. – Jedynym wydatkiem byłby montaż specjalnych domków – przekonywała radna. – Przy niewielkim nakładzie moglibyśmy mieć ekologiczne odkomarzanie.

– Zastanawiamy się nad możliwością założenia budek dla jerzyków, ale musimy mieć świadomość, że efektywność takich działań nie jest szybka. Natomiast w ramach projektu zieleniowego instalujemy w parkach budki i poidełka dla innych ptaków – informuje Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.

Miasto w tym tygodniu wybierze ofertę i w przyszłym tygodniu zacznie się odkomarzanie chemiczne. – Obejmie obszar ok. 22 ha. Chodzi o Zalew Kraśnicki, park św. Jana Pawła II, okolice Centrum Kultury i Promocji. Warunkiem wyboru oferty jest użycie środka, który nie zagraża ludziom i zwierzętom – podkreśla Niedziałek.

– Wybór środków jest strasznie ograniczony. Takie zabiegi można wykonywać zaledwie kilkoma. Permetryna, której my używamy, jest przeznaczona jest do skutecznego zwalczania: much, komarów, prusaków, karaluchów, pluskiew, mrówek faraona, rybików cukrowych, kleszczy a także wołka zbożowego, mola ziarniaka, mklika mącznego itp. – wylicza Piotr Szeląg z firmy Dez-Der, która ósmy rok odkomarza w Lublinie.

Pytany o los motyli czy pszczół na obszarze walki z komarami Szeląg tłumaczy, że z uwagi na pszczoły akcja prowadzona jest po godz. 19. – 20 metrów od naszej firmy w Łopaciance (woj. mazowieckie) jest duża pasieka. Właściciel dzwoni, że pszczoły są w ulach i wtedy dopiero działamy. Byśmy wiedzieli, że coś jest źle. W tym roku w Lublinie zgłosił się pan, który ma ule. Po uzgodnieniu z urzędem była korekta obszaru i koło pasieki nie odkomarzaliśmy.

W Lublinie akcja obejmuje Ogród Saski, plac Litewski, okolice Centrum Kultury, zamkowe błonia, ścieżkę rowerową, wąwóz przy Popiełuszki czy parki: Bronowice, Rury, przy Zawilcowej i na Czubach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty