Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

11 maja 2016 r.
10:15

Bursztyn w Górce Lubartowskiej czeka na plany zagospodarowania gmin

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
1 0 A A

Jeszcze przed wakacjami radni z gminy Niedźwiada mają uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego. Dla firm górniczych to sygnał do rozpoczęcia wyścigu po bursztyn z Górki Lubartowskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O złożach bursztynu w gminie Niedźwiada wiadomo od wielu lat. Zaczęło się od badań geologicznych w latach 70. minionego wieku, podczas których określono złoże w Górce Lubartowskiej. Szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego mówiły o ponad tysiącu ton bursztynu zalegającego na obszarze niespełna 300 hektarów. Wówczas jednak szukano tam węgla, bursztynem mało kto się interesował.

Temat wrócił w 2007 r. za sprawą Grzegorza Rutkowskigo, jubilera z Garwolina. Do uruchomienia poszukiwań na dużą skalę jednak nie doszło. Siedem lat później rosyjskie embargo na dostawy żywicy kopalnej z Kaliningradu spowodowało, że polscy jubilerzy zaczęli dusić się z braku surowca do produkcji.
Pojawiło się kilku chętnych do poszukiwania bursztynu, lecz tylko krakowskie Stellarium zdecydowało się przeprowadzić kompleksowe odwierty. Zamiast bogatych złóż żywicy kopalnej odkryto glaukonit (minerał stosowany m.in. do produkcji farb i jako nawóz).

Teraz temat wraca. – Jeszcze w maju zostanie ogłoszony przetarg na wydzierżawienie gruntów o łącznej powierzchni ponad 11 ha na cele związane z poszukiwaniem, rozpoznaniem i wydobyciem kopalin – zapowiada Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Chodzi o 11 hektarów w gminie Ostrówek, która kilka tygodni temu uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego. To cześć z 178 hektarów planowanych kiedyś pod budowę lotniska w Niedźwiadzie. Większość tego areału (w tym Górka Lubartowska) znajduje się w gminie Niedźwiada.

– Do 25 maja będzie wyłożone studium planu zagospodarowania przestrzennego. Na razie nie ma do niego uwag. Niewykluczone, że radni uchwalą go jeszcze przed wakacjami – mówi Janusz Marzęda, wójt gminy Niedźwiada. 

Plan umożliwi wykorzystanie części gruntów na poszukiwania i górnictwo bursztynu. – Na ten cel przeznaczyliśmy 20 ha. Tylko tyle, mimo że poprzedni wicemarszałek Jacek Sobczak namawiał nas na 60 ha. My jednak nie widzimy przyszłości w górnictwie. Wydobycie glaukonitu czy bursztynu będzie się odbywać metodą odkrywkową, a to oznacza dużą degradację środowiska – tłumaczy wójt.

– Podobna duża część złoża Górka Lubartowska ma być przeznaczona pod zabudowę przemysłową i sportową – mówi pracownik jednej z firm zainteresowanych lubelskim bursztynem. – Naszym zdaniem jest to niezgodne z ustawą Prawo geologiczne i górnicze, która jasno wskazuje, że udokumentowane złoża kopalin trzeba ujawniać studiach uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gmin
– Nic nie wiem o tym żeby Zarząd Województwa Lubelskiego zobowiązał gminę do uchwalenia planu – zapewnia rzeczniczka marszałka. – Jednakże nasze Biuro Planowania Przestrzennego pomagało w przeprowadzeniu procedury planistycznej gminom Niedźwiada i Ostrówek – dodaje.

Oba plany są spójne w części górniczej – tereny przeznaczone pod górnictwo w obu gminach sąsiadują ze sobą „przez miedzę”. Kto zatem wygra przetarg na 11 ha w gminie Ostrówek, będzie musiał wydzierżawić marszałkowskie grunty w Niedźwiadzie. Przetarg na nie ma zostać ogłoszony po tym jak gmina uchwali swój plan.

Pozostałe informacje

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonzowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie

Już jutro, w niedzielę, 9 czerwca, Plac Litewski w Lublinie stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia. Od godziny 11:00 do 16:00 będzie można uczestniczyć w czternastym festynie "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych", który co roku przyciąga entuzjastów i miłośników nietypowych hobby.

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Na jednym tankowaniu minimum 300 km. Lublin kupi 20 autobusów wodorowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie ogłosiło przetarg na zakup 20 autobusów wodorowych. Wartość zamówienia to 80 mln zł.

Zielony potwór z napędem na tył
Do Wozu
film

Zielony potwór z napędem na tył

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii "Do Wozu!". Dziś gościmy zielone BMW E46 compot z legendarnym silnikiem 3.0 d, który generuje oszałamiającą liczbę koni mechanicznych!

Donice z kwiatami na Placu Chopina to jeden ze zwycięskich małych projektów BO. Innym wykonanym zadaniem na placu jest wiata z ładowarkami do telefonów komórkowych

Jak ulepszyć Puławy? Urzędnicy już czekają na pomysły

Tężnie solankowe, darmowe zajęcia sportowe, sterylizacja zwierząt, ławki, kwietniki, zabawki, publikacje, występy artystyczne, murale - to przykładowe pomysły, jakie można składać w ramach puławskiego budżetu obywatelskiego. Trwa nabór wniosków do nowej edycji na rok 2025.

Kibice w Lublinie znowu byli świadkami wysokiego zwycięstwa Orlen Oil Motoru
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice w Lublinie znowu byli świadkami wysokiego zwycięstwa Orlen Oil Motoru

KIbice Orlen Oil Motoru znowu mieli powody do radości. Ich pupile bez najmniejszych problemów pokonali ZOOleszcz GKM Grudziądz 40:20. Efekt? Po ośmiu kolejkach "Koziołki" mają na koncie komplet punktów. Mecz musiał zostać przerwany po dziesięciu biegach, z powodu opadów deszczu. Sprawdźcie jak kibicują w Lublinie.

Probierz zdecydował. Znamy ostateczną kadrę na Euro 2024

Probierz zdecydował. Znamy ostateczną kadrę na Euro 2024

Po meczu z Ukrainą selekcjoner reprezentacji Polski ogłosił ostateczną kadrę Biało-Czerwonych na Euro 2024

Arkadiusz Milik w meczu z Ukrainą doznał kontuzji

Polska lepsza od Ukrainy w sparingu przed Euro 2024

W pierwszym meczu towarzyskim w trakcie przygotowań do Euro 2024 reprezentacja Polski po dobrej grze pokonała na PGE Stadionie Narodowym Ukrainę 3:1. Jednak w spotkaniu groźnie wyglądającego urazu doznał Arkadiusz Milik i jego wyjazd na mistrzostwa Europy do Niemiec stanął pod znakiem zapytania

Kamil Wojtkowski w koszulce Motoru rozegrał 40 meczów

Pomocnik żegna się z Motorem Lublin

Kamil Wojtkowski to kolejny zawodnik, który nie będzie w sezonie 24/25 występował w Motorze Lublin. W piątek beniaminek PKO BP Ekstraklasy poinformował, że umowa 26-latka nie zostanie przedłużona.

Michał Paluch zdobył w piątek dwa gole

Udany mecz na koniec sezonu. Świdniczanka jako pierwsza zatrzymała Siarkę

W sezonie 2023/2024 Siarka Tarnobrzeg zanotowała przed własną publicznością: 14 zwycięstw, dwa remisy i jedną porażkę. Na wiosnę mogła się za to pochwalić kompletem siedmiu zwycięstw. Niedawno rozbiła nawet Wieczystą Kraków 6:2. Dopiero w piątek, przy okazji ostatniej serii gier gospodarzy zatrzymała Świdniczanka. Goście przegrywali już 0:2, ale w końcówce zdobyli dwa gole i pozytywnym akcentem zakończyli rozgrywki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium