Mieszkaniec Lubartowa na internetowych zakupach stracił w sumie ponad tysiąc złotych. Dwa z zakupionych telefonów w ogóle do 31-latka nie dotarły, trzeci okazał się uszkodzony.
– Policjanci ustalili, że 31-latek z Lubartowa postanowił kupić za pośrednictwem jednego z popularnych portali ogłoszeniowych telefon komórkowy – informuje mł. asp. Grzegorz Paśnik z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. – Miał już wybraną konkretną markę i model aparatu. Znalazł ogłoszenia, gdzie były one wystawione w atrakcyjnych cenach.
Za pierwszy telefon zapłacił 340 zł. – Jednak kiedy tylko przelał pieniądze na konto sprzedającego, kontakt się z nim urwał – relacjonuje asp. Paśnik. I dodaje: Sytuacja powtórzyła się po dwóch dniach przy kolejnej transakcji z innym sprzedającym. Tym razem mężczyzna stracił 350 zł.
31-latek z Lubartowa na tym jednak nie poprzestał. – Jeszcze tego samego dnia postanowił, że kupi wymarzony telefon – dodaje rzecznik lubartowskich policjantów. – Tym razem jednak po wyszukaniu oferty postanowił dokonać zakupu „za pobraniem”, a nie jak wcześniej, przelewać pieniądze z góry za towar.
Po trzech dniach mieszkaniec Lubartowa otrzymał przesyłkę z telefonem. Okazało się jednak, że jest uszkodzony i nie można z niego korzystać.
– Kiedy pokrzywdzony nawiązał kontakt ze sprzedawcą i zażądał zwrotu wydanych 470 złotych, kontakt się urwał – podaje asp. Paśnik.
31-latek próbował na własną rękę odzyskać utracone pieniądze. Kiedy działania te nie przyniosły żadnego skutku zgłosił sprawę na policji.
Wiadomo również, że mężczyzna podjął kolejną próbę kupienia telefonu. Czwarta z kolei transakcja miała już przebiec pomyślnie.
Policja radzi
Robiąc zakupy przez Internet, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych należy pamiętać o zachowaniu ostrożności.
* Należy sprawdzić sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić towar. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na ,”super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku gdy mieszkamy daleko, zapytajmy, czy po towar można zgłosić się osobiście.
* Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym. W przypadku oszustwa będzie ona bezcennym dowodem kontaktów. Zachowanie zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo tego padniemy ofiarą internetowego naciągacza i nie dostaniemy towaru, za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na policję.