Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

11 lipca 2020 r.
18:22

Kolejne miasto z sokołami. Ptaki w 40 sekund przelecą stąd do Lasów Kozłowieckich

25 2 A A

Sokoły wędrowne są w Lubartowie. Dwa drapieżne ptaki to bracia. Trafili do miasta ze stacji badawczej z okolic Poznania. Zamieszkali w klatce, która za około tydzień zostanie otwarta. Ptaki przez pierwsze tygodnie życia na wieży obserwacyjnej będą doglądane i karmione

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin ma sokoły, Puławy także, to dlaczego tych ptaków nie miałby mieć i Lubartów? – uśmiecha się Krzysztof Paśnik, burmistrz tego miasta. – A tak poważnie. To z przyjemnością wspieramy takie jak ta inicjatywy. I bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w odbudowie populacji tych ptaków. Wierzymy, że uda się zagnieździć sokoła wędrownego w naszym mieście. Że Lubartów spodoba się tym ptakom. 

– W części południowo-wschodniej kraju zaczyna się odbudowywać populacja sokołów wędrownych, którą w tym roku chcemy zasilić dwoma ptakami – mówi Henryk Mąka ze Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu koło Poznania. – W przyszłych latach będziemy planować dalsze tego typu akcje.

W sobotę do Lubartowa trafiły dwa sokoły wędrowne z Czempinia. To mające nieco ponad 30 dni samce z jednego lęgu. W sumie były trzy jaja. – Wszystkie się wykluły i wszystkie trzy sokoły były przewidziane do reintrodukcji (ponowne wprowadzenie na stary obszar bytowania gatunku, który z jakichś przyczyn wyginął-red.), ale u jednego zauważyliśmy objawy choroby. Jest ona wyleczalna, ale musimy sokoła wykurować.

Sokoły zostały przywiezione do Lubartowa w związku z prowadzonym od 1993 r. ogólnopolskim Programem Restytucji Sokoła Wędrownego.

– W latach dziewięćdziesiątych zaczynaliśmy od zera. Nie było znane żadne gniazdo sokoła wędrownego. Szacowano na podstawie obserwacji, że być może jedna albo dwie pary tych ptaków są w kraju – mówi Henryk Mąka.

– Program Restytucji Sokoła Wędrownego jest prowadzony przez myśliwych sokolników – dodaje Andrzej Tomasiak z zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. – W Lubartowie wspierają nas Lasy Państwowe a także burmistrz miasta.

Reintrodukcję sokoła wędrownego można robić zarówno w miastach jak też w lasach, z dala od ludzi. – Tyle, że w lesie czeka na te ptaki bardzo dużo niebezpieczeństw – podkreśla Tomasiak. – Podczas reintrodukcji sokoły są pozbawione opieki swoich rodziców. Czyhają na nie, zwłaszcza w początkowym wieku np. kuny czy jastrzębie. W mieście co prawda lasów im nie zastąpimy, ale ptaki są tutaj bezpieczniejsze. I dodaje: Nie jest to typowa reintrodukcja miejska, ponieważ przelot stąd do Lasów Kozłowieckich zajmie sokołowi 40 sekund, a po minucie ptak ten lecąc w drugą stronę będzie już w Dolinie Wieprza.

Sokoły zostały w sobotę umieszczone w klatce przymocowanej do wieży obserwacyjnej na terenie Nadleśnictwa Lubartów.

– Sokół wędrowny nie poluje na ziemi tylko w locie. Potrzebuje takich obiektów jak nasza wieża ppoż, która ma odpowiednią wysokość i która zapewni im odpowiednie warunki a także spokój – zaznacza Paweł Cieślak, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Lubartów.

W nowym środowisku sokoły będą aklimatyzowały się 7 – 10 dni. – Zakodują sobie tę klatkę jako swoje gniazdo startowe i powinny w to miejsce wracać. Sokoły będą dokarmiane, także po bardzo ostrożnym otwarciu klatki. Tak będzie do czasu aż zaczną sprawnie latać i nauczą się same polować – wyjaśnia Henryk Mąka. – Dzieje się to instynktownie po ok. 2 tygodniach. Później jeśli poczują się sprawne i samodzielne zaczną się oddalać.

Sokoły przez pierwszy rok prowadzą koczowniczy tryb życia. – Przemieszczają się na południowy zachód na różne odległości, setki kilometrów, a czasem nawet i tysiące. Kolejnej wiosny wracają w miejsce wysiedleń. Na dorosłe życie wybierają stałe rewiry. Miejmy nadzieję, że wrócą w to miejsce – dodaje Henryk Mąka.

Burmistrz Lubartowa zapowiada, że jeśli sokoły zostaną w mieście to będzie można oglądać relację z gniazda na żywo w internecie. – Mamy taką możliwość. Podamy poprzez jaką stronę będzie można te ptaki obserwować – zapewnia Krzysztof Paśnik.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium