886 tysięcy złotych przeznaczył ratusz na tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą wybierać wśród 24 zgłoszonych projektów. Głosowanie od 24 do 26 lutego.
Do tegorocznego budżetu obywatelskiego zgłoszono 24 projekty. – Obecnie trwa weryfikacja i opiniowanie projektów przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Zakończy się 31 stycznia. Teraz prosimy autorów projektów o dodatkowe dane, sprawdzamy, czy zaproponowane projekty są zlokalizowane na gruntach miejskich – mówi Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa.
Mieszkańcy miasta będą głosować nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego w dniach 24, 25 i 26 lutego. Pieniądze przeznaczone na realizację projektów w ramach budżetu obywatelskiego w 2019 roku to 886 tys. zł.
– To i tak jest za mała kwota, ale na więcej nie pozwala nasz budżet – dodaje burmistrz. Głosy będzie można oddawać od godz. 8 do 20 w siedzibie Urzędu Miasta Lubartów, przy ul Jana Pawła II 12, w sali nr 10.
Przypominamy, że w głosowaniu może brać udział każdy zameldowany mieszkaniec miasta Lubartów, który skończył 16 lat. Maksymalnie można głosować na trzy projekty. Wygra ten z największą liczbą głosów. Projekty będą realizowane w kolejności wyboru, do wyczerpania puli, czyli kwoty 886 tysięcy złotych. Wyniki głosowania poznamy do 28 lutego, a ogłoszenie sprawozdania z realizacji tegorocznego budżetu obywatelskiego zaplanowano na 31 marca 2020 roku.
Wśród zgłoszonych projektów jest m. in. budowa automatycznej toalety, tężni solankowej, odbudowa miejskiej pompy wodnej, remonty ulic, chodników, placów zabaw, modernizacja zaplecza szkolnego. Zgłoszono także organizację L’ART Festival, Open Rap Festival, Psistanków (wybiegów dla psów). Z projektami można zapoznać się na stronie internetowej miasta Lubartów, w zakładce budżet obywatelskiego.
Głosowanie nie zakończy przygody mieszkańców z budżetem obywatelskim. Zaraz ruszy kolejna edycja – 2020. – Chcemy zmienić zasady i przyspieszyć budżet obywatelski, aby było więcej czasu na realizację projektów – dodaje burmistrz. To wniosek po poprzednich edycjach budżetu. Na realizację pomysłów obywatelskich zabrakło m.in. czasu. Niezrealizowane pomysły włączono do budżetu miasta na ten rok.