Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

27 listopada 2017 r.
12:28

Ludzie jak żaby: przepustami pod obwodnicą. Co na to drogowcy?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Na łące pomiędzy zagajnikami ludzie już wydeptali ścieżkę do przepustu, który w zamierzeniach miał służyć zwierzętom oraz odprowadzać nadmiar wody<br />
Na łące pomiędzy zagajnikami ludzie już wydeptali ścieżkę do przepustu, który w zamierzeniach miał służyć zwierzętom oraz odprowadzać nadmiar wody
(fot. Maciej Kaczanowski)

Nie ma przejścia dla pieszych. Ryzykanci wybierają zatem sprint przez ruchliwe skrzyżowanie, ostrożni i mniej sprawni decydują się na tunele dla zwierząt. Tak mieszkańcy Nowodworu Piaski pokonują ruchliwą obwodnicę Lubartowa. Poprawy sytuacji mogą spodziewać się dopiero po wybudowaniu drogi ekspresowej. Ale to pieśń przyszłości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowodwór Piaski to niewielka wieś granicząca z Lubartowem. Ruchliwa obwodnica skutecznie odcięła podmiejskie osiedle nowych domków od świata. Skrzyżowanie obwodnicy i drogi Lubartów–Nowodwór Piaski jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Bardzo często dochodzi w tym miejscu do wypadków.

– Przez tę obwodnicę trudno przejechać i trudno przejść. Szczególnie, gdy ludzie rano podążają do pracy czy do szkół w Lubartowie i po południu wracają do domu – mówi Krzysztof Góźdź, mieszkaniec osady. – Najgorzej jest, gdy tiry jadą do magazynów Biedronki. Trudno zjechać z drogi krajowej w kierunku Lubartowa czy Nowodworu. Stąd te wypadki z udziałem pieszych, rowerzystów i samochodów. O tragediach przypominają krzyże na poboczu – dodaje Góźdź.

Ludzie radzą sobie jak mogą. Jedni ryzykują i przebiegają ruchliwą trasę. – Czasami strach przejść przez to skrzyżowanie, bo ruch jest naprawdę duży. Osoby starsze, które już nie są tak sprawne, chodzą na przykład tamtym przepustem pod drogą – pokazuje Damian Kępka, który codziennie mierzy się z obwodnicą w drodze do pracy.

Na łące pomiędzy zagajnikami ludzie już wydeptali ścieżkę do przepustu, który w zamierzeniach miał służyć zwierzętom oraz odprowadzać nadmiar wody.

– Trzeba się zgarbić i można bezpiecznie przejść pod obwodnicą – dodaje Krzysztof Góźdź. – Nie jest to normalna sytuacja. Ileż to próśb o budowę przejścia wysłaliśmy do dyrekcji dróg. Jak dotąd bez odzewu – macha ręką.

Drogą zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. Co zrobiła i co zamierza zrobić dla poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu?

– Na DK19, w obrębie skrzyżowania z ul. Nowodworską, na początku pasów do lewoskrętu zamontowaliśmy aktywne znaki pokazujące kierunek jazdy. W ramach posiadanych środków finansowych planujemy ustawić aktywne znaki „Stop” na dwóch wlotach drogi powiatowej – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiej GGDKiA. Dodaje, że do skrzyżowania nie prowadzą chodniki, co jest warunkiem wykonania przejścia i jego oznakowania. Słowem, sytuacja nie zmieni się. Przejścia nie będzie.

Poprawa ma przyjść za kilka lat. Zgodnie z planowaną przebudową obwodnicy Lubartowa do parametrów drogi ekspresowej, na skrzyżowaniu z ul. Nowodworską powstanie węzeł Lubartów Zachód. Umożliwi on bezkolizyjny przejazd i przejście nad S19, jak i włączenie się do ruchu. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020–2024. Do tego czasu mieszkańcy są skazani na przepust lub niebezpieczny sprint przez skrzyżowanie.

>>>

Zobacz także: Robot, który pomaga osobom starszym z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi oraz chorym na Alzheimera

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium