W ciągu sześciu lat powinniśmy pojechać obwodnicą Niemiec. W środę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na opracowanie koncepcji programowej drogi S19 między Lublinem i Lubartowem.
Przygotowaniem dokumentacji dla 24-kilometrowego fragmentu trasy Via Carpatia zajmie się firma Mosty Katowice. Jej zadaniem będzie m.in. wskazanie różnych wariantów rozwiązań technicznych drogi ekspresowej i uwzględnienie znajdujących się na trasie obiektów. Chodzi np. o wiadukty, mosty, drogi lokalne, chodniki czy ścieżki rowerowe. W tej kwestii wykonawca będzie musiał zasięgnąć opinii mieszkańców.
Koncepcja programowa ma być gotowa na początku 2020 roku. Po jej opracowaniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę. Prace mają ruszyć najwcześniej w 2021 roku i powinny potrwać trzy lata.
– Nie trzeba szukać argumentów przemawiających za realizacją tej inwestycji. Na tym odcinku jest największy ruch na całej trasie S19, a prace były najmniej zaawansowane. Udało nam się je przyspieszyć – mówi Stanisław Schodziński, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Przez podlubelskie Niemce każdego dnia przejeżdża ok. 25 tys. samochodów. Mieszkańcy miejscowości o budowę obwodnicy upominali się od dawna. We wrześniu 2016 roku w ramach protestu wyszli na ulicę i zablokowali ruch między Lublinem i Lubartowem.
– To bardzo długo wyczekiwana inwestycja i wszyscy chcielibyśmy, żeby powstała jak najszybciej. Poranne i popołudniowe korki są bardzo uciążliwe nie tylko dla uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim dla tych, którzy tu mieszkają – podkreśla Iwona Pulińska, zastępca wójta gminy Niemce.
24-kilometrowy odcinek S19 rozpocznie się na wysokości wjazdu na obwodnicę Lubartowa, która po przebudowie będzie dwujezdniowa. Znajdą się na niej dwa węzły: Lubartów Północ (w miejscu obecnego skrzyżowania DK 19 z drogą wojewódzką 815), Lubartów Zachód (przy przecięciu z drogą powiatową w kierunku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce). Dalej ekspresówka pobiegnie nowym śladem i od wschodu ominie Niemce. Na wysokości tej miejscowości znajdą się dwa węzły.
Koszt powstania tego fragmentu trasy jest szacowany na ok. 921 mln zł.
>>>