Dwa lata i prawie 60 milionów złotych może pochłonąć gruntowny remont oczyszczalni ścieków w Lubartowie
Szykuje się druga, bardzo duża inwestycja komunalna w powiecie lubartowskim. Poza prowadzoną budową sortowni śmieci w Rokitnie, magistrat w Lubartowie przymierza się do gruntownego remontu, a właściwie budowy od podstaw, oczyszczalni ścieków. – Ta inwestycja na długie lata rozwiąże problem miejskiej gospodarki ściekowej. Jest to dla nas inwestycja strategiczna – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.
Oczyszczalnia w Lubartowie ma już 20 lat, powstała w 1996 roku. – Zakład funkcjonuje bez zarzutu i spełnia wszystkie normy oczyszczania ścieków. Ba, zrzut do Wieprza jest czystszy niż sama woda w rzece. Takie są wyniki badań – mówi Tomasz Marzęda, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Lubartowie. – Jednak od kilku lat obserwujemy rosnącą awaryjność poszczególnych urządzeń. Istnieje zagrożenie, że po dwudziestoletnim okresie eksploatacji te urządzenia jak i cały obiekt odmówią współpracy. Oczywiście, nie dopuścimy do sytuacji zagrożenia ekologicznego, dlatego już teraz planujemy gruntowny remont – dodaje prezes.
Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Stale rosnące koszty remontów mogą spowodować lawinowy wzrost opłat za ścieki.
Odpowiednie ramy prawne już są. Rada Miasta przyjęła dokument, w którym modernizacja oczyszczalni jest jednym z elementów „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych PGK w Lubartowie na lata 2016-2020”.
Koszt rozbudowy i modernizacji oczyszczalni jest szacowany na 60 milionów złotych. – 35 milionów złotych możemy pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w formie dotacji unijnej. O pozostałych ponad 20 milionach złotych wkładu rozmawiamy także NFOŚ. Ma to być pożyczka na dobrych warunkach. Obecnie nasz projekt jest na 20, wysokim, miejscu listy rankingowej inwestycji przewidzianych do realizacji – dodaje Tomasz Marzęda.
Warto też przypomnieć, że dokumentacja i projekt przebudowy są już gotowe. Zostały wykonane ze środków unijnych, pozyskanych w ramach minionej perspektywy finansowej 2007-2013.
Gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków obejmie budowę między innymi dwóch niezależnych ciągów technologicznych oczyszczania ścieków, kompleksowe rozwiązanie gospodarki komunalnymi osadami ściekowymi oraz produkcję energii z wytworzonego w procesie fermentacji biogazu. W zakres projektu wchodzi także budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Krańcowej.
– W ten sposób powstanie w Lubartowie najnowsza w kraju oczyszczalnia. Zadanie jest jednak trudne, ponieważ w trakcie budowy musimy normalnie funkcjonować – dodaje prezes.
Inwestycja jest koniecznością nie tylko ze względu na stan techniczny obiektów, ale również z powodu zaostrzenia przepisów dotyczących rolniczego wykorzystania osadów oraz obowiązującego od 1 stycznia 2016 roku zakazu deponowania osadów na składowisku odpadów, co do tej pory było praktykowane w Lubartowie.
– Obecnie osady wytwarzane przez naszą oczyszczalnię mają aż 90 proc. wody – mówi prezes Marzęda. – Po modernizacji i zastosowaniu najnowszej technologii zawartość wody w osadach zostanie zredukowana do 1 proc