We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.
Po raz pierwszy wnioski o dotację na wymianę starych pieców można składać w sposób ciągły. Ratusz ogłosił jedynie ramy czasowe trwania programu. Program zaczyna się 26 stycznia i zakończy się do 20 grudnia. Wnioski będą rozpatrywane sukcesywnie w trakcie trwającego naboru.
Program obejmuje dofinansowanie wymianę pieców na węgiel czy drewno, w budynkach znajdujących się w granicach administracyjnych Lubartowa. W zamian można podłączyć budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, gazowe lub pompy ciepła.
– Wnioski można składać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lubartów, ul. Jana Pawła II 12, bądź za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Przesyłany drogą elektroniczną wniosek powinien zostać podpisany podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym przed jego wysłaniem – mówi Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy UM Lubartów.
Wnioski rozpatrywane są według kolejności złożenia. Jedna osoba może złożyć jednorazowo jeden wniosek. Maksymalnie dotacja może wynieść do 50 proc. poniesionych, udokumentowanych kosztów realizacji zadania, w kwocie nie wyższej niż 5 tys. zł.
Wzór wniosku o udzielenie dotacji i inne niezbędne dokumenty dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubartów, na miejskiej stronie internetowej oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców. Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dotacji można uzyskać pod numerami telefonu: 81 854 46 20, 81 854 46 22.
Program mający na celu ograniczenie tak zwanej niskiej emisji w Lubartowie realizowany jest od 2017 roku. Od początku skorzystali z tego programu właściciele 212 domów. Łączna kwota dotacji udzielonych mieszkańcom i instytucjom wynosi ponad milion złotych. W 177 domach kopciuchy zostały wymienione na ogrzewanie gazowe, do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączono 32 „numery”, dwa wnioski dotyczyły instalacji pompy ciepła, a w jednym przypadku przejścia na ogrzewanie elektryczne.