Wystartowało głosowanie w ramach tegorocznej edycji w ramach Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego. Potrwa ono do 19 stycznia.
To druga odsłona przedsięwzięcia wzorowanego na realizowanych przez samorządy budżetach obywatelskich. W poprzedniej edycji głosy oddało prawie 2 tys. osób. Wśród wybranych do realizacji projektów znalazły się: koncert prezentujący twórczość Zbigniewa Wodeckiego, badania wody i osadów w Zalewie Zemborzyckim pod kątem zanieczyszczenia m.in. lekami, pestycydami czy metalami ciężkimi, piknik rodzinny dla pracowników lubelskich uczelni, stworzenie mini stref relaksu oraz akcja badań przesiewowych wzroku.
Projekt jest realizowany przez cztery szkoły wyższe tworzące Związek Uczelni Lubelskich: UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnikę Lubelską. Ponadto w tym roku po raz pierwszy w przedsięwzięciu weźmie udział Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zmieniła się też kwota przeznaczona na realizacje zwycięskich pomysłów. Przed rokiem było to 100 tys. zł. Teraz taką kwotę przeznaczyła każda z uczelni, łącznie w puli znalazło się więc pół miliona złotych.
Głosować mogą studenci, doktoranci oraz pracownicy wszystkich pięciu uczelni. Do wyboru mają 16 projektów (lista poniżej). Do głosowania wyznaczono pięć punktów, po jednym na terenie każdej z uczelni:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II: Collegium Jana Pawła II, Al. Racławickie 14.
- Politechnika Lubelska: Administracja Centralna (Stołówka), ul. Nadbystrzycka 40A.
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej: Rektorat, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5.
- Uniwersytet Medyczny: Centrum Symulacji Medycznej, ul. Chodźki 4.
- Uniwersytet Przyrodniczy: Rektorat, ul. Akademicka 13.
Zgłoszone projekty:
P.01 XXX Ogópolska Konferencja Aktualności Psychologicznych Aktualnia 2024 „Ukształtowani przez dświadczenia”. Tegoroczna edycja konferencji naukowej organizowanej od 30 lat przez Koło Naukowe studentów Psychologii KUL.
P.02 ZUL Cup 2024. Międzyuczelniany turniej sportowy w futsalu, siatkówce, koszykówce 3x3 i e-sporcie.
P.03 Szkoły doktorskie – wczoraj, dziś, jutro! Debata dla studentów, doktorantów oraz absolwentów lubelskich uczelni, dotycząca funkcjonowania szkół doktorskich.
P.04 Piknik Akademicki 2024. Organizacja pikniku dla pracowników lubelskich uczelni w Ogrodzie Botanicznym UMCS.
P.05 ZULx 2024. Organizacja spotkań z postaciami świata polityki, sportu, dziennikarstwa, kultury i nauki.
P.06 Studenckie miasto marzeń – strategie budowania akademickości Lublina. Badania ankietowe i wywiady dotyczące propozycji rozwiązań możliwych do wprowadzenia na lubelskich uczelniach.
P.07 Razem na targach edukacyjnych. Wspólna przestrzeń wystawiennicza Związku Uczelni Lubelskich podczas targów edukacyjnych.
P.08 Najlepsi z najlepszych. Konkurs na najlepszą prace dyplomową z nagrodami pieniężnymi dla 10 laureatów z każdej z uczelni.
P.09 Plenerowe otrzęsiny uczelni lubelskich. Październikowa impreza otrzęsinowa.
P.10 Zimowisko ZUL. Kilkudniowy zimowy wyjazd integracyjny w Tatry.
P.11 Międzynarodowe Targi Edukacyjne 2024. Wyjazd przedstawicieli pięciu uczelni na zagraniczne targi edukacyjne.
P.12 Anna Jantar Symfonicznie. Koncert upamiętniający jedną z najbardziej znanych polskich artystek.
P.13 Akademia liderów ZUL. Program dla najlepszych studentów ze wszystkich uczelni. Jego uczestnicy mają zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu zarzadzania, komunikacji, negocjacji i rozwiązywania problemów.
P.14 Na nasz obraz i podobieństwo: osobliwość natury ludzkiej w erze AI. Moduł naukowy i edukacyjny dotyczący sztucznej inteligencji.
P.15 Adapciak 2024. Obóz adaptacyjny dla maksymalnie 250 nowych studentów pięciu uczelni we wrześniu 2024 roku.
P.16 Lubelski Akademicki Rejs Integracyjny LARI. Rejs 32-osobowej załogi po Morzu Bałtyckim.