Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 września 2024 r.
14:19

Lubelski Salon Maturzystów na KUL

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

Spotkania z ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych, doradztwo zawodowe, wykłady, stoiska uczelni z całego kraju oraz możliwość zaprojektowania swojej ścieżki kariery, czyli dwa dni z Lubelskim Salonem Maturzystów. Wydarzenie zorganizowane było przez Fundację Edukacyjną Perspektywy na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Lubelski Salon Maturzystów był doskonałą okazją do spotkań, które pomogą młodym ludziom dobrze przygotować się do
egzaminów maturalnych oraz podjąć świadomą decyzję o przyszłych studiach i karierze zawodowej. Bezpośrednie spotkania z
członkami Okręgową Komisją Egzaminacyjną, przedstawicielami uczelni z Polski, jak i z zagranicy, cieszyły się dużym zainteresowaniem maturzystów.


- Matura już niedługo, czas zacząć zaawansowane przygotowania. Należy pamiętać, że przygotowując się do matury w tym roku, zadania maturalne będą dotyczyć podstawy programowej, która została znowelizowana w lipcu. Nie będzie tak jak w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy obowiązywały wymagania egzaminacyjne. W chwili obecnej zarówno nauczyciele jak i uczniowie, którzy
przygotowują się do matury powinni szukać tych treści, które będą na egzaminie właśnie w podstawie programowej - mówił Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. I dodał - Niewiele się zmieniło. Jeżeli chodzi o język polski to nastąpiła pewna korekta spisu lektur np. "Kordian"; przeszedł do poziomu rozszerzonego języka polskiego, nie będzie już
"Odprawy posłów greckich"; "Madame", a więc zmiany w spisie lektur nie są znaczące. Jeśli chodzi o poziom rozszerzony to nadal zostanie zachowana dotychczasowa forma i będzie to wypracowanie. Wiem, że pojawiają się informacje o arkuszu złożonego z części testowej, ale pozostanie tylko wypracowanie.


Dyrektor Gawryłow odniósł się również do egzaminu z matematyki. W tym przypadku trudniejsze zagadnienia zostały przesunięte do egzaminu w części rozszerzonej. Do języków nowożytnych wróciły zadania otwarte do wszystkich części arkusza. To spora zmiana patrząc na lata ubiegłe, w których nie było zadań odnoszących się do rozumienia ze słuchu. W nowej formie w każdej
formie arkusza zakresu umiejętności będą występowały zadania otwarte.


Oskar jest uczniem Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku. Rozpoczął już przygotowania do matury, którą będzie zdawał w maju 2025.
Najbardziej obawia się matematyki, gdyż ma w planach zdawać rozszerzenie z tego przedmiotu. Uczeń nie ma pełnej wiedzy, co do zmian w egzaminie maturalnym i dopiero zaczął się tym interesować. Nie ma również określonych planów, co do kierunku studiów, jakie podejmie.

- Nie wiem czego mogę się spodziewać, ale będę w pełni przygotowany do matury. Co do języka polskiego uważam, że dzięki
okrojonej liście lektur będzie łatwiej zdać egzamin. Planuję zdawać również język angielski rozszerzony - mówił Oskar.

Michalina Sułek i Julia Stefanek uczą się w V Liceum Ogólnokształcącym w Puławach i podobnie jak nasz poprzedni rozmówca mają niewielką wiedzę, co do zasad egzaminu maturalnego. Chciałyby studiować na kierunku filmowym, artystycznym lub pedagogicznym.
- Uważam, że nie będzie za ciekawie. Uszczuplenie spisu lektur na pewno działa pozytywnie, bo podobnie jak w latach ubiegłych będzie można się odwołać do wszystkiego, co się czytało - skomentowała Michalina.

- Szczególnie, że z matematyki pousuwali takie pewniaki, które ćwiczyliśmy. Dlatego również uważam, że będzie trudniej zdać maturę. Szukamy kierunku, chodzimy po wszystkich stoiskach, bo tak naprawdę nie wiemy, co chcemy robić w życiu - Julia Stefanek.

Z kolei Mikołaj ma odmienne zdanie i jest zadowolony ze zmian w podstawie programowej.

- Na pewno forma się zmieniła, jest wiele zmian, ale nie uważam, że jest trudniejsza. Z wiedzy, jaką dostaliśmy w szkole na lekcji oraz z informacji jakie sam znalazłem, występuje duże odchudzenie podstawy, które jest mi na rękę, bo mam mniej nauki.
Łatwiej będzie mi się przygotować. Myślę, że jest szansa na to, by dobrze zdać maturę i dostać się na wymarzone studia - mówił Mikołaj, uczeń IX LO w Lublinie.
Karolina na Lubelski Salon Maturzystów przyjechała aż spod Chełma. Maturzystka zaczęła już przygotowania do matur, ale w chwili obecnej nie martwi się jeszcze egzaminami. Uczennica w planach oprócz przedmiotów obowiązkowych ma zamiar zdawać rozszerzenie z języka angielskiego i biologii.
- Zaczęłam powoli przerabiać materiał z biologii, bo to jest mój wybór maturalny. Uważam, że z językiem polskim nie będę miała problemu, bo jestem dobra z tego przedmiotu. Matematyki też się nie boję, zaproponowane zmiany raczej pomogą w uzyskaniu dobrego wyniku.

Anna Wąchała z Centrum Rekrutacji Kształcenia Uniwersytetu Przyrodniczego podkreśliła, że w największą popularnością wśród uczniów szkół średnich cieszą się kierunki: weterynaria, dietetyka, transport i logistyka, analityka weterynaryjna, hipologia i jeździectwo.

Kierunkami, jakie cieszą się największą popularnością na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim są: psychologia, prawo, italianistyka, kryminologia oraz kierunek medyczny.
 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bank krwi pustoszeje. Pilnie potrzebni dawcy

Bank krwi pustoszeje. Pilnie potrzebni dawcy

Zapasy krwi tych czterech grup są krytycznie niskie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do wszystkich dawców.

KPR Padwa Zamość doznała pierwszej porażki w nowym sezonie

Nieudane mecze Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska

W spotkaniu drugiej kolejki KPR Padwa Zamość przegrała z Siódemką Miedź Huras Legnica 22:27

Lubelskie kukułki smakują nawet w Jordanii
Złota Setka

Lubelskie kukułki smakują nawet w Jordanii

Fabryka Cukierków „Pszczółka” działa na rynku nieprzerwanie od 72 lat. Zaczęło się od lubelskiego podwórka, a obecnie ta „słodka” firma jest rozpoznawana w wielu zagranicznych krajach.

Mateusz Stolarski przyznał, że Motor nie zagrał w Mielcu wielkiego meczu, ale powinien strzelić jakiegoś gola

Trener Motoru Lublin po porażce w Mielcu: Nie możemy wykonywać nerwowych ruchów

Motor nie rozegrał w Mielcu wielkiego spotkania, ale wypracował sobie kilka naprawdę dobrych sytuacji. Przy lepszej skuteczności żółto-biało-niebiescy mogli wracać do Lublina przynajmniej z punktem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Fragment zaciętej rywalizacji w Radawcu
ZDJĘCIA
galeria

Sokół Konopnica uratował punkt w końcówce. "Wracamy z zaświatów"

Sokół Konopnica podzielił się punktami z Tarasolą Cisy Nałęczów. Punkt ekipie Tomasza Prasnala uratował Jakub Wankiewicz.

Potrącenie w Kraśniku. Dzieci trafiły do szpitala

Potrącenie w Kraśniku. Dzieci trafiły do szpitala

Dwoje dzieci w wieku 10 i 12 lat trafiło do szpitala po tym, jak jadąc na hulajnogach potrącił je samochód. Kierująca w chwili zdarzenia była trzeźwa.

Na Dworcu Lublin świętowali Dzień bez Samochodu
zdjęcia
galeria

Na Dworcu Lublin świętowali Dzień bez Samochodu

Wielu mieszkańców Lublina niedzielę spędziło na nowym dworcu. Najważniejszą atrakcją festynu był nowoczesny blisko 25-metrowy autobus marki Solaris z niewidzianymi u nas wcześniej dwoma przegubami.

Ja miałem wiarę w to, co robimy od pierwszej nuty. Ta wiara mnie nie opuściła do dzisiaj - mówi muzyk
MAGAZYN

Ja już nie mogę być nikim innym…

Miałem ofertę od mistrza Marka Grechuty, od chłopaków z zespołu No To Co i, co było dla mnie niezwykłe, od Czesława Niemena.” Dlaczego wybrał Pan Budkę Suflera? - ROZMOWA z Tomaszem Zaliszewskim, perkusistą z Budki Suflera

Wykopki w Skansenie. Tak dawniej zbierano ziemniaki
zdjęcia
galeria

Wykopki w Skansenie. Tak dawniej zbierano ziemniaki

Motyki i kopaczki konne poszły w ruch. Odwiedzający dziś Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie poznali dawne techniki zbierania ziemniaków.

Oranżeria
radzyń podlaski

Czy resort kultury dołoży na remont Oranżerii? Urzędnicy pojechali nawet na Węgry

Będzie kolejna próba pozyskania dofinansowania na remont zabytkowej Oranżerii w Radzyniu Podlaskim. Poprzednia władza w mieście szanse na unijne pieniądze straciła przez Samorządową Kartę Praw Rodzin.

Jacques Ndiaye dwoił się i troił, ale bramki w Mielcu nie strzelił
WIDEO
film

Efekt nowej miotły jednak zadziałał. Motor Lublin przegrał ze Stalą Mielec [zobacz skrót meczu]

Ostatnia w tabeli Stal Mielec przesunęła się „oczko” wyżej. W debiucie Janusza Niedźwiedzia ekipa z Podkarpacia pokonała u siebie Motor Lublin 1:0. Obie drużyny miały swoje szanse, gościom jak zwykle w kilku sytuacjach brakowało centymetrów, ale trzeba przyznać, że Stal po przerwie była lepsza.

Wyremontowany i oddany do użytku odcinek długości ok. 2,3 km był w najgorszym stanie. Już nie jest

Jak po stole. Spory kawałek drogi po gruntownym remoncie

Prawie 5 mln złotych kosztował remont liczącego 2,3 kilometra odcinka drogi powiatowej 3011L na trasie Tarnawa Mała-Turobin. Oficjalne otwarcie odbyło się przed weekendem.

Ulica Główna w Lublinie rzeczywiście wymaga remontu
Lublin

Ulice i chodniki do remontu. Miasto szuka wykonawców

Wygląda to źle i trzeba sytuację poprawić. Miasto szuka wykonawców remontów dwóch ulic i chodników. Termin na składanie ofert to początek października.

Przed sezonem grzewczyn. Kilka godzin bez ciepłej wody
Lublin

Przed sezonem grzewczyn. Kilka godzin bez ciepłej wody

Przerwa w dostawie ciepłej wody w Lublinie. LPEC zapowiada ją na kilka godzin w poniedziałek. To dotyczy mieszkańców kilkunastu ulic na Wrotkowie.

Niezapominajka: O tym jak "pospolite ruszenie mełgwian" stworzyło Izbę Pamiątek Regionalnych
film

Niezapominajka: O tym jak "pospolite ruszenie mełgwian" stworzyło Izbę Pamiątek Regionalnych

Dziennikowa Niezapominajka zawitała do Mełgwi w powiecie świdnickim, gdzie ponad 23 lata temu powstała Izba Pamiątek Regionalnych. Twórcami ekspozycji byli mieszkańcy gminy i okolic. Zgromadzono w niej ponad 250 eksponatów od przedmiotów związanych z życiem rodzinnym dawnych mieszkańców wsi, przedmioty obrzędowe po zabytkowe związane z historią miejscowości i jej okolicami. O tym wyjątkowym miejscu, tradycjach i eksponatach opowiedziała nam opiekunka miejsca pani Urszula Kowalczyk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium