Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2023 r.
18:31

Lubelski szpital będzie bezpłatnie badać pod kątem pokrzywki

0 A A
SPSK1 w Lublinie zaprasza na bezpłatne konsultacje w kierunku pokrzywki
SPSK1 w Lublinie zaprasza na bezpłatne konsultacje w kierunku pokrzywki (fot. SPSK1)

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Pokrzywki. Z tej okazji lekarze ze SPSK1 bezpłatnie zbadają chętnych, którzy podejrzewają u siebie tę chorobę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trzy kolejne poniedziałki (11,18, 25 września) w godz. 8-14 lekarze z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie zapraszają na akcję konsultacyjną „nie daj się wykluczyć z życia”. Badania skierowane są do osób, które obserwują u siebie wysiewy bąbli ze świądem, które mogą być objawem pokrzywki. Konsultacje będą odbywać się w Poradni przyklinicznej przy ul. Staszica 11, na 1 piętrze budynku H.

Nie jest wymagane skierowanie, a w akcji udział może wziąć każdy, kto obserwuje u siebie charakterystyczne symptomy  tego schorzenia. Po wstępnej konsultacji, w przypadku takiej potrzeby pacjent zostanie przekierowany do Poradni Pokrzywkowej na dalszą diagnostykę, pomijając już wstępne konsultacje.

Na temat tej choroby dowiedziecie się więcej z rozmowy z prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr hab. n. med. Joanną Bartosińską z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie.

 

Wywiad

 Jakie są przyczyny pokrzywki?

- Jest dużo postaci pokrzywki. Może ona wystąpić np. w formie alergii na leki czy dany pokarm. Natomiast przewlekła pokrzywka spontaniczna nie ma konkretnej przyczyny. Może być ona wyzwolona infekcją, stresem lub innymi czynnikami zewnątrz lub wewnątrzustrojowymi. Osoby chore często nie wiedzą, że mają pokrzywkę i nie są w stanie ustalić co może powodować wysiewy skórne. Część osób ma pokrzywkę autoimmunologiczną, która wynika z procesów immunologicznych toczących się w organizmie. Jeśli ktoś zna czynnik wyzwalający np. dany lek, to wie, że unikanie tego będzie skutkowało brakiem objawów. Jest też przewlekła pokrzywka wywołana, gdzie pacjenci po zadrapaniu obserwują u siebie pojawienie się czerwonej, swędzącej linii. U tej grupy chorych objawy są wywoływane np. przez zimno, czy ciepło, promieniowanie słoneczne, wibracje czy wysiłek fizyczny. Objawy wtedy pojawiają się natychmiast po zadziałaniu czynnika wyzwalającego. Pokrzywka jako jednostka chorobowa jest niejednorodna. Ma bardzo wiele przyczyn.

Leczenie pokrzywki jest więc bardziej objawowe niż przyczynowe?

- Raczej objawowe. Pierwszą linią obrony jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, podawane w różnych dawkach, w zależności od nasilenia objawów. Dla osób z przewlekłą pokrzywką spontaniczną pojawiło się leczenie biologiczne. Ono wyhamowuje te komórki lub czynniki, które odpowiadają za reakcję. To leczenie to nie jest tylko łagodzenie objawów, a tymi lekami trafiamy w punkty układu immunologicznego, które są zbyt pobudzone i dlatego powodują objawy. To są najbardziej nowoczesne leki używane nie tylko przy pokrzywce. Pacjenci są zadowoleni, bo przynoszą one pozytywne efekty. Leki są dostępne w Programie Lekowym NFZ oraz w ramach badań klinicznych.

Czym objawia się ta choroba?

- Głównym objawem są bąble z uporczywym świądem, które pojawiają się w sposób niekontrolowany. Mogą szybko zniknąć i znów pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Różne czynniki mogą nasilić objawy, chociażby stres czy emocje. Niekiedy ze względu na nasilone objawy pacjent zgłasza się na SOR, gdzie najczęściej otrzymuje zastrzyk. Dodatkowo często pojawiają się obrzęki np. powiek, wargi czy języka. Obrzęk w obrębie gardła może być zagrożeniem życia, kiedy pojawia się chrypka, nie można swobodnie mówić czy oddychać. Wtedy od razu trzeba wzywać pomoc. U części osób pojawia się nawet wstrząs anafilaktyczny i taki pacjent musi mieć przy sobie adrenalinę. Ale to częściej pojawia się w przypadku pokrzywki alergicznej.

Czy da się przed tym uchronić?

- Niestety nie możemy przewidzieć, u kogo z nas, w pewnym momencie życia pojawi się pokrzywka. Jej spontaniczna postać może być wywołana chociażby przez infekcję, a mało prawdopodobne, że przez całe życie unikniemy infekcji. Pokrzywka autoimmunologiczna często występuje jako choroba współistniejąca np. jednocześnie z chorobami tarczycy. Warto zgłosić się na badania, jeśli obserwujemy u siebie zmiany skórne. Wtedy można określić czy to pokrzywka i zacząć ją leczyć.

Jak dodała profesor Bartosińska, ta choroba jest bardzo widoczna i to może powodować obawy zdrowych osób. Pokrzywka nie jest jednak zakaźna. Osoba chora często wycofuje się z życia społecznego. Takie osoby dopasowują ubiór i w lecie potrafią być zakryci z obawy, że zmiany skórne będą bardzo widoczne. Dlatego tegoroczna akcja SPSK1 działa pod hasłem „nie daj się wykluczyć z życia”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Przedświąteczny cel został zrealizowany w 100 procentach. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały nie popsuć sobie atmosfery na święta Bożego Narodzenia i wykonały zadanie nawet z nawiązką. Bo aż tak gładkiego zwycięstwa chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk 3:0

Bogdanka LUK Lublin szybko załatwiła sprawę w Gdańsku

W spotkaniu 17. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:0. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

80 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu lubartowskiego, bo chciał szybko i łatwo zarobić na kryptowalucie. W efekcie stracił pokaźną sumkę. Gdyby nie interwencja rodziny, to mogło być więcej.

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Tylko w sobotę na terenie powiatu bialskiego doszło do dwóch wypadków na drogach z udziałem pieszych. Policja apeluje i przypomina, że noszenie odblasków może uratować życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty