Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2023 r.
18:31

Lubelski szpital będzie bezpłatnie badać pod kątem pokrzywki

SPSK1 w Lublinie zaprasza na bezpłatne konsultacje w kierunku pokrzywki
SPSK1 w Lublinie zaprasza na bezpłatne konsultacje w kierunku pokrzywki (fot. SPSK1)

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Pokrzywki. Z tej okazji lekarze ze SPSK1 bezpłatnie zbadają chętnych, którzy podejrzewają u siebie tę chorobę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trzy kolejne poniedziałki (11,18, 25 września) w godz. 8-14 lekarze z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie zapraszają na akcję konsultacyjną „nie daj się wykluczyć z życia”. Badania skierowane są do osób, które obserwują u siebie wysiewy bąbli ze świądem, które mogą być objawem pokrzywki. Konsultacje będą odbywać się w Poradni przyklinicznej przy ul. Staszica 11, na 1 piętrze budynku H.

Nie jest wymagane skierowanie, a w akcji udział może wziąć każdy, kto obserwuje u siebie charakterystyczne symptomy  tego schorzenia. Po wstępnej konsultacji, w przypadku takiej potrzeby pacjent zostanie przekierowany do Poradni Pokrzywkowej na dalszą diagnostykę, pomijając już wstępne konsultacje.

Na temat tej choroby dowiedziecie się więcej z rozmowy z prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr hab. n. med. Joanną Bartosińską z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie.

 

Wywiad

 Jakie są przyczyny pokrzywki?

- Jest dużo postaci pokrzywki. Może ona wystąpić np. w formie alergii na leki czy dany pokarm. Natomiast przewlekła pokrzywka spontaniczna nie ma konkretnej przyczyny. Może być ona wyzwolona infekcją, stresem lub innymi czynnikami zewnątrz lub wewnątrzustrojowymi. Osoby chore często nie wiedzą, że mają pokrzywkę i nie są w stanie ustalić co może powodować wysiewy skórne. Część osób ma pokrzywkę autoimmunologiczną, która wynika z procesów immunologicznych toczących się w organizmie. Jeśli ktoś zna czynnik wyzwalający np. dany lek, to wie, że unikanie tego będzie skutkowało brakiem objawów. Jest też przewlekła pokrzywka wywołana, gdzie pacjenci po zadrapaniu obserwują u siebie pojawienie się czerwonej, swędzącej linii. U tej grupy chorych objawy są wywoływane np. przez zimno, czy ciepło, promieniowanie słoneczne, wibracje czy wysiłek fizyczny. Objawy wtedy pojawiają się natychmiast po zadziałaniu czynnika wyzwalającego. Pokrzywka jako jednostka chorobowa jest niejednorodna. Ma bardzo wiele przyczyn.

Leczenie pokrzywki jest więc bardziej objawowe niż przyczynowe?

- Raczej objawowe. Pierwszą linią obrony jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, podawane w różnych dawkach, w zależności od nasilenia objawów. Dla osób z przewlekłą pokrzywką spontaniczną pojawiło się leczenie biologiczne. Ono wyhamowuje te komórki lub czynniki, które odpowiadają za reakcję. To leczenie to nie jest tylko łagodzenie objawów, a tymi lekami trafiamy w punkty układu immunologicznego, które są zbyt pobudzone i dlatego powodują objawy. To są najbardziej nowoczesne leki używane nie tylko przy pokrzywce. Pacjenci są zadowoleni, bo przynoszą one pozytywne efekty. Leki są dostępne w Programie Lekowym NFZ oraz w ramach badań klinicznych.

Czym objawia się ta choroba?

- Głównym objawem są bąble z uporczywym świądem, które pojawiają się w sposób niekontrolowany. Mogą szybko zniknąć i znów pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Różne czynniki mogą nasilić objawy, chociażby stres czy emocje. Niekiedy ze względu na nasilone objawy pacjent zgłasza się na SOR, gdzie najczęściej otrzymuje zastrzyk. Dodatkowo często pojawiają się obrzęki np. powiek, wargi czy języka. Obrzęk w obrębie gardła może być zagrożeniem życia, kiedy pojawia się chrypka, nie można swobodnie mówić czy oddychać. Wtedy od razu trzeba wzywać pomoc. U części osób pojawia się nawet wstrząs anafilaktyczny i taki pacjent musi mieć przy sobie adrenalinę. Ale to częściej pojawia się w przypadku pokrzywki alergicznej.

Czy da się przed tym uchronić?

- Niestety nie możemy przewidzieć, u kogo z nas, w pewnym momencie życia pojawi się pokrzywka. Jej spontaniczna postać może być wywołana chociażby przez infekcję, a mało prawdopodobne, że przez całe życie unikniemy infekcji. Pokrzywka autoimmunologiczna często występuje jako choroba współistniejąca np. jednocześnie z chorobami tarczycy. Warto zgłosić się na badania, jeśli obserwujemy u siebie zmiany skórne. Wtedy można określić czy to pokrzywka i zacząć ją leczyć.

Jak dodała profesor Bartosińska, ta choroba jest bardzo widoczna i to może powodować obawy zdrowych osób. Pokrzywka nie jest jednak zakaźna. Osoba chora często wycofuje się z życia społecznego. Takie osoby dopasowują ubiór i w lecie potrafią być zakryci z obawy, że zmiany skórne będą bardzo widoczne. Dlatego tegoroczna akcja SPSK1 działa pod hasłem „nie daj się wykluczyć z życia”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty