Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie Ekstra

6 marca 2020 r.
20:01

Pracowali w laboratoriach Harvardu i w NASA. W Lublinie chcą zrewolucjonizować medycynę

54 8 A A

Poznali się jeszcze na studiach. W USA zrobili naukową karierę: ona pracowała w laboratoriach Harvardu, on dla NASA. Kilka lat temu Magdalena i Marcin Staniszewscy wrócili do Polski, by zrealizować swój pomysł, który może zrewolucjonizować medycynę. W Lublinie prowadzą nowoczesne centrum badawcze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Magdalena Staniszewska jest doktorem nauk biologicznych i nauk medycznych. Ma na koncie staż podoktorski w Case Western Reserve University w Cleveland oraz Harvard Medical School w Bostonie.

Jest ekspertem w dziedzinie chorób oczu związanych z cukrzycą, starzeniem oraz uwarunkowanych genetycznie. Może się pochwalić kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań, kierowaniu specjalistycznymi pracowniami i współpracy między środowiskiem akademickim, a przemysłem biotechnologicznym zdobytym w najlepszych światowych ośrodkach naukowych: Harvard Medical School w Bostonie i CWRU w Cleveland.

Jej mąż Marcin to doświadczony naukowiec oraz inżynier z doświadczeniem menadżerskim pracujący nad innowacyjnymi technologiami. Doświadczenie zdobywał między innymi w amerykańskich firmach technologicznych. Uczestniczył w programie badawczym przy współpracy z NASA - Glenn Research Center w Cleveland - w ramach którego pracował przy technologiach wykorzystywanych w branży lotniczej i kosmicznej. Jest członkiem Polsko-Amerykańskiego Centrum Biznesowego w Bostonie.

Rewolucja w medycynie

Mimo obiecującej kariery w Stanach Zjednoczonych, kilka lat temu Staniszewscy postanowili wrócić do Polski. Postawili na Lublin.

- Wróciliśmy z pomysłem wynalazku, który ma szansę zrewolucjonizować medycynę. Rozważaliśmy, gdzie można wcielić go w życie. W grę wchodził ośrodek naukowy w Szczecinie i Lublinie. Wybór padł na Lublin z trzech powodów. Przy Lubelskiej Fundacji Rozwoju działała Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu, która była gotowa wesprzeć finansowo nasze badania - opowiada Marcin Staniszewski, prezes firmy SDS Optic, która działa w Lublinie. - Lublin to także jeden z ośrodków, gdzie w przeszłości naukowcy z UMCS, całkowicie niezależnie od ośrodków w Japonii i USA, zajmowali się światłowodami - tłumaczy Staniszewski i dodaje: Otrzymaliśmy fantastyczne wsparcie ze strony Miasta Lublin i Klastra Medycyny Lubelskiej, którzy pomogli nam prowadzić pierwsze rozmowy odnośnie współpracy z onkologami i szpitalami klinicznymi w Lublinie.

Naukowy potencjał

- Dodatkowo w tym czasie, kiedy planowaliśmy powrót, w Polsce pojawiły się możliwości związane z finansowaniem wysokonakładowych i ryzykownych projektów badawczo-rozwojowych, których wcześniej nie było. Stwierdziliśmy, że dalszą pracę możemy realizować w Polsce - tłumaczy Magdalena Staniszewska, dyrektor ds. naukowych w SDS Optic. - Poza tym oboje z mężem pochodzimy z Polski, tutaj się urodziliśmy, zależało nam również, by projekt był identyfikowany z naszym krajem. Teraz w Polsce mamy nie tylko mnóstwo możliwości, ale i wspaniałych naukowców.

Staniszewscy wiążą swoją przyszłość z Lublinem. Prowadzą tu nowoczesne centrum badawcze. Chcą wspierać lubelską naukę, zatrudniają młodych zdolnych naukowców.

- Nasz zespół składa się z uznanych ekspertów w dziedzinie biologii, medycyny, zaawansowanych technologii oraz nauk pokrewnych - zaznacza Magdalena Staniszewska. - Team naukowy, który pracuje w laboratoriach naszego centrum badawczego to kilkunastu zdolnych naukowców, większość z nich to kobiety. Nasza firma wspiera młode talenty i umożliwia im dalszy rozwój.

Ratować życie

SDS Optic współpracuje również z uczelniami w Lublinie: Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Przyrodniczym i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, a także z Politechniką Warszawską i Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

W centrum naukowo-badawczym w Lublinie prowadzone są prace nad technologiami z obszaru zdrowia, które mogą ratować ludzkie życie.

- To integralna część naszej firmy. To tutaj pracują nasze zespoły naukowców, tutaj tworzymy przyszłość. Od zawsze moim marzeniem było otwarcie takiego centrum, gdzie wraz ze swoim teamem będziemy prowadzić badania, które mogą zmienić przyszłość ludzkości - mówi Magdalena Staniszewska. - Samo centrum jest wyposażone w doskonały sprzęt, niektóre unikalne urządzenia są dostępne w niewielkiej ilości na całym świecie.

Mikrosonda, duże możliwości

Pomysł, z którym naukowcy wrócili do Polski to innowacyjne urządzenie do diagnostyki nowotworów: mikrosonda inProbe.

- Genezą tego pomysłu jest doświadczenie z zagadnieniami, jakimi zajmowałam się naukowo oraz problemy zdrowotne, które nadal nie zostały rozwiązane. Nowotwory są niewątpliwie jednym z największych wyzwań dla współczesnej medycyny - mówi Magdalena Staniszewska. - To choroba cywilizacyjna, na którą rocznie umiera ponad 8 milionów osób, z czego 522 tys. na nowotwory piersi. Nasza technologia to przełom w diagnostyce, w końcu onkolodzy dostaną narzędzie, które w czasie rzeczywistym poda poziom markera HER2, wskaże im ścieżkę leczenia, a pacjentce oszczędzi bólu i czasu oczekiwania na wyniki.

Innowacyjna technologia ma zmniejszyć umieralności na złośliwe nowotwory piersi o ok. 30 proc. do 2030 roku.

- To setki tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii, będą mogły być szybko zdiagnozowane i mieć szansę na wyleczenie - podkreśla Staniszewska. - Zdecydowanie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o sprzedaży. Planujemy zakończyć badania kliniczne w 2021 i rozpocząć proces komercjalizacji. Równolegle przygotowujemy się do certyfikacji wyrobu medycznego zgodnie z obecnymi wytycznymi EU.

Ze względu na ogromne możliwość skalowania, SDS Optic chce także pracować nad jej zastosowaniem w przypadku innych nowotworów, np. żołądka. 

Mikrosonda diagnostyczna inProbe ma wykonywać bardzo szybkie i bezbolesne badanie markerów nowotworowych. Po wprowadzeniu w okolice guza lub węzła chłonnego cienkiej mikrosondy, będzie można w czasie rzeczywistym uzyskać informację czy nowotwór jest tzw. HER2 pozytywny czy negatywny oraz jaki jest poziom stężenia markera nowotworowego HER2. Urządzenie pozwoli na błyskawiczną diagnostykę (wyniki są od razu drukowane na wbudowanej drukarce) co ma przyśpieszyć proces leczenia
Fot. SDS Optic

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały
galeria

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały

Opady śniegu i niska temperatura to idealne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne stoki działające na Lubelszczyźnie, jak ten w Kazimierzu Dolnym.

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Z lewej nowa tablica poświęcona odzyskaniu praw miejskich, którą umieszczono na budynku Urzędu Miejskiego. Po prawej grafika przygotowana przez Domicjana Grabowskiego

Kurów znów z burmistrzem. Pamiątkowa tablica i grafika z okazji odzyskania praw

Liczący ponad 2,6 tys. mieszkańców Kurów od nowego roku, po 153 latach przerwy, ponownie jest miastem. Z okazji odzyskania praw Ratusz zyskał symboliczną tablice, radni przyjęli specjalną uchwałę odbierając jednocześnie gratulacje od samorządowców z całego powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

Sylwester z Trzydziestką
foto
galeria

Sylwester z Trzydziestką

Sylwester w Klubie 30, to była niezapomniana noc. Impreza trwała do białego rana, a na parkiecie prawdziwy ogień. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, w której zobaczycie jak się bawiono podczas tej wyjątkowej nocy.

Gdyby wybory odbyły się w styczniu do urn poszłoby 82 proc. uprawnionych

Dobre wieści dla Kaczyńskiego, złe dla Hołowni. Polacy robią skręt na prawo

CBOS opublikował nowy sondaż przedstawiający poparcie dla partii politycznych w Polsce. Największe powody do zadowolenia ma Prawo i Sprawiedliwość, które po raz pierwszy od ostatnich wyborów - zrównało się z Koalicją Obywatelską zyskując w ciągu ostatniego miesiąca 3 punkty procentowe. Podium zamyka Konfederacja.

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Niespodziewane wieści w sobotę napłynęły z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS dzień przed ligowym meczem z Enea AZS Politechniką Poznań poinformował, że Krzysztof Szewczyk nie jest już trenerem drużyny koszykarek. W niedzielę akademiczki poprowadzi Marek Lebiedziński.

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Plotki okazały się prawdziwe. Po tym, jak w środę Rafał Król pożegnał się z Motorem Lublin w kuluarach mówiło się, że doświadczony pomocnik wkrótce po raz kolejny wyląduje w Stali Kraśnik. Długo na potwierdzenie nie trzeba było czekać, bo czwartoligowiec w sobotę potwierdził transfer „Królika”.

Motor wyleciał do Turcji w 27-osobowym składzie

Motor Lublin wyleciał na obóz do Turcji. Nowe twarze w kadrze

Zgodnie z planem w sobotę piłkarze Motoru wylecieli na zgrupowanie do tureckiego Belek, które potrwa do 25 stycznia. W kadrze ekipy z Lublina znalazło się 27 piłkarzy, w tym kilka nowych twarzy.

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice
foto
galeria

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice

Wraz z początkiem roku w lubelskich – i nie tylko – szkołach rozpoczęły się bale studniówkowe. Jako pierwsi bawili się maturzyści z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie oraz IV LO im. Stefanii Stempołowskiej w Lublinie. Dzisiaj przypominamy, jak się bawili nasi rodzicie oraz najpopularniejsze zwyczaje studniówkowe.

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Najpierw ruskie, a potem każde inne – tak często mówią miłośnicy pierogów. Po latach poszukiwań udało się zdobyć kresowy przepis na bezbłędne pierogi z nadzieniem z ziemniaków i sera. Jeszcze takich ruskich nie jedliście.

Kabina ma służyć uczniom zamojskiej szkoły

Nowość w szkole katolickiej. Po co to miejsce uczniom?

Na pierwszy rzut oka przypomina szafę pancerną, tyle że z szybką. Kształtem zbliżona jest również do konfesjonału, ale na pewno nim nie jest Taką kabinę udostępniła swoim uczniom Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ojca Pio w Zamościu. Po co?

Tyran De Lattibeaudiere jest ostatnio w znakomitej dyspozycji

PGE Start Lublin walczy o rozstawienie w Pucharze Polski, w niedzielę mecz ze Stalą Ostrów

PGE Start Lublin w niedzielę o godz. 17.30 podejmie w hali Globus Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski.

Młody człowiek został zatrzymany, a decyzją sądu aresztowany

Nikomu już tego nie sprzeda. Diler aresztowany na trzy miesiące

Miał marihuanę, amfetaminę i haszysz. Dilował tym nielegalnym towarem. Ale już nie będzie. Policjanci go zatrzymali, a sąd uznał, że 23-latek powinien stracić wolność.

Volkswagen roztrzaskał się na przydrożnym drzewie

Tragiczny wypadek w środku nocy. 30-latek nie przeżył

Samochód został zmiażdżony, a kierowca tak poważnie ranny, że poniósł śmierć na miejscu. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło ostatniej nocy.

Sylwester w klubie Helium
foto
galeria

Sylwester w klubie Helium

Zobaczmy jak lublinianie i lublinianki bawili się w noc sylwestrową. Najczęściej decydowaliśmy się spędzić Sylwestra w domu ze znajomymi, choć niektórzy zdecydowali się na imprezę w klubie. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiono w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium