Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otworzyło w Kraśniku pierwsze w Polsce Centrum Specjalistyczne. Dziś pomocą specjalistów zostanie objętych 130 dzieci, z czasem ma być ich znacznie więcej
Po 35 latach, bo właśnie tyle jako stowarzyszenie jesteśmy obecni w Polsce, otwieramy nasze wymarzone Centrum Specjalistyczne. Będziemy tu mogli pomagać bardzo wielu potrzebującym dzieciom – cieszy się Barbara Rajkowska, dyrektor krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
– Zaczęliśmy o tym myśleć ze względu na dzieci, które mamy pod opieką – przyznaje Dariusz Krysiak, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Kraśnik. – Wśród naszych podopiecznych jest m.in. dziecko z dziecięcym porażeniem mózgowym, są także wcześniaki. Mamy całe spektrum różnych problemów. Postanowiliśmy spróbować, widząc jak trudno jest dotrzeć do niektórych specjalistów, a także jak wiele trzeba pokonać kilometrów aby się do nich dostać i ile trzeba czekać na wizytę.
Centrum Specjalistyczne, które od wtorku działa w Kraśniku, jest pierwszą tego typu placówką w Polsce uruchomioną przez stowarzyszanie. Rodziny i dzieci z Wioski Dziecięcej jak też osoby uczestniczące w programie umacniania rodziny w Kraśniku, znajdą tu pomoc psychologiczną, terapeutyczną i pedagogiczną. – W sumie chodzi o 130 dzieci – podlicza Krysiak.
– Mamy świetnie wyposażoną pracownię Si, czyli integracji sensoryczno-motorycznej jak też pracownię logopedyczną z neurologopedą. Jest też rehabilitacja i pracownia związana z umiejętnościami szkolnymi – wylicza Grażyna Kwaśniewska, koordynatorka centrum.
Specjaliści będą pracować nie tylko z dziećmi, ale też z ich rodzicami. W centrum będzie prowadzona także terapia TRE (ang. Trauma Releasing Exercises).
– To ćwiczenia uwalniające od stresu, traumy i emocji – wyjaśnia Tomasz Saj, trener, psychoprofilaktyk i pedagog. –Metoda ta odwołuje się do naturalnej skłonności każdego z nas. Każdy człowiek ma bowiem zdolność do uruchamiania wibracji, które mają go ustabilizować, uspokoić, pozbyć się napięć i przytłaczających go emocji. Efekt uzyskuje się po przeprowadzeniu sekwencji siedmiu ćwiczeń, które polegają na napinaniu mięśni. Potem pojawiają się drżenia.
– Bardzo zależy nam na tym, aby nasi specjaliści mogli udzielać pomocy dzieciom i rodzinom, które do nie są tu w stanie dojechać – mówi Rajkowska. – Dlatego docelowo myślimy o mobilnym centrum.
Z czasem Centrum chce też poszerzyć krąg rodzin, których będzie starało się pomóc.
SOS Wioski Dziecięce
Stowarzyszenie ma pod opieką 1530 dzieci. Prowadzi cztery SOS Wioski Dziecięce m.in. w Biłgoraju i Kraśniku, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im wsparcia.